Pinterest Reklam Türleri: Bilmeniz Gereken 5 Pinterest Reklam Türü

Pinterest Reklam Türleri: Bilmeniz Gereken 5 Pinterest Reklam Türü

Pinterest kullanıcılarının %90’ının Pinterest’in ne satın alacaklarına karar vermelerine yardımcı olduğunu söylediğini biliyor muydunuz ?

Pinterest , ürünlerinizi onları en çok isteyenlerin önüne koymanıza yardımcı olacak mükemmel bir platformdur. Pinterest reklamları yayınlayarak markanızın görünürlüğünü artırabilir, daha fazla potansiyel müşteri çekebilir ve işletmeniz için daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Bu sayfada, yayınlayabileceğiniz beş Pinterest reklamı türünü ele alacağız ve size Pinterest’te nasıl reklam vereceğinize ilişkin dört ipucu vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Yayınlayabileceğiniz 5 tür Pinterest reklamı

Pinterest’te reklam vermek istiyorsanız, potansiyel müşterileri çekmek için ne tür reklamlar oluşturabileceğinizi bilmelisiniz.

İşte şirketiniz için beş Pinterest reklam seçeneği:

1. Tanıtılan Pin

Pinterest reklam türleri listemizde ilk sırada Tanıtılan Pinler yer alır . Tanıtılan Pinler, “tanıtılan” bir etikete sahip olmaları dışında, kullanıcıların akışlarında normal bir Pin gibi görünür.

Tanıtılan Pin reklamları yayınladığınızda, Pininizin görünürlüğünü artıracak ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerle en çok ilgilenen kişilere ulaşacaksınız.

Bu Pinler, platformda yayınladığınız diğer içerikler gibi davranır. Birisi Tanıtılan Pininize rastlarsa, bunu panolarına Sabitleyebilir, arkadaşlarıyla paylaşabilir ve yorum bırakabilir.

İnsanlar bu gönderileri panolarına sabitleyebildiği ve arkadaşlarıyla paylaşabildiği için, işletmenizin görünürlüğünü artırabilir ve ürünlerinizin daha da geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Pinterest’te reklam vermek ve marka görünürlüğünü artırmak istiyorsanız, Tanıtılan Pinler başlamak için harika bir seçenektir.

2. Tanıtılan Atlıkarınca

Pinterest reklam türlerine bakarken kullanabileceğiniz bir başka harika seçenek de Promoted Carousel’dir. Bu biçim, birden fazla fotoğrafa sahip olabileceğiniz Pinterest reklam seçeneklerinden biridir –– dönen reklamlar iki ila beş resim içerir.

Bu reklamlar, bir Pinde birden fazla fotoğrafı belirtmek için alt kısımlarda noktalar olması dışında normal Pinler gibi görünür.

Tanıtılan Dönen reklamlarla, slayttaki her kart benzersiz bir resim, başlık, açıklama ve açılış sayfası içerebilir. Tek bir yerde birden fazla benzer ürünü tanıtmanızı kolaylaştırır, böylece insanlar sunduğunuz her şeyi görebilir.

Ayrıca, her kartı aynı ürünün farklı bir özelliğini tanıtmak için de kullanabilirsiniz.

Pinners’ın ürününüze içeriden bir bakış atmasına ve ürünün en iyi kısımlarını görmesine yardımcı olmanın harika bir yolu.

3. Tanıtılan Video Pinleri

İşletmenizin Pinterest’te reklam vermesi için başka bir seçenek de Tanıtılan Video Pinlerini kullanmaktır. Bu reklam seçeneğinin diğerlerinden tek farkı kullanılan multimedyanın bir video olmasıdır.

Video Pinleri, Pinterest’teki ana sayfa özet akışlarında ve arama sonuçlarında hedef kitlenizin dikkatini çekmeniz için mükemmel bir yoldur.

Kullanıcılar Tanıtılan Video Pinlerinizle karşılaştığında, reklamlar, kullanıcının görüşünün yarısına geldiklerinde otomatik olarak oynatılmaya başlar.

Bu videolar otomatik olarak oynatıldığından, bu reklam biçimini seçerseniz sesli bir hikâye anlatan bir video oluşturmanız gerekir. Pinterest Tanıtılan Video reklamlarının sesi yoktur, bu nedenle hedef kitlenizin dikkatini çekmeniz ve konuyu yalnızca videonuzla iletmeniz gerekir.

Pinterest video reklamları oluşturduğunuzda, iki biçim seçeneğiniz vardır:

  • Standart: Standart boyutlu Tanıtılan Video Pini, akışınızda gördüğünüz tipik bir Pinin boyutudur.
  • Max Width: Max Width seçeneğiyle, Pinterest video Pin’iniz bir beslemedeki iki Pin’in genişliğidir.

Çoğu işletme, ürünlerini tanıtmak için standart boyutlu Tanıtılan Video Pinini kullanır.

Hedef kitlenizin dikkatini çekmenin ve reklamlarınızla marka bilinirliği oluşturmanın harika bir yolunu arıyorsanız, Tanıtılan Video Pinleri harika bir seçenektir.

4. Tanıtılan Uygulama Pinleri

Kullanabileceğiniz Pinterest reklam türlerinden bir diğeri de Tanıtılan Uygulama Pinleridir. Adından da anlaşılacağı gibi, işletmenizin uygulamasını tanıtmak için bu pinleri kullanabilirsiniz.

