Web Sitenizin Tanıtımını Nasıl Ücretsiz Yapabilirsiniz?

Web Sitenizin Tanıtımını Nasıl Ücretsiz Yapabilirsiniz?

01.  Web sitenizin SEO’sunu güçlendirin

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, bir sitenin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirdiği için web sitesi tanıtımı yapmanın en etkili yollarından biri. Ücretli arama motoru reklamlarının aksine, SEO tamamen ücretsizdir – yayınladığınız içeriğin kalitesine, ziyaretçilerinize sunduğunuz navigasyonun akıcılığına ve harici kaynaklardan aldığınız bağlantıların sayısına bağlı olarak bu yöntemle rekabet herkese açık hale gelir.

Belirli anahtar kelimeleri ve söz öbeklerini sitenize yerleştirerek, görüntülerinize alternatif metin ekleyerek ve web sitenizin arama motorlarında bulunabilmesi için başlıklarınızı optimize ederek güçlü bir SEO elde edebilirsiniz.

02. E-posta pazarlamadan faydalanın

Web sitenize nasıl trafik çekeceğinizden bahseden makalelerde her zaman e-posta pazarlamanın üst sıralarda yer aldığını görmenizin bir sebebi var. Peki, ama neden? Çünkü etkisi defalarca kanıtlandı. Ortalama getiri oranı, %4400 düzeyinde veya harcanan her bir dolar için 44$ kadar yüksek olabilir.

Bültenler, siz ve potansiyel müşterileriniz arasında doğrudan bir iletişim yöntemi olduklarından son derece etkili bir e-posta pazarlama türüdür. Ayrıca abone edinmenizi ve sitenize trafik çekmenizi sağlayabilirler. İlgi çekici bir bülten oluşturmak için içeriğinizi güçlü ve net tutun ve okuyucuları tıklamaya teşvik eden belirgin CTA’ler kullanın. Bu, abonelerinize sunulacak yüzlerce bülten arasında içeriğinizin öne çıkmasına yardımcı olur.

03. Bir blog açın

Web sitenizi nasıl tanıtacağınızı düşünürken, SEO’nuzu desteklemek ve sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için bir blog açmak oldukça faydalı bir uygulamadır. Bloglar, kullanıcıların sitenizi bulmasını ve işletmenizi keşfetmesini kolaylaştırır. Bunun da ötesinde, sağladığı destekle kendinizi alanınızda bir otorite olarak göstermenize yardımcı olur ve sitenize geri dönülme oranını önemli ölçüde arttırabilir.

04. Misafir bloggerlık yöntemini deneyin

Misafir olarak yer vereceğiniz bir blog yazarıyla iş birliği yaparak web sitesi tanıtımınızı daha da büyütün. Sektörünüzdeki başka bir yazar sizin blogunuza bir yazı yazdığında, onların hedef kitlesine erişim sağlar ve nitelikli potansiyel müşteriler kazanırsınız. Ayrıca, alanında etkili yazarlarla bağlantı kurmak, kendi ağınızı genişletmenize de yardımcı olur. Bu da size daha fazla görülme, trafik ve sosyal medya paylaşımı getirebilir.

Diğer yandan, siz de bir misafir blog yazarı olarak web site tanıtımı yapabilirsiniz. Bu yöntemi seçerseniz, kendi siteniz dışındaki sitelerde yayınlanacak yazılar yazarsınız.

Bu, büyük faydalar sağlayan çok önemli bir pazarlama stratejisidir. Öncelikle, bir misafir gönderisine veya yazar bio’suna sitenizin bağlantısını eklediğinizde SEO’nuz güçlenir. İkinci olarak, yeni kitleleri sitenize tıklayıp göz atmaya teşvik eder ve markanız hakkında farkındalık yaratmış olursunuz.

05. Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Sosyal medya, sadece lisedeki arkadaşlarınızın çocuklarının resimlerini paylaştıkları veya öğle yemeğinde yediklerinin fotoğraflarını yayınladıkları bir yer değil. Burası aynı zamanda işletmelerin geniş bir kitleye ulaşmasına ve marka bilinirliği oluşturmasına yardımcı olan etkili bir web sitesi tanıtım alanıdır.

