E-Ticaret Siteleri İçin Google Analytics (GA4) Rehberi

E-Ticaret Siteleri İçin Google Analytics (GA4) Rehberi

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama süreçleri için istatistikler ve temel analitik araçlar sağlayan bir web analizi hizmetidir. Google Analytics, Google Marketing Platform‘un bir parçasıdır ve Google hesabı olan herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Google Analytics, web sitelerinin performansını izlemek ve ziyaretçi bilgileri elde etmek için kullanılır. İşletmelerin, en verimli kullanıcı trafiği kaynaklarını belirlemelerine, pazarlama çalışmalarının faydalarını ölçmelerine, satın alma faaliyetlerini izlemelerine, kullanıcı etkileşimindeki eğilimleri keşfetmelerine ve demografik özellikler doğrultusunda ziyaretçi bilgilerini elde etmelerine yardımcı olabilir. Bu sebepler doğrultusunda özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler Google Analytics‘i tercih eder.

Universal Analytics, kullanıcı verilerinin nasıl toplandığı ve düzenlendiği konusunda yeni bir standart belirleyen, Google Analytics sürümüdür. 2012 yılında kullanıma sunulan Universal Analytics, web siteleri için izleme kodları ve kullanıcı davranışını daha doğru ölçebilen bazı özellikleri de beraberinde getirir. Hem Google Analytics 4 (GA4) hem de Universal Analytics (UA) Google hesabı olan her kullanıcı tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Ancak Google, yeni yayınlamış olduğu makale ile Universal Analytics’in 2023 Temmuz ayından itibaren yeni veri akışını tamamen durduracağını duyurdu ve bu yüzden tüm kullanıcılara mülklerini Google Analytics 4’e (GA4) taşımaya yönelik teşviklerde bulunmaktadır.

Google Analytics Universal Nedir?

UA, hesap sahibine kullanıcı davranışı hakkında daha ayrıntılı bilgi verse de, hem Universal hem de Google Analytics 4, kullanıcılara benzer veriler sunar.

Google Analytics 4 (GA4) Nedir?

Google Analytics Nedir?” kadar merak edilen bir diğer soru Google Analytics 4‘ün ne olduğudur. GA4, ölçüm işlevinin gelişmesi için tasarlanmış yeni bir araçtır:

 • Müşteri yolculuğunu daha iyi eşlik edebilmek için hem web sitesi hem de uygulama verilerini toplar.
 • Oturuma dayalı veriler yerine etkinlikleri kullanır.
 • Gizlilik denetimlerinin yanı sıra davranış ve dönüşüm modelleme özellikleri içerir.
 • Tahmine dayalı özellikleri sayesinde işletmelere rehberlik sağlar.
 • Sosyal medya platformlarına doğrudan entegrasyon sağlar.
 • Universal’ın veri toplama özelliklerine ek olarak mobil uygulamanız var ise, size uygulamanız ile ilgili verileri de GA4 vermektedir.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics, sayfa etiketlerini kullanarak web sitesi ziyaretçilerinden kullanıcı verilerini alır. Verileri izlemek için ise yapmanız gereken şey, sitenin <head> </head> kodları arasına bir JavaScript kodu eklemek olacaktır. Bu JS kod sayesinde, her ziyaretçinin verileri toplanır ve Google’ın veri toplama sunucularından birine gönderir. Tüm bunların yanı sıra Google Analytics; kullanıcı sayısı, sitede kalma oranları, ortalama oturum süreleri, sayfa görüntülemeleri, satın alma faaliyetleri ve daha fazlası gibi verileri izlenmesi ve görselleştirilmesi için özel raporlar oluşturabilir.

E-Ticaret Siteleri İçin Google Analytics’in Önemi

E-Ticaret sitenizi, satışlarınızı ve kullanıcı hareketlerini kontrol etmenin en kolay yolu, Google Analytics ile web trafiğinizi analiz etmektir.

E-Ticaret için Google Analytics, yalnızca trafik kaynakları, sayfada kalma süresi ve dönüşüm oranları gibi verileri izlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda satın alma faaliyetlerinde yaşanan engelleri belirlemenize de yardımcı olur.

Google Analytics‘e girmeden önce, Analytics panonuzda tam olarak nereye yoğunlaşacağınızı öğrenmek için potansiyel müşterilerinizi ve alışveriş davranışlarını anlamanız önemlidir.

Analitik verilerini incelerken, potansiyel müşterilerinizin satın alma yolculuğunun hangi aşamasında olduğuna dikkat etmek oldukça kritiktir. Çünkü satın almaları olumsuz etkileyen bir durum varsa, bu durumun ne olduğunu ve nasıl düzeltileceğini bulmanız gerekir.

