E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing) Nedir?

E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing) Nedir?

Herhangi bir kurumun ürün ve hizmetlerini satmak amacıyla müşterilerine e-posta yoluyla ulaşması e-posta pazarlaması olarak adlandırılır. E-posta pazarlaması; yeni çıkan ürünleri duyurmak, indirim sunmak, terk edilen sepetleri geri kazanmak gibi amaçlar için kullanılır. 

Bu pazarlama yöntemini içerik pazarlaması ile birleştirmek de mümkündür. Böylece özenle hazırlanan haber bültenleri hedef kitle ile paylaşılabilir. Bu yöntem devamlı müşteriler ile markanın ilişkisini sıcak tutmak için kullanılabileceği gibi, yeni müşteriler edinmek için de kullanılır.

Doğru uygulanan bir e-posta pazarlama stratejisi hedef kitlenizin size ısınmasını, terk edilen sepetleri geri kazanmanızı ve daha fazla satış yapmanızı sağlar. Ancak yanlış yöntemlerle uygulanan bir strateji müşterilerinizin e-postalarınızdan bezmesine yol açar. Bu yüzden doğru e-posta pazarlama yöntemlerini uygulamak önemlidir.

E-Posta Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Pazarlama amacıyla müşterilerinize gönderebileceğiniz birçok farklı e-posta çeşidi bulunmaktadır. Yeni müşterilerinize karşılama e-postaları gönderirken, uzun zamanlı müşterilerinize kampanya e-postaları gönderebilirsiniz.

Kendi e-posta pazarlama kampanyanıza başlamadan önce, hangi e-posta çeşitlerinden yararlanacağınıza karar vermek büyük önem taşır. Bu başlık altında en popüler e-posta çeşitlerinden bazılarını açıklayacağız.

Karşılama E-Postaları

İnternet sitenize veya e-posta bülteninize yeni kaydolan kullanıcılara karşılama mesajı vermek amacıyla gönderilen e-postalara, karşılama e-postaları denir. Bu e-postalar sayesinde müşterilerinizle ilişkiniz daha ilk adımdan güçlenmeye başlar. Karşılama e-postalarına indirim kuponu eklemek, yeni kullanıcıların alışveriş yapma isteklerini artıracaktır.

E-Posta Bültenleri

Şirketiniz ile ilgili yeni gelişmeleri duyurmak ve ürettiğiniz içerikleri yaymak için kullanılan e-posta pazarlama stratejisine e-posta bülteni denir. Bültenler sayesinde müşterileriniz ile ilişkileriniz gelişir. Özellikle faydalı bilgiler sağlayan bültenler hazırlıyorsanız kendi sektörünüz ile ilgili bir otorite konumuna gelebilirsiniz.

Teklif E-Postaları

Müşterilerinize tek seferlik indirim teklifi sunduğunuz e-posta türü, teklif e-postasıdır. Bu e-posta çeşidi, içerisinde bir kupon veya indirim içerir. Terk edilmiş sepeti olan müşterileri alışverişlerini tamamlamaya ikna etmek, uzun zamandır alışveriş yapmayan müşterileri geri kazanmak ve benzeri amaçlar için bu e-posta türünü kullanabilirsiniz.

Duyuru E-Postaları

Müşterilerinizi yeni ürünlerden haberdar etmek, yeni hizmetlerinizi sunmak veya herhangi bir konuyu duyurmak için duyuru e-postalarını kullanabilirsiniz. Bu e-postalar; bültenlerden farklı olarak tek seferlik, belirli bir konuyu duyurmak için kullanılırlar. Temel amaç belirli bir konu üzerinde dikkat ve ilgi oluşturmaktır.

Kampanya E-Postaları

Genel kampanyalardan ve indirimlerden müşterileri haberdar etmek için kullanabileceğiniz e-posta türü, kampanya e-postalarıdır. Teklif e-postalarından farklı olarak, bu e-postalar belirli bir müşteriye özel, tek seferlik indirimler içermez, devam eden ve açık bir promosyon ile ilgili müşterileri bilgilendirir.

