Google Benim İşletmem ( My Business ) Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem ( My Business ) Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google My Business, Google’da bulunan İşletme Profilinizi yönetmenize ve optimize etmenize olanak sağlayan bir araçtır. Günümüzde yeni adı, Google İşletme Profili olarak bilinmektedir. İşletme Profili, Google’ın işletmenizi yönetmek için kullandığı bir terimdir. İşletme ProfilleriGoogle Aramalar‘ın ve Google Haritalar‘ın arama sonuçlarında görünür.

İşletme Profili oluşturmak, Google Haritalar‘a işletme konumu ekleme ile aynı süreçleri içerir ve oldukça basit bir işlemdir. Google bu aşamada, sizden yalnızca; işletme adı, konum ve kategori bilgilerini talep eder. Bilgiler doğrultusunda işletmenin gerçekliğini onaylayan Google, ilgili konum için bir İşletme Profili oluşturacaktır.

Google İşletme Profili onay sürecini tamamladığında, tüketicilerin; yorumlar eşliğinde işletme ile etkileşime girmesine, fotoğraf eklemesine, soru sormasına ve hatta soruları yanıtlamasına hazır hale gelecektir. 

Google Benim İşletmem ile işletmenize dair bilgileri; özelleştirebilir, yönetebilir ve iyileştirebilirsiniz. Üstelik tüm bu sisteme ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Ne İşe Yarar?

Google’da Arama Sonuçlarında ve Google Haritalar’da Fark Edilebilirsiniz

Google İşletme Profili, sattığınız ürün ve hizmetleri arayan kişilerin, işletmeniz ile karşılaşmasını sağlamaya yardımcı olur.

Google My Business, arama yapan kullanıcılara işletmenizin nerede olduğunu ve hangi zaman aralıklarında müsait olduğunu gösterir. Google İşletme Profili’ne sahip olmak, ayrıca SEO’nuza da katkı sağlar. Özellikle birçok Google kullanıcısı, Google Haritalar‘ı kullanarak yakındaki bir işletmeyi aradığında işletmenizin görünme olasılığı da bir hayli yüksektir.

İşletmenizin İletişim Bilgilerini Güncel Kılabilirsiniz

Google Benim İşletmem hesabınız, iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi ve işletmenize dair diğer önemli ayrıntıları kontrol etmenize ve güncellemenize olanak tanır. İşletmenizi geçici olarak kapattığınızı bildirebileceğiniz gibi, çalışma günlerinizdeki değişiklikleri de paylaşmanıza imkân sağlar.

Google Puanınız İle Güven Oluşturabilirsiniz

İşletme sayfanızda kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar ve verilen yıldızlar, potansiyel müşteriler için bir tercih edilme unsurudur. Puanlara yansıtmış olduğunuz hizmet kalitesi, güven oluşturmanın en doğru yollarından biridir.

Google Benim İşletmem hesabınızın yıldız değerlendirmeleri ve yorumlara açık olması, müşterilerin işletmenizle ilgili deneyimlerini paylaşmasına olanak tanır. Tüm bunlar, potansiyel müşterilerin satın alma kararları veya mekân tercihleri konusunda belirleyici unsurlardır. 

Google Benim İşletmem Kurulumu Nasıl Yapılır?

#1.Adım: Google aramaya “Google By Business” yazıyoruz. gelen ilk sayfaya tıklıyoruz.

#2.Adım: Gelen pencereden “Oturum Aç” veya “Şimdi Yönet” diyoruz.

#3.Adım: Gelen pencereden işletmemize bir isim verip devam diyoruz.

#4.Adım: Bu adımda İşletmemizin türünü seçiyoruz. Seçtikten sonra “ileri” diyoruz.

#5.Adım: Bu adımda işletmemizin adress bilgilerini giriyoruz.

#6.Adım: Bu adımda ise işletmemizin Telefon ve URL linkini giriyoruz.

#7.Adım: Bu adımda Hizmetlerimizi ekliyoruz

#8.Adım: Bu adımda ise çalışma saatlerimizi giriyoruz.

#9.Adım:

Tüm adımları geçtikten sonra en son bu şekilde bir pencere açılacak. İşletmemiz hesabımız kurulmuş oldu.

Buradan sırasıyla menüleri inceleyebilirsiniz.

Bilgi menüsünde çalışma saatlerinizi, adresinizi değiştirebilirsiniz. Diğer menülere de göz atabilirsiniz.

Tüm işlemlerden sonra google tarafından hesabın onaylandıktan sonra google aramalarda işletmeniz görünmeye başlayacaktır.