E-Ticaret Siteniz İçin Google Analytics Kurulumu

E-Ticaret siteniz için Google Analytics’in ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise sırasıyla kurulum aşamalarına göz atalım.

Google Analytics’e Kayıt Olun

Google Analytics‘i kullanmaya başlamak için öncelikle ücretsiz bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Google hesabı oluşturduktan sonra Google Analytics sayfasını ziyaret ederek, Ölçüme Başla butonuna tıklayabilirsiniz.

Hesap ve Mülk Kurulumlarını Tamamlayın

Sıfırdan başlıyorsanız, Google Analytics‘e giriş yaptıktan sonra bir hesap oluşturmanız istenir. Profil oluştururken kendi adınızı veya web sitesi adı kullanabilirsiniz. Daha sonra size en yakın sektörü seçin ve en son adım olan raporlama saat dilimini de seçtikten sonra hesap kurulum adımlarını tamamlayın.

Google Analytics Etiketini E-Ticaret Sitenize Yerleştirin

Mülkünüz için gerekli veri akışını oluşturduktan sonra, Google Analytics‘in ziyaretçilerinizi takip edebilmesi için web sitenize bir “etiket” eklemeniz gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır, ancak en yaygın olanı global site etiketi kodunu Google Analytics’ten web sitenizin <head> bölümüne kopyalamaktır.

Google Analytics Kodu Nereye Yerleştirilir?

Google Analytics kodunu yerleştirmek için, sitenizin <head> bölümünü bulmalı ve <head> </head> bölümü arasına JS kodu yerleştirmelisiniz. Kod yerleştirme işlemini çok dikkatli yapmalısınız. Aksi takdirde sitenizde önemli sorunlara yol açabilirsiniz.

E-Ticaret Siteniz İçin En Önemli 6 Rapor

E-Ticaret sitenizdeki faaliyetlerinizi, Google Analytics yardımıyla nasıl yürütebileceğinizden bahsettik. Şimdi ise uygulama aracılığıyla elde edebileceğiniz en önemli 6 rapora göz atalım.

Ana Sayfa Raporu

GA4, ana sayfasında oldukça fazla sayıda detayı ve analizi bir arada vermektedir. Her metrik ile alakalı özet bilgilerin tümüne Ana Sayfa‘dan kolayca ulaşmanız mümkün.

Gerçek Zamanlı Raporlar (Real Time)

Gerçek zamanlı olarak sitenizde ne kadar aktif ziyaretçi olduğu, son 30 dakikada sitenizde bulunan kullanıcı sayıları, ziyaretçilerin hangi kanaldan geldikleri ve hangi sayfalarda gezindikleri dahil olmak üzere anlık olarak sitenizde hangi faaliyetlerin gerçekleştiğini, gerçek zamanlı raporlar gösterir.

Edinme Raporları (Acquisition)

Edinme raporları; trafiğinize, dönüşümlerinize, satışlarınıza, pazarlama kanallarınıza, kampanyalarınıza ve kullanıcı konumlarına dair geçmişe dayalı bir veri bütünü sunar. Bu rapora; Raporlar > Edinme > Genel Bakış adımları ile ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Edinme Raporu (User Acquisition)

Kullanıcı edinme raporu, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile ilgili alakalı verileri size sunmaktadır. Bu raporlamaları hem sütun hem de çizgi grafiğinde kolayca analiz edebilir ve yorumlayabilirsiniz. Bu rapora; Raporlar > Edinme > Kullanıcı Edinme adımlarını kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.

Trafik Edinme Raporu (Traffic Acquisiton)

Trafik edinme raporunda, oturum etkinliği özelinde veriler sunulmaktadır. Yine grafik ağırlığı raporların sunulduğu bu bölümde oturum ve kullanıcıların trafik analizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu rapora; Raporlar > Edinme > Trafik Edinme adımlarını kullanarak ulaşmanız mümkün.