E-Posta Pazarlaması için Kullanılan En Popüler Araçlar

Eğer küçük bir e-posta listeniz varsa, mesajlarınızı birer birer hedef kitlenize gönderebilirsiniz. Ancak e-posta listeniz büyüdüğünde veya daha kapsamlı e-posta pazarlama kampanyaları uygulamaya karar verdiğinizde bir e-posta pazarlama aracına ihtiyacınız olacaktır. 

E-posta pazarlama araçları sayesinde müşterilerinize toplu e-postalar gönderebilirsiniz. Aynı zamanda bu araçlar e-posta kurguları yapmanıza da olanak tanır. Böylece özel olarak hazırlanmış mesajlarınızı, bazı şartları tamamlayan müşterilere otomatik olarak gönderebilirsiniz. 

Örnek vermek gerekirse, yeni bir kullanıcı e-ticaret sitenize kayıt olduğunda otomatik olarak karşılama e-postası gönderebilir veya sepetini terk eden bir müşteriye otomatik olarak indirim kuponu içeren bir e-posta yollayabilirsiniz. 

Böylece sizin bireysel olarak ilgilenmenize gerek kalmadan yüzlerce, hatta binlerce e-posta gitmesi gereken yere ulaşır.

Tabii ki önceden de belirttiğimiz gibi, bunların hepsini yapmak için bir e-posta pazarlama aracına ihtiyacınız var. İşte seçebileceğiniz araçlardan bazıları:

 • MailChimp
 • Sendinblue
 • Hubspot E-Mail Marketing
 • MailerLite
 • Omnisend
 • Klaviyo

ikas’ın pazarlama otomasyonu özellikleri ve e-posta pazarlama aracı entegrasyonları sayesinde, MailChimp ve Klaviyo gibi ünlü araçları e-ticaret sitenize entegre ederek, bütün pazarlama işlemlerinizi tek bir panelden yönetebilirsiniz.

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

İlk e-posta pazarlama kampanyanızı başlatmak zor ve zahmetli görünebilir. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla ilk e-posta kampanyanızı başlatabilirsiniz! İşte yapmanız gerekenler:

Hedef Kitlenizi ve Amaçlarınızı Belirleyin

Pazarlama kampanyanıza başlamadan önce kimleri hedefleyeceğinizi ve kampanyanızın amaçlarını belirlemek yararınıza olacaktır. Kendinize aşağıdaki soruları sorun ve cevaplarını not alın, ilerleyen adımlarda verdiğiniz cevapları aklınızda bulundurun:

 • E-posta kampanyanızdan beklentileriniz neler?(Daha fazla satış, müşteri memnuniyeti, terk edilen sepetleri kurtarma vb.)
 • İşletmenizin hedef kitlesi kim? E-posta yöntemi ile bu hedef kitleye ulaşabilir misiniz?
 • E-posta almaktan rahatsız olabilecek müşterileriniz var mı?
 • Ne kadar bütçe ve zaman ayırabilirsiniz?
 • Sektörünüzdeki e-posta pazarlama istatistikleri neler? Bu oranlara ulaşabilir misiniz?
Bir E-Posta Pazarlama Aracı Seçin

Pazarlama kampanyanızın daha ilk adımında bir e-posta aracı kullanmaya başlamak, şimdilik kitleniz çok küçük olsa bile ileride işinize yarayacaktır. Daha kampanyanızın en başlarında e-posta listenizi sisteme kaydetmeniz ve veri toplamaya başlamanız, kampanyanız büyüdüğünde işinizi kolaylaştırır.

E-posta pazarlama araçları; müşteri listelerinizi kaydetmek, veri toplamak, performans ölçmek, toplu e-posta kurguları geliştirmek ve otomasyon gibi birçok farklı özelliğe sahip olmanızı sağlar. 

E-Posta Listenizi Oluşturun

Eğer e-postalarınızı atabileceğiniz hiç kimse yoksa bir e-posta kampanyası başlatamazsınız. Bu sebeple bir e-posta listesi kurmaya ve büyütmeye başlamanız önemli.

