Satış Hunisi ve Web Sitesi: Fark Nedir?

Satış Hunisi ve Web Sitesi: Fark Nedir?

Bu kılavuzda şunları öğreneceksiniz:

 • Web sitesi nedir?
 • Satış hunisi nedir?
 • Farkları nelerdir?
 • Satış hunileri ve web siteleri birlikte nasıl çalışır?
 • Ve çok daha fazlası.

Dijital pazarlamada yeniyseniz, satış hunisi ile web sitesi arasındaki farkın ne olduğunu merak edebilirsiniz. Web siteleri ve satış hunileri aynı şey değil mi?

Pazarlamada, ne tür bir çevrimiçi varlığın en iyi performansı gösterdiğini bilmek çok önemlidir. Birkaç model ve neyin daha yüksek bir yatırım getirisi sağladığını belirlemelisiniz.

Şu anda bir web sitesini satış hunisi ile karıştırabilirsiniz. Sorun değil – çoğu insan ilk başta yapar. Ancak ideal olarak, bu yazının sonunda her şeyi daha net bir şekilde anlayacaksınız.

Başlayalım!

Satış Hunisi ve Web Sitesi: Derinlemesine Bir Karşılaştırma

Odak noktası, bir satış hunisini bir web sitesinden ayırır.

Çevrimiçi bir işletme oluşturmak, blog yazıları yazmak ve diğer içerikler, bir işletme sahibinin bir web sitesinde yaptığı birçok şeyden sadece birkaçıdır.

Bu arada, potansiyel müşteriler oluşturmak ve site ziyaretçilerini kampanyanızla ulaşmaya çalıştığınız hedefe göre belirli eylemler yapmaya zorlamak için bir çevrimiçi satış hunisi kullanabilirsiniz.

Şimdi, daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için farklılıkları daha fazla açıklamak istiyorum.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, kendi alan adınız aracılığıyla erişilebilen ve en az bir web sunucusunda kullanılabilen, birbirine bağlı web sayfaları, fotoğraflar ve diğer dijital içeriğin yapılandırılmış bir koleksiyonudur.

Hakkımızda , Bize Ulaşın , Ürün/Hizmet Listesi ve Blog sayfaları, beş ila yirmi veya daha fazla içerik sayfası olan tipik bir web sitesini oluşturan bazı öğelerdir. Bir web sitesinin her sayfası bir kitaptaki bir bölüm gibidir.

Bir Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Bir sunucuda barındırırsanız ve bir alan adı altında kaydolursanız, bir kişi web sitenize erişebilir.

İlk olarak, arama çubuğuna bir alan adı veya bir web sitesi adresi girin. Ardından tarayıcı, isteği DNS Sunucusuna iletir.

Ardından isteği ana sunucuya veya sunucuya iletir.

Sunucudaki HTML kodu daha sonra erişir ve onu ziyaretçilerin etkileşimde bulunabileceği bir web sayfasına çevirir.

Ardından sunucu tarayıcıya yanıt verir ve artık web sitesine erişebilirsiniz.

Bir Web Sitesinin Amacı Nedir?

Bir  web sitesinin amacı,  web sitesi sahibinin ihtiyaçlarına göre değişir.

Çoğu zaman, web sitelerinin aşağıdaki dört ana amacı vardır:

 • Bilgi sağlar
 • Ürün ve hizmet satmak
 • Başkalarıyla iletişim kurma fırsatı sağlayın
 • Sadece eğlenmeyi mümkün kılar

Elbette, bir işletme veya kurumsal web sitesinin bu amaçlardan birden fazlasını bir araya getirmesi yaygın bir durumdur. Ancak, genellikle bir amacı birincil amaç olarak belirlemek mümkündür .

Satış Hunisi Nedir?

“ Satış hunisi ” terimi, bir müşterinin bir mal veya hizmet satın alma yolculuğunun sürecini gösteren tüketici odaklı bir pazarlama modelini ifade eder.

Bunu, potansiyel müşterinin tam ödeme yapan bir müşteri olmak için izlediği yol olarak düşünün.

Normal bir huni gibi, bir satış hunisi de aşağı indikçe daralır.

Temel satış hunisi modeli AIDA modeline dayanmaktadır ( Farkındalık → İlgi → Arzu → Eylem ), dört ana aşamadan oluşur:

 • Farkındalık – tüketici bir kategori, ürün veya markanın farkına varır (genellikle reklam yoluyla)
 • İlgi – tüketici, markanın yararları ve markanın yaşam tarzına nasıl uyduğu hakkında bilgi edinmekle ilgilenmeye başlar
 • Arzu – tüketici markaya karşı olumlu bir eğilim geliştirir
 • Eylem – tüketici bir satın alma niyeti oluşturur, etrafta alışveriş yapar, denemeye katılır veya bir satın alma işlemi gerçekleştirir.

Normal bir huni gibi, bir satış hunisi de aşağı indikçe daralır.

Satış Hunisi Nasıl Çalışır?

Satış hunisi, potansiyel müşterilerin müşteri olmak için geçtiği süreçtir. Dönüşüm hunisinin her aşaması, alıcıyı satın alma işlemine bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Satış hunisi, daha fazla müşteri kazanmak için satış sürecinizi tanımlayabileceğiniz ve iyileştirebileceğiniz boş bir tuvaldir.

Bu yaklaşımı kullanarak, müşterinin farkındalıktan satın almaya giden yolunu görebilirsiniz.

İşte nasıl çalıştığı:

Kullanıcıların çoğu zaman şu dört temel adımdan geçmesi gerekir: Farkındalık > İlgi > Arzu > Eylem.

1. Farkındalık

En fazla potansiyel müşteri sürecin bu aşamasındadır. Bir sorun belirlediler, bir çözüm aramaya başladılar ve içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması veya başka bir yöntemle bir işletme keşfettiler.