Etkileşim Raporları ( Engagement)

Etkileşim raporları, web siteniz ile etkileşim sağlayan kullanıcıları ve oturumları görmenizi sağlar. Bunların yanı sıra dönüşüm takibini yapmak için de bu rapordan fayda sağlayabilirsiniz. Bu rapora Raporlar > Etkileşim adımları ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Detaylı Analizler İçin Segment Ekleyin ve Karşılaştırmalar Yapın

Google Analytics‘te segment oluşturmanız için birçok geçerli sebep bulunur. Bu sebepler aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Belirli kriterlere uyan kullanıcılar ve ziyaretler için tüm standart ve özel raporları tek bir noktadan inceleyebilirsiniz.
 • Gelişmiş segmentlerinize; yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi demografik bilgileri ekleyebilirsiniz.
 • Diğer Google Analytics kullanıcıları tarafından oluşturulan diğer gelişmiş veya özel segmentleri içe aktarabilirsiniz.
 • Basit bir paylaşım bağlantısı kullanarak gelişmiş segmentleri diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Google Analytics Segmenti Oluşturun

 • Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve sol tarafta yer alan Keşfet‘e tıklayın.
 • Mevcutta bulunan bir kampanyanızı seçin veya yeni bir kampanya oluşturun.
 • Sol tarafta bulunan Sekme Ayarları’nın Segmentler bölümünde artı işaretine tıklayarak devam edin.

Yeni Bir Segment Oluşturmak için 3 Seçeneğiniz Vardır

 1. Tüm parametreleri kendiniz tanımladıktan sonra özel bir segment oluşturma işlemi yapın.
 2. Size önerilen bir segment ile başlamayı düşünebilirsiniz.
 3. İçerik menüsünü açmak için görselleştirme üzerindeki bir veri noktasına sağ tıklayın ve seçimden segment oluştur seçeneğine tıklayın.

Google Analytics’te Segmentleri Özelleştirin

 1. Oluşturmak istediğiniz segment türünü seçin.
 2. Segment için ad ve açıklama girin.
 3. Seçim ölçütlerini belirlemek için Yeni Koşul Ekle seçeneğine tıklayın. Buradan boyutları veya etkinlikleri değerlendiren koşullar oluşturmanız mümkündür. Buna örnek verecek olursak;
  – Yaş: 18-34 veya 25- 54 aralığını seçebiliriz.
 4. Bunlara ek olarak kullanıcının atmış olduğu adım sırasına göre de segment oluşturmamız mümkündür.
 5. En son adım ise yapılan işlemleri kaydetmek olacaktır. Bunu da sağ üstten Kaydet‘e basarak yapabilirsiniz.

Gelişmiş Bir E-Ticaret Segmenti Oluşturun

Kullanıcılarınızı, trafik kaynaklarına ve alışveriş davranışlarına göre segmentlere ayırmak, hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize olanak sağlar. Hangi trafik kaynaklarının size daha fazla kullanıcı sağladığını ve e-ticaret sitenizi daha fazla potansiyel müşteriye nasıl ulaşabileceğini belirlemeniz için optimize etmeniz gereken noktaları öğrenmenin harika bir yoludur. 

Google Analytics‘te aşağıdakiler gibi ek e-ticaret verileri ekleyebilirsiniz:

 • Alışveriş davranışı
 • Ödeme davranışı
 • Ürün performans listeleri
 • Satış performansı

Google Analytics İlişkilendirmeleri Nasıl Yapılır?

İlişkilendirme, Google hizmetleri arasındaki bağlantıya verilen genel bir isimdir. Search Console mülkü ile bir Google Analytics hesabının arasındaki bağlantı, buna örnek olarak verilebilir. Google, ilişkilendirme modeli ile Search Console, YouTube, Google Analytics, Mobil Uygulamalar ve çok daha fazlasını diğer Google hesapları ile entegre etmenize olanak tanır.

İlişkilendirmeler aracıyla bağlayabileceğiniz çeşitli Google hesapları:

 • Google Analytics Mülkü: Organik arama sorguları gibi Search Console verilerinizi Google Analytics mülkünüzde görüntüleyebilirsiniz.
 • Google Ads Hesabı: Google Ads hesabı ile ücretli ve organik raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Google Search Console: Google Search Console aracınızı da ücretsiz ve kolay bir şekilde alakalı olan diğer Google ürünlerine entegre etmeniz mümkün.
 • YouTube Kanalı: Youtube kanalınızda bulunan videolarınızı ilişkili web sitenize bağlayabilirsiniz.
 • Play Console Uygulaması: Play Console ile uygulama dizininize ekleme yapabilirsiniz.
 • Actions Console Projesi: Action Console sayesinde markanızı doğrulayabilie ve platformlar arası işlevselliği etkinleştirebilirsiniz.
 • Chrome Web Mağazası Hesabı: Siteniz adına Chrome Web Mağazası’nda uygulamaları ve uzantıları yayınlayabilirsiniz.