E-posta listeleri, markanızla etkileşime giren kullanıcıların bilgilerini tuttuğunuz listelerdir.

Kullanıcı ve müşterilerden e-posta almanın birçok farklı yolu vardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Üyelik sırasında e-posta adresi istemek.
 • Yeni gelen müşterilere e-posta bülteninize kayıt olmak karşılığında indirim vermek.
 • Bazı içeriklere erişim için e-posta bilgileri istemek.
 • Sitenizin belirli noktalarına e-posta kaydı formları yerleştirmek.
 • Sosyal medya üzerinden bülteninizi duyurmak.
Kullanacağınız E-Posta Çeşitlerini Seçin

Önceki adımları tamamladıktan sonra, artık amacınıza uygun bir e-posta çeşidi seçebilirsiniz!

İlk olarak kampanyadan beklentilerinizi, hedef kitlenizi ve ulaşacağınız insanları gözden geçirin. 

Eski müşterilerin sizden yeniden alışveriş yapması için teklif e-postaları uygun bir seçenektir. Diğer yandan uzun süreli müşteri ilişkilerini geliştirmek için bültenler kullanılabilir. Tabii ki bunlar yapabileceklerinizden sadece bazıları!

E-Postanızı Yazın

Kullanacağınız e-posta türüne, hedef kitlenize ve amaçlarınıza karar verdiğinize göre artık yazmaya başlayabilirsiniz! 

Birçok e-posta pazarlama aracı kendisine ait e-posta şablonları içerir. Böylece istediğiniz türde mesajları üretebilirsiniz. Tabii ki hazır şablonlar, özenle yazılmış el yapımı e-postaların yerini tutamaz. Ama başka seçeneğiniz yoksa kullanılabilir.

E-postanızı yazarken aşağıdaki tavsiyeleri göz önüne bulundurun:

 • Başlığınızın dikkat çekici ve açıklayıcı olması, e-postalarınızın açılma oranını artıracaktır.
 • Fazla laf kalabalığı yapmadan müşterinize vermeniz gereken bilgiyi veya teklifi sunun.
 • Görsel kullanmaktan çekinmeyin.
 • Eğer bir indirim kampanyası sunuyorsanız, müşterilere hemen alışveriş yapmaya başlamaları için tıklayabilecekleri bir bağlantı verebilirsiniz.
 • Başlığınızın ve mesajınızın ilk kelimeleri müşterilerinize hemen konuyla ilgili bilgi vermeli.

E-Posta Pazarlama Kurgunuzu Yapın

Pazarlama kampanyanıza başlamadan önce atmanız gereken son adım, müşterileriniz için bir otomasyon kurgusu hazırlamak. 

Pazarlama kurguları, belirli şartlar sağlandığında müşterilere otomatik olarak e-posta gönderilmesini sağlar. Böylece her seferinde müdahale etmenize gerek kalmadan pazarlama kampanyanız otomatik olarak ilerler. 

E-Posta Pazarlaması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E-posta pazarlama kampanyalarının birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları genel avantajlarken, bazıları sadece belirli sektörlerde göz önüne çıkar. Bu dijital pazarlama tekniğinin sunduğu genel avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • E-posta kullanılarak yapılan pazarlama kampanyaları, birçok dijital pazarlama kampanyasına kıyasla daha az masraflıdır.
 • Yeni kullanıcıları ekosisteminize dahil eder.
 • Eski kullanıcıları tekrar alışveriş yapmaya ikna etmekte oldukça yararlıdır.
 • Ölçülebilirliği yüksek bir pazarlama tekniğidir. Bu sebeple ne kadar yarar aldığınızı veya nasıl geliştirebileceğini elinize geçen verilerle öğrenebilirsiniz.
 • Uluslararası müşterilere erişmek için ideal bir pazarlama türüdür.
 • Yeniden hedefleme kampanyaları için vazgeçilmezdir.