Yanlış Gitme Eğilimi Olan Facebook Reklamlarını Önlemenin 6 Yolu

Daha başarılı kampanyalar ve daha iyi yatırım getirisi için en yaygın Facebook reklam hatalarından kaçının.

Son veriler, Facebook’un aylık 2,93 milyar aktif kullanıcı çektiğini gösteriyor. Q1 2022’de, onu dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformu haline getirdi.

Ancak Facebook en popüler sosyal medya platformu olsa da bu, reklamlarınızın milyonlarca kişiye ulaşacağı anlamına gelmez.

Facebook’ta etkili bir kitle ve müşteri tabanını nasıl oluşturabilirsiniz?

1. Facebook’un Şirketime Uygun Olmadığına Karar Vermek

Bazı şirketler, markaları için en iyisi olmayabileceğini ve dahil edilmesinin veya yönetilmesinin karmaşık olabileceğini düşündüklerinden Facebook’u tamamen silmeyi seçebilirler. Ama bu bir hata olur.

Markaların Facebook Reklamlarını göz ardı etmesinin bir başka nedeni de bunun çok pahalı olduğuna inanmaları, ancak gerçekçi bir bütçe ve akıllı bir stratejiyle bunun gerçeklerden çok uzak olması.

Markanız Facebook reklamlarını değerlendiriyorsa, farklı kampanya potansiyellerini anlamak için zaman ayırmak da dahil olmak üzere, Facebook Reklamları için bütçenizin ne olacağını hesaplayarak başlamak önemlidir.

Günlük bütçe seçeneği, ömür boyu bütçe ve genel kampanya bütçesi optimizasyonu gibi bir Facebook kampanyasının planlama yaparken dikkate alınması gereken üç önemli yönü vardır.

Bazı şirketler, hem B2B hem de B2C şirketleri için şirket markalaşmasıyla uyumlu olmayabileceğinden, Facebook reklamlarının kendileri için uygun olmadığını düşünebilirler.

Ancak, bir strateji geliştirmek ve biraz yaratıcı olmak için zaman ayırırlarsa, her iki şirket türü de hedef kitlelerine ulaşacağından emindir.

B2B markaları için şirketler, reklamlarının sosyal medyada görüneceği için reklamlarının profesyonelleri çekmeyeceğine inanabilir.

Bu bir endişeyse , ilk hedef kitlenin dışında markanızla ilgilenebilecek kitleler olan benzer hedef kitleleri denemek isteyebilirsiniz.

Benzer bir hedef kitle, hedef kitlenizin kapsamını genişletme ve başlangıçta düşünmediğiniz daha fazla işletmeye veya kişiye ulaşma potansiyeline sahiptir.

Bu, insanlar ve şirketler Facebook ile etkileşime girerken birden fazla temas noktasını izleme yeteneğine sahip Facebook algoritmaları aracılığıyla erişiminizi genişletmek için bir stratejidir.

Facebook Benzer Hedef Kitle, hedeflediğiniz hedef kitleyle benzer niteliklere sahip daha fazla kişiyle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek ana özelliktir.

Bu yetenek, insanların ilgi alanlarının yanı sıra hangi sayfalardan hoşlandığına ve hangi sayfalarla etkileşime girdiğine bakar.

İçeriğinizle, bir konuyla ilgili izleyicilerle etkileşim kurmak zorunda kalabilecekleri soruları yanıtlayacak şekilde ayarlayarak, ardından daha fazla etkileşim ve trafik oluşturmak için ek destekleyici içerik oluşturarak daha fazla etkileşim elde edebilirsiniz.

Ardından, bu etkileşime dayalı olarak sosyal medyada benzer bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Daha geleneksel olduklarını düşünen veya dijital olmayan ürünlere sahip olduklarını düşünen B2C şirketleri için, bir kitle oluşturmanın ve ürününüzü satın almak isteyebilecek kişilerle etkileşim kurmanın hala harika bir yoludur.

Ayrıca, sosyal medyada ürününüzü ararken tanıdıkları bir varlığa sahip olmak için marka otoritesi oluşturur.