Pinterest kullanımının %85’inin mobil cihazlardan geldiği göz önüne alındığında, uygulamanızı halihazırda mobil cihazlarda gezinen kişilere tanıtmak için mükemmel bir fırsattır.

Bu reklam türüyle, uygulama mağazasındaki uygulamanıza bağlanan bir Pin oluşturursunuz. Kullanıcılar Pine tıkladığında, onları doğrudan cihazın uygulama mağazasında uygulamanızın listesine götürür ve indirmeye davet eder.

5. Satın Alınabilir Pinler

Bahsedeceğimiz Pinterest reklam türlerinin sonuncusu Satın Alınabilir Pinlerdir. Bu Pinler, insanların doğrudan yayınladığınız Pinlerden alışveriş yapmalarını sağlar.

Bu gönderilerde, kullanıcılar Pin resminizde farklı ürünleri vurgulayan beyaz noktalar görecek. Daha sonra bu noktalara tıklayabilir ve ürün listelemenizin bulunduğu sayfanızı ziyaret edebilirler.

İnsanların Pinlerinizde sahip olduğunuz “görünümü” satın almasını kolaylaştırır.

Bu seçenek, şirketiniz için satışları ve geliri artırmanıza yardımcı olduğu için en iyi Pinterest reklam seçeneklerinden biridir.

Pinterest’te başarılı bir şekilde nasıl reklam verilir

Artık farklı Pinterest reklam türlerini bildiğinize göre, bu platformda reklam vermeye başlamanın zamanı geldi! Başarılı bir strateji başlatmanıza yardımcı olması için, kendinizi başarıya hazırlamak için şu dört ipucuna göz atın:

1. Pinterest etiketini yükleyin

Pinterest’te reklam vermek için mükemmel görseli seçmeye başlamadan önce Pinterest etiketini yükleyin. Pinterest etiketi, insanların reklamınızı tıkladıktan sonra web sitenizde gerçekleştirdiği işlemleri izlemenizi sağlar.

Aşağıdakiler dahil birden fazla işlemi takip edebilirsiniz:

  • Sayfayı ziyaret etmek
  • Kategori sayfalarını görüntüleme
  • Video izlemek
  • Ürünler veya hizmetler için kaydolma
  • Web sitenizi arama
  • Sepetlerine ürün ekleme
  • Bir işlemi tamamlama

Ayrıca, bir e-posta listesine katılan veya bir formu dolduran kişiler gibi izlemek istediğiniz özel bir işlem ayarlama seçeneğiniz de vardır.

Pinterest etiketini ayarlayarak, reklam kampanyalarınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için insanların reklamınızı tıkladıktan sonra ne yaptığını daha iyi anlayabilirsiniz.

2. Farklı Pinterest reklam türlerini deneyin

Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi, hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve reklam içeriğinizle etkileşime geçmelerini sağlamak için yayınlayabileceğiniz beş farklı reklam türü vardır. Reklam kampanyanızın başarılı olmasını istiyorsanız, farklı Pinterest reklam türlerini deneyin.

Bazı reklamların işletmeniz için diğerlerinden daha iyi sonuçlar verdiğini görebilirsiniz. Örneğin, Tanıtılan Video Pini, Tanıtılan Pinlerinizden daha yüksek bir tıklama oranı (TO) ve dönüşüm oranı görebilir.

Farklı reklam biçimlerini deneyerek, kampanyalarınız için en iyisinin ne olduğunu anlayabilir ve Pinterest’te reklamcılıktan elde ettiğiniz sonuçları en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

3. İlgi alanlarını hedeflemeyi deneyin

Pinterest’te başarılı bir şekilde reklam vermeyi öğrenmek istiyorsanız, reklamlarınızla ilgi alanlarını hedeflemeyi deneyin. İlgi alanlarını hedeflemek, reklamlarınızın alakalı arama sonuçlarında görünmesini ve doğru kişilere ulaşmanızı sağlar.

Bu hedefleme seçeneğiyle, reklamlarınızın bu aramalarda görünmesine yardımcı olmak için reklamlarınıza anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Örneğin, şerit reklamı yapıyorsanız, “şerit el sanatları” veya “kurdele çelengi DIY” gibi anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek, reklamlarınızla doğru kişilere ulaşarak erişiminizi ve TO’nuzu artırabilirsiniz.

4. Reklamlarınızı göz alıcı hale getirin

Pinterest’te reklam vermeyle ilgili ipuçlarımızın sonuncusu, göz alıcı reklamlar oluşturmaya odaklanıyor. Pinterest, fotoğraf ve video denizi ile son derece görsel bir platformdur. Kullanıcıların yayınlarında fark etmesi için reklamlarınızı dikkat çekici hale getirmeye çalışmanız gerekir.

Bu hedefe ulaşmanın bir yolu, yüksek kaliteli görseller kullanmaktır.

Net ve canlı yüksek kaliteli bir fotoğraf, izleyicileriniz için grenli, düşük çözünürlüklü bir fotoğraftan daha fazla öne çıkacaktır.

Ayrıca ne tür bir görsel kullandığınızı da düşüneceksiniz. İnsanlarla, hayvanlarla veya nesnelerle ilgili fotoğraflar olsun, hedef kitlenizin dikkatini en çok hangi tür görsellerin çektiğini denemeniz ve görmeniz gerekebilir.