İster Facebook ister Twitter veya Instagram’da olsun, sosyal medya pazarlaması, takipçilerin dikkatini çekmek açısından önem taşır. Daha da önemlisi, ilgi çekici içerikler yayınlamak, hedef kitlenizin bunları paylaşma olasılığını arttırır – bu da web siteniz için ücretsiz bir tanıtım anlamına gelir. İçeriğinize ne kadar çok kişi tıklarsa, web sitesi trafiği elde etme ve dönüşüm oranınızı arttırma şansınız da o kadar yükselir.

Tüm ağlarınızın içeriğinizden mümkün olduğunca fazla faydalanabilmesi için çapraz tanıtım yapmayı da unutmayın. Örneğin, Instagram videonuzu Twitter’da veya en son blog yazınızı Facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca, ziyaretçilerin sosyal medya profillerinizi kolayca bulabilmeleri ve içeriklerinizi paylaşabilmeleri için web sitenize sosyal medya çubuğu ekleyebilirsiniz.

06. Sitenizi online dizinlere ekleyin

Web sitenizin keşfedilmesine yardımcı olmak için SEO’nuzu optimize etmenin yanı sıra sitenizi online dizinlere eklemeyi de deneyin. Online dizinler, ziyaretçilerin URL’nizi bulmasını ve sitenize gitmesini kolaylaştırır. Sektörünüze bağlı olarak, işletme türünüz için özel bir dizin bulunuyor olabilir.

Fiziksel olarak bir mağazanız varsa, sitenizi yerel dizinlere eklemek daha da akıllıca olur. Google Benim İşletmem gibi ücretsiz hizmetler, işletmeniz üzerinde söz sahibi olmanızı sağlar; böylece birileri işletmenizi aradığında web siteniz, çalışma saatleriniz, iletişim bilgileriniz ve konumunuzun haritası dahil olmak üzere eksiksiz bir dizi ayrıntı, sonuçlar sayfasında görünür.

07. Forumlarda paylaşım yapın

Web sitenizi yeni bir kitleye nasıl tanıtacağınıza karar verirken forumları kullanmayı deneyin. Reddit gibi bilinen bir forumda bir konu başlığı oluşturmak ve bunun desteklemeye değip değmeyeceğine kişilerin kendisinin karar vermesini sağlamak iyi bir yöntemdir. Başka bir seçenek de mevcut bir konu başlığına katılmak ve ilgili noktalarda web sitenizden bahsetmektir.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, web sitenizi yalnızca yanıtınızı desteklemede yararlı bir kaynak olduğunda bu gönderilere eklemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, istenmeyen mesaj muamelesi görme riskiniz var.

08. Outreach pazarlamayla kitlelere ulaşın

Outreach pazarlama yöntemi, web sitesi tanıtımı yapmak için bloggerlar, influencerlar ve diğer profesyoneller gibi alanınızdaki kişilerle bağlantı kurmayı ifade eder. Bu gibi profesyonellerle sitenizin görünürlüğünü arttırmanıza yardımcı olacak kalıcı ilişkiler kurabilirsiniz.

Bu teknik, pazarlama hedeflerinizi belirlemek ve ardından bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilecek kişileri bulmakla başlar. Bu da örnek bir çalışmanızla ilgili kişilere yaklaşmanız ve gerektiğinde takip için tekrar iletişime geçmeniz anlamına gelir. Örnek işinizi e-posta veya LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla göndermeyi deneyin.

09. İmzanızı atın

E-posta imzanız aslında online bir kartvizit işlevi gören, değeri çok bilinmese de oldukça güçlü bir araçtır. E-posta imzanızın işletme logonuzu, sosyal medya hesaplarınızın ve web sitenizin bağlantılarını ve bunun yanı sıra diğer tüm iletişim bilgilerinizi içerdiğinden emin olun. Bu, markanızın damgasını e-postalarınıza basar ve web sitenizi hedef kitlenize tanıtır.

10. Kaliteye odaklanın

Web sitesi tanıtımı nasıl yapılır öğrenirken alanında uzman, bilgilendirici içerikler yayınlamaya odaklanmalısınız. Bu ister sosyal medyada gönderi paylaşmak ister blog yazıları yazmak veya influencerlarla ortaklık kurmak olsun, hangi tanıtım stratejilerini seçerseniz seçin geçerli bir durum. Her ne kadar düşüncelerinizi hemen duyurmaya istekli olsanız da nicelikten çok niteliğe öncelik verin. Bu, hedef kitlenizde güven yaratmanıza ve onları pazarlama hunisi dahilinde kendinize çekmenize yardımcı olur. Bu da uzun vadede işiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.