Potansiyel müşterilere ve uzun vadeli müşterilere dönüşebilecek heyecan, güven ve genel ilgi yaratabilirsiniz.

İster satış ister trafik olsun, Facebook reklamları etkili bir araç olabilir ve Facebook, algoritmaları ve basit reklam platformuyla süreci daha erişilebilir hale getirir.

Şimdi, strateji ve hedeflere biraz daha dalalım.

2. Yanlış Kampanya Hedefine Sahip Olmak

Her stratejinin başlangıcı hedefinizi belirlemektir ve ardından bunu başarmak için gereken kilometre taşlarına ve kaynaklara karar verebilirsiniz.

Facebook bu hedefleri üç kategoriye ayırıyor: farkındalık, üzerinde düşünme ve dönüşümler.

Amacınız marka bilinirliği ise, reklamlarınız aracılığıyla insanları ürününüze veya hizmetinize ilgisini artırmak ve markanız hakkında heyecanlandırmak istiyorsunuz.

Markanızı benzersiz kılan nedir? Hangi sorunu veya sorunları çözüyor? Ürününüzü veya hizmetinizi her gördüklerinde markanıza bağlamaları için insanlara en iyi nasıl ulaşabilirsiniz?

Değerlendirme, insanları markanız hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve daha fazla bilgi aramaya ikna etmek istediğiniz yerdir.

Daha fazla bilgi edinmek ve potansiyel olarak potansiyel müşteri oluşturmak için web sitenizi ziyaret etmelerini sağlayın. Daha fazla bilgi edinmek için insanların markanızı beğenmesini, yorum yapmasını veya mesaj göndermesini sağlayın.

Dönüşüm tabii ki daha fazla satış alıyor. Bir satın alma işlemi gerçekleştirmeleri için harekete geçirici mesajınızı yönlendiren o güçlü ve yaratıcı kopya.

Hedefleriniz zamanla değişebilir, ancak her bir stratejinin farklı hedefleri ve kilometre taşları olacağından, etkinliğini değerlendirmek için her kampanya için bir hedef seçmek çok önemlidir.

Üç grup içinde on üç kampanya hedefi vardır:

 1. Mağaza Trafiği
 2. Etkileşim
 3. Marka bilinirliği
 4. Erişim
 5. Trafik
 6. Video Görüntülemeleri
 7. Potansiyel Müşteri
 8. Mesajlar
 9. Katalog Satışları
 10. Dönüşümler
 11. Olay Yanıtı
 12. Sayfa Beğenileri
 13. Uygulama Kurulumu

Facebook reklam stratejinizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için her birini değerlendirmek ve değerlendirmek çok önemli olacaktır.

Bunaltıcı görünebilir, bu nedenle birkaç farklı olanı test etmek markanız için doğru yol olabilir.

Biraz alıştırmadan sonra, özellikle zaman içinde birden fazla hedefi test ederseniz, hangilerinin size aradığınız sonuçları verdiğini görebileceksiniz.

Bir markanın hedeflerini belirlemenin bir diğer hayati bileşeni, şirketin hedeflerini ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirmektir.

Bu yönü doğru bir şekilde tamamlamak, bütçenizi, teklif seçenekleri için çabalarınızı ve reklam birimi seçeneklerinizi optimize etmenize yardımcı olabilir.

Şimdi kilometre taşlarından bahsettik ve ne yazık ki, bazı şirketler başarılarını yalnızca sayfa beğenileriyle yanlış bir şekilde ölçüyor veya yalnızca yüksek bir tıklama oranını düşünüyor, ancak bundan daha fazlası var.

3. Çok Geniş (veya Çok Spesifik) Hedeflenen Kitleleri Daraltmak

Hedef kitlenizi belirlemek işin can alıcı noktasıdır diyebiliriz.

Hedefinizi seçmiş olsanız bile, yine de hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor ve çok büyük veya çok küçük olmadığından emin olmak biraz zor olabilir.