2. İlgi

Potansiyel müşteri sayısı azalır, ancak işlem olasılığı artar. Müşteri daha fazla bilgi isterse, bu, şirketle iletişime geçtiği zamandır. Potansiyel müşteri aynı zamanda firmanın ürününün kendi ihtiyaçları için ideal olup olmadığını görmek için rekabeti araştıracaktır.

3. Arzu

Potansiyel müşteri, sorularına cevap almak için şirketle iletişime geçerek şirkete daha fazla ilgi gösterir.

Satış konuşmaları, şirketin sunduğu birçok seçeneğe ilişkin daha derin araştırmalar ve fiyat pazarlığı, sürecin bu adımının bir parçası olabilir.

Bir şeyi satın almayı reddetmek, alıcının dönüşüm hunisinde tamamen ilerlemesini engeller.

4. Eylem

Bir satış hunisinin önceki tüm adımlarının doruk noktasıdır. Şu anda, alıcı ürünü satın alma konusunda kararını verdi.

Potansiyel bir tüketici bir şirketin teklifini reddederse, şirketler ürünlerini müşterilerinin zihninde ön saflarda tutmak için farklı pazarlama stratejileri kullanabilir.

Etkili bir satış hunisi, potansiyel tüketicilere ürün veya hizmetinizi satın almaya hazır olana kadar huninin her aşamasında rehberlik eder.

Satış Hunisinin Amacı Nedir?

Satış hunisinin temel amacı satışları artırmaktır.

Ancak, daha ayrıntılı olursanız, satış hunisi her adımda satış süreçlerini görselleştirmeye, satış hunisinin her bir adımı arasındaki dönüşüm oranlarını ölçmeye ve bunları daha da optimize etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Ana satış hunisi amaçları şu şekilde açıklanabilir:

 • İşletmeler için potansiyel müşteri sayısını artırın
 • Pazarlama stratejisindeki boşlukları bulur ve giderir
 • Satışlarda artış

Satış Hunisi Web Sitesi Nedir?

İnternette satış hunisi web sitesi gibi bir ifadeye rastlamak çok yaygındır.

Bu, temel satış hunisine çok benzer bir çalışma prensibidir, ancak satın alma sürecinin zaten web sitesinde gerçekleşmesi ve kullanıcıların satın alma sürecinden sapmamalarına yardımcı olmasıdır.

Bir satış hunisi web sitesi, kullanıcının doğrusal olarak belirli bir hedefe (genellikle bir dönüşüm) giden bir dizi adımdan geçmesine yardımcı olmak için birbirine bağlı bir dizi sayfa olarak tanımlanabilir.

Satış hunisinin temel amacı, herhangi bir iş yapmanıza gerek kalmadan tüm alıcı yolculuğunda potansiyel müşterileri yönlendirmek içindir.

Satış Hunisi ile Web Sitesi Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Bir web sitesi ile satış hunisi arasındaki temel fark, bir web sitesinin yalnızca bir alan adı altında çalışan birbirine bağlı bir dizi web sayfası olmasıdır. Bu arada, bir satış hunisi, bir müşterinin ürün farkındalığından satın almaya ve hatta bazı durumlarda sadık ve tekrar eden bir müşteri haline gelmesine kadar geçmesi gereken yolu temsil eden bir modeldir.

İşte açıklamaya yardımcı olacak harika bir görsel.

Web sitesinde, potansiyel müşteriniz istediği yere gidebilir (hatta muhtemelen ürününüzü veya hizmetinizi satın almaktan uzaklaşabilir). Bu arada, satış hunisinin içinde, beklentiler yalnızca düşüşe geçiyor veya bir satışa yaklaşıyor.

Satış Hunileri ve Web Siteleri Birlikte Nasıl Çalışır?

Web siteleri ve satış hunisi birbirini tamamlar ve daha iyi pazarlama sonuçları elde etmenizi sağlar.

Bir web sitesi, kendinizi ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunmanıza olanak tanırken, bir satış hunisi, kullanıcıyı satın alma sürecine doğru yönlendirmeye ve daha iyi satış sonuçları elde etmeye yardımcı olur.

Her ikisini de kullanmak, işletmeniz hakkında bilgi almanın ve onu çalışır duruma getirmenin bir yoludur. Bir işletme web sitesi, daha geniş bir kitlenin incelemesi için açık bir kitap görevi görürken, siz yalnızca satışları artırmak için satış hunileri oluşturursunuz.

Web sitesi trafiği sunar ve satış hunileri onları satın alma eylemi için yönlendirir.

Satış Hunileri ve Web Siteleri: Hangisi Daha İyi?

Cevabım hem bir web sitesi hem de satış hunisi çok önemli! Bunları birleştirerek, ücretli ve organik trafikten en iyi şekilde yararlanacaksınız.

Trafik çekmenin ideal yolu, ziyaretçilerin ihtiyaç duyabileceği her şeyi sunan geleneksel bir web sitesine sahip olmaktır. Satış hunilerini, günlük ziyaretleri, müşterileri ve satışları kaybeden sızdıran web sitelerini onaran “fişler” olarak düşünün.

Her iki yaklaşımı mı kullanacağınıza veya birine karar vereceğinize karar verirken yine de iş hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu işletme, daha uygun maliyetli olduğu ve arama motoru trafiğinden yararlanmalarına izin verdiği için bir web sitesiyle başlar.

Ancak şu anda çok fazla satış yapmak istiyorsanız, bir satış hunisi kullanın. Test etme, hedefleme ve iyileştirme yeteneği nedeniyle, özellikle ücretli ziyaretçilerden artan dönüşümler bekleyebilirsiniz.