Google Analytics ile Google Ads Hesabınızı Bağlayın

Google Analytics ve Google Ads hesabınızı bağlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Google Ads hesabınızda oturum açın.
 2. Hesabınızın sağ üst köşesindeki “Araçlar ve Ayarlar” simgesine tıklayın.
 3. Kurulum” başlığı altında, Bağlı Hesaplar‘a tıklayın.
 4. Ardından “Google Analytics (GA4)” öğesini bulun ve Ayrıntılar‘a tıklayın.
 5. Erişiminiz olan Google Analytics (GA4) mülklerinin bir listesini göreceksiniz. “Durum” sütunu, bir mülkün Google Ads‘e bağlı olup olmadığını gösterir. (Mülkiyeti görmüyorsanız, o mülk için “Düzenleme” izniniz olduğundan emin olun.)
 6. İşlemler” sütununda, Google Ads‘e bağlamak istediğiniz mülklerin yanında bulunan “Bağla” butonuna tıklayın. İstediğiniz kadar mülk bağlayabilirsiniz.
 7. Site ölçümlerini veya bağlantı görünümlerini Analytics’ten Google Ads’e aktarın.
 8. Kaydet’i tıklayın.

Google Analytics ile Google Search Console Hesabınızı Bağlayın

Google Analytics ile Search Console hesaplarınızı ilişkilendirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Google Analytics hesabınızda oturum açın.
 • Yönetici sayfasını açın.
 • Ürün Bağlantıları altındaki Search Console Bağlantıları‘na tıklayın.
 • Açılan bağlantı tablosunda Bağlantı‘ya tıklayın.
 • Yönettiğim Search Console mülklerinin bağlantı satırı aracılığıyla Hesapları Seçin ve daha sonra mülkünüz ile bağlamak istediğiniz hesabı seçin.
 • Onayla‘yı seçin.
 • Sonraki seçeneğine tıklayın.
 • Siteniz için web veri akışını seçin
 • En son olarak, Sonraki‘ye tıklayın ve ardından yapılandırma ayarlarınız kontrol edip gönderin.

Google Analytics ile İşletmenizin Nasıl Büyüdüğünü İzleyin!

Web sitenizin, işletmenizin dijital varlığının merkezi olduğu gerçeği göz önüne alındığında Google Analytics, web sitesi analiziniz ve web sitenizi ziyaret müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmanın en iyi yoludur.

Elde ettiğiniz veriler doğrultusunda kritik planlamalar yapabilir ve hedef pazarınızı geliştirebilirsiniz. Kısacası Google Analytics, işletmenizin büyümesi için en önemli aşamalardan birisidir.

Google Analytics ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Google Analytics Nedir? ve Google Analytics Ne İşe Yarar?” gibi popüler soruların yanı sıra, kullanıcılar bu konu hakkında daha fazla detayı merak etmektedir. Bu sorulara örnek olarak aşağıdaki başlıklar verilebilir.

Google Analytics Eğitimleri Var mı?

Google Analytics için eğitim alabileceğiniz birçok platform bulunur. Bunların yanında Google’ın kendi bünyesinde oluşturduğu “Google Analytics Akademisi” ilgili kaynakların başında gelir. Analytics Akademisi ile Google’ın ölçüm araçlarını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylelikle, akıllı veri toplama ve analiz özellikleriyle işletmenizi büyütebilirsiniz.

Google Akademi’nin yanı sıra bu konuda eğitim alabileceğiniz birçok ücretli eğitim platformu da faaliyet göstermektedir.

Google Analytics Ücretsiz mi?

Evet. Google Analytics, Google’ın sağlamış olduğu ücretsiz bir araçtır. Eğer web sitesine sahipseniz ve verilerinizi izlemek istiyorsanız, Google Analytics’e ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Google Analytics E-Ticaret Sitesi İçin Fayda Sağlar mı?

E-ticaret sitenizde gerçekleşen satışları ve dönüşüm oranlarını ölçmenize olanak tanıyan ve müşterilerinizin sitenizde edinmiş olduğu satın alma deneyimine göre yeni stratejiler geliştirmenize olanak sağlayan Google Analytics, e-ticaret işletmenize inanılmaz derecede fayda sağlayacaktır.

Google Analytics Öğrenmek Kolay mı?

Google’ın bünyesinde bulunan Analytics Akademisi, ücretli ve ücretsiz olarak izleyebileceğiniz diğer kurslar sayesinde bu aracı oldukça rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde zamandan tasarruf edebilir ve işletmeniz için önemli stratejiler geliştirebilirsiniz.

Google Analytics’in Mobil Uygulaması Var mı?

Evet. Google Analytics’in mobil uygulaması vardır. Bu mobil uygulamadan, hem UA verilerini hem de GA4 verilerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.