İçeriğinizin reklamınızla ilgilenen kitleleri hedeflediğinden emin olmak istiyorsunuz ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri, markanıza çekmek istediğiniz birinin müşteri profilini oluşturmaktır. Bu profil her şeyi kapsamalıdır.

Yaş, cinsiyet, gelir, medeni durum ve eğitim düzeyi ile başlamak iyi olsa da, hobilerinin, değerlerinin ve ilgi alanlarının neler olduğu konusunda daha ileri gitmek isteyebilirsiniz.

İnsanlarla gerçekten bağlantı kurmak için, reklamlarınız için içerik oluşturmak üzere daha ayrıntılı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir müşteri profili oluştursanız bile, çok daraltmak ve yalnızca ofis türüne, iş unvanına veya günlük bütçeye göre hedeflemek istemezsiniz.

Öte yandan, çok genişlerseniz, markanızla ilgilenmeyen insanları hedefleyebilir ve yeniden hedefleme için daha fazla para harcayabilirsiniz.

Bu bilmeceyi çözmek için, Facebook reklamları için hedef kitlenizi oluşturmanın en iyi yolu için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

İçerik hakkında konuşalım.

Her reklam için farklı sıraya odaklanın ve her yinelemede bir hikaye anlatmaya çalışın.

Sunduğunuz her reklam için müşteri yolculuğu nasıl gelişecek? Ve yol boyunca her bir reklam için amacınız nedir?

Ardından, hedef kitlenizi seçip kampanyanızı başlattıktan sonra, insanları daha iyi hedeflemek ve erişiminizi yeniden tanımlamak için kitle analizlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, hedef kitlenin sayfanız ve içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini gözlemlemek istersiniz.

Ayrıca, her bir reklamda daha fazla kitleye ulaşmak için ilgi alanları gibi farklı kitle bileşenlerini katmanlara ayırabilirsiniz.

Meta’nın 2022 için Facebook Reklam Hedeflemesinde yaptığı bazı değişiklikleri akılda tutmak önemlidir.

Bu değişiklikler, markaların sağlık nedenlerine, cinsel yönelime, dini uygulamalara ve gruplara ve siyasi inançlara dayalı olarak kitlelerle nasıl bağlantı kurduğu etrafında dönüyor.

İnsanlar, özellikle konu reklam hedefleme olduğunda, veri gizliliği konusunda endişeliydi ve Meta bu sorunu çözmek için değişiklikler yaptı.

Bununla birlikte, Meta çizgide daha fazla değişiklik yapabilir, bu nedenle bu değişiklikleri radarınızda tutmak çok önemlidir.

4. Yanlış Reklam Türünü Kullanma

Facebook’ta kullanabileceğiniz çok sayıda reklam türü vardır. Bunlara resimler, infografikler, videolar, birden fazla resim veya video olan carusel ve koleksiyon gibi ürün teşhirleri dahildir.

Hedefinizi, hedef kitlenizi ve müşteri yolculuğunuzun nasıl gelişmesini istediğinizi belirledikten sonra, kampanyanız için en iyi sonucu verecek reklam türünü seçmek daha kolay olacaktır.

Ardından, farklı içerik parçaları için etkileşimi ölçtüğünüz ve takip ettiğiniz zaman içinde, hangi türlerin kitlenizde en iyi yankı bulduğunu görebileceksiniz.

Mobil cihaza, bilgisayara ve küçük açılır reklamlara dayalı olarak farklı görüntüleme seçenekleri bulunduğundan, her bir biçim türü için gereksinimleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Ayrıca, etkili olduğundan emin olmak için hedef kitlenizin içeriğinizi her cihazda nasıl görüntüleyeceğini düşünmek de önemlidir.

5. Dönüşümleri Ölçmemek

Kampanyanızı izlemiyorsanız veya reklamdan vazgeçerseniz, gelecekteki kampanyaları daha iyi bilgilendirmek için gerçek yatırım getirisini ölçmek zor olacaktır.

Reklamlarınızın gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmenin veya yön değiştirmenin ve yeniden strateji oluşturmanın yollarını bulmanın tek yolu budur. İlk kampanyanın cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.

Analitiği izlemek için etkili bir araç, tüketici konumu, içerik, dönüşümler, mobil etkileşim ve daha fazlası gibi çeşitli yönleri izlemek için Google Analytics’i kullanmaktır.

Facebook ayrıca, her bir reklam için aldığınız etkileşimi ve haftalar boyunca diğer reklamlara kıyasla nasıl performans gösterdiğini görmeniz için size kapsamlı analizler sunacaktır.

Ayrıca, Facebook Business Suite aracılığıyla hem Facebook hem de Instagram gönderileriniz için kampanyaları tek bir yerden yönetebilir, kampanyanızı özelleştirebilir veya ayarlayabilirsiniz.

Bazı taktikler denemiş olabilirsiniz ve Facebook Reklam dönüşümleriniz iyi olmayabilir. Aşağıda, reklamlarınızın dönüşüm sağlamamasının bazı nedenleri ve iyileştirmeye yönelik bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bunun bir nedeni, markanızın henüz yeterli kitle verisine sahip olmaması olabilir.

Bu ilk kampanyanızsa veya daha yeni bir markaysanız, reklamlarınızı daha iyi hedeflemek için daha fazla analiz ve kapsamlı kitle verisi toplamanız gerekebilir.

Bunu Google Analytics, Microsoft Ads PPC, Facebook analizleri, anketler ve anketler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca hedefleme parametrelerinize bir kez daha bakmanız gerekebilir.

Daha önce belirtildiği gibi, çok geniş veya çok dar gitmek kampanyanızın etkinliğini azaltabilir.

Ek olarak, müşteriler ürününüzü veya hizmetinizi satın almıyorsa, Facebook potansiyel müşteri reklamlarına odaklanmak etkili olabilir.

6. A/B Testi Değil

Bir Facebook reklam kampanyası oluştururken, hedef kitlenize otomatik olarak neyin hitap edeceğini bildiğinizi varsaymamak çok önemlidir.

Bazı A/B Testlerini tamamlamayı deneyin, şaşırabilirsiniz.

Örneğin, hedef kitlenizle hangisinin en iyi etkileşimi sağladığını görmek için harekete geçirici mesaj, mesajlaşma veya resim seçimi gibi küçük değişiklikler yapabilirsiniz.

Trendleri ve uzun ömürlülüğü görmenin yanı sıra diğer markalarla karşılaştırma yapmak için Facebook Reklam Kitaplığını kullanabilirsiniz.

Benzer kitlenizle bağlantı kurmak için reklam mesajlarında veya biçimlerinde onlar için neyin işe yaradığını görmek için rakiplerin reklamlarına bakın.

Zamanlama, hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmanızı sağlamanın anahtarıdır.

Kampanyanıza dahil etmek isteyebileceğiniz yaklaşan tatilleri aklınızda bulundurun.

Huni eşleme, hedef kitlenizin harekete geçirici mesajınıza gittiklerinde nereye gittiğini görmek için de harikadır.

Reklam yolculuğuna müşterinin bakış açısından baktığınızda, iyileştirilmesi gereken alanları belirleyebilirsiniz.

Çözüm

Markalar strateji oluşturmak ve hedeflerini, ihtiyaçlarını, hedef kitlesini, içerik türünü ve reklam yolculuğunu düşünmek için zaman ayırdıklarında, Facebook reklamları daha yönetilebilir bir seçenek haline gelir.

Bir markanın hedef kitlesiyle etkileşim kurmanın ve bunları büyütmenin uygun maliyetli bir yoludur ve büyük bir yatırım getirisi potansiyeline sahiptirler.

Sosyal medya pazarlamacılığına yeni başladığınızda, hatalarınızdan ders çıkarmak büyümek için mükemmel bir fırsattır. İyileştirilmesi gereken alanları belirleme şansı sunar.

Ardından, hedef kitleniz ve müşteri tabanınızla daha iyi bağlantı kurmak ve bunları genişletmek için rota düzeltmesi yapabilirsiniz.

Facebook reklamları, bir markanın pazar stratejisinde etkili bir araç haline gelebilir.