Instagram’da Hashtag’ler İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Instagram’da Hashtag’ler İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Sosyal medya etkileşimi için faydalı ipuçlarıyla içerik ilhamı, takipçi artışı ve etkileşim için Instagram hashtag’lerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Instagram’daki etkileşiminizi artırmak ister misiniz?

Hashtag’ler, belirli bir konuyla ilgilenen kitlelere ulaşmanızı sağlar.

Bu yazımızda, daha fazla kişiye ulaşmak için Instagram’da hashtag’leri nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Hashtag’ler Nedir?

Hashtag’ler, başında hash (#) sembolü bulunan kelimelerdir. İçeriği konuya göre sınıflandırmak için sosyal medyada ve blog sitelerinde kullanılırlar.

Çoğu ağda, kullanıcılar hashtag konusuyla ilgili daha fazla içerik görmek için hashtag’lere tıklayabilir veya dokunabilir.

Hashtag’ler Neden Önemlidir?

Hashtag’ler, Instagram’da hesabınızı takip etmeyen ancak belirli hashtag’leri takip eden kişilere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Organik görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz her şey çok önemlidir.

We Are Social’ın Dijital Raporu 2021’e göre, Instagram’daki gönderiler için mevcut katılım oranı %0,85, dönen gönderiler ise %1,05 ile en yüksek etkileşime sahip.

Quintly, 5,4 milyon Instagram gönderisini analiz etti ve % 35,2’sinin 1 – 3 hashtag’e, %23,1’inin 4 – 10 hashtag’e ve %12,1’inin 10 veya daha fazla hashtag’e sahip olduğunu buldu.

Instagram’da Hashtag’ler Nasıl Kullanılır

Instagram’da görünürlüğü, etkileşimi ve takipçileri artırmak için hashtag’leri kullanmanın yolları vardır.

1-    İlgili Hashtag’leri Takip Edin

Instagram, bir hashtag’in en iyi gönderilerini ve en son gönderilerini görüntülemenizi sağlar. Haber akışınızdaki en iyi gönderileri almak için hashtag’leri de takip edebilirsiniz.

Görsel: İnstagram 2022

Gönderilerinizin belirli hashtag’ler için en üstteki gönderilerde olmasını istiyorsanız, onları takip edin. İlham almak için en üstteki gönderilerde görünen içerik türlerini analiz edin.

Sonraki gönderileriniz için fikir edinmenin yanı sıra, haber akışınızda görünen en popüler gönderilerle de etkileşim kurabilirsiniz. Bu, sizi Instagram’da gönderilerinizle etkileşim kurma olasılığı daha yüksek olan kişilerle bağlayacaktır.

Gönderilerinize ve Reels’lerinize Hashtag’leri Ekleyin

Instagram, her gönderi için 30’a kadar hashtag eklemenize izin verir. Saymanıza gerek yok, genellikle 31 hashtag’e bastığınızda sizi uyarır.

Görsel: İnstagram 2022

Başlıklarınız ve hashtag’leriniz için en fazla 2.200 karaktere sahip olabilirsiniz. Alternatif olarak, hashtag’lerinizi yayınladıktan sonra gönderinin ilk yorumuna yerleştirebilirsiniz.

Gönderinizle alakalı en popüler hashtag’leri deneyebilirken, daha spesifik hashtag’ler aramalısınız. Popüler hashtag’lerin, markalı hashtag’lerin ve daha spesifik, daha uzun hashtag’lerin bir karışımını kullanabilirsiniz.

Mention & HubSpot tarafından yapılan bir araştırma, sekiz veya daha fazla hashtag içeren gönderilerde etkileşimin, yalnızca bir hashtag içeren gönderilere kıyasla azaldığını buldu. Daha sonra, etkileşimdeki en iyi artışın bir gönderiye 20 hashtag eklendiğinde gerçekleştiğini ortaya çıkardılar. Mention & HubSpot tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu farkı, hem büyük hem de küçük hesaplar arasındaki genel katılım varyansına bağlayabiliriz. Hashtag kullanma olasılığı daha düşük olan ancak çok fazla etkileşim oluşturan büyük hesapların ortalamayı çarpıtma potansiyeline sahip olduğu durumlarda, medyan, boyutları ne olursa olsun hesaplar arasındaki etkileşime daha çok benzer.”

Kullanıcılar bir hashtag sayfasını ziyaret ettiklerinde ve gönderinizi gördüklerinde, sizi takip edecek bir bağlantıya sahip olacaklar. Hashtag’ler aracılığıyla etkileşimi ve takipçileri bu şekilde artırırsınız.

Aramada görünürlük elde etmek için SEO stratejinizde geniş ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir karışımını kullanmak olarak düşünün.

Ancak bunun yerine, Instagram’da görünürlük kazanmak için sosyal medya stratejinizde popüler ve özel hashtag’leriniz olmalı.

Yayınladıktan Sonra Başkalarıyla Etkileşime Geçin

Gönderinize ilgi çekmenin bir başka yolu da, sizinkiyle aynı hashtag altındaki son gönderilerle etkileşim kurmaktır. Tıpkı sizin gibi, daha fazla görünürlük elde etmek için bir hashtag altında yayınladılar.

Diğer içerik oluşturucularla ve Instagram topluluğundaki benzer gönderileri beğenen kişilerle bağlantı kurmanın harika bir yolu. En son gönderiniz için bazı beğeniler ve yeni takipçiler bile kazanabilirsiniz.

Hashtag’ler Instagram Hikayelerinde Çalışır mı?

Hashtag’ler hakkında sıkça sorulan bir soru, onları hikayeleriniz için kullanıp kullanmamanız gerektiğidir. Cevabı basit, hikayelerinize hashtag çıkartmaları ekleyebilirsiniz, ancak buna gerek yok.

Instagram’da bir hashtag sayfasındaki en yeni veya en popüler gönderilere baktığınızda, yalnızca reels ve kullanıcıların kendi paylaşımlarında yaptıkları gönderileri görüntüler. Hashtag sayfaları ve konum sayfaları geçmişte ilgili hikayeleri gösteriyordu ama artık göstermiyor.

Hashtag’ler Instagram Hesap Profillerinde Çalışır mı?

Profilinize hashtag eklemek, anahtar kelimeyi biyografinize eklerken, hesaplar için Instagram arama sonuçları yalnızca bir kişinin kullanıcı adı veya ad alanlarındaki anahtar kelimeleri bulur.

Hikayelerinizde hashtag kullanmaya benzer şekilde Instagram hesabınızın biyografisine hashtag ekleyebilirsiniz. Ancak bu, yalnızca reels ve gönderileri gösterdiğinden, profilinizin hashtag sayfalarında görüneceği anlamına gelmez.

Önemli Çıkarımlar

Instagram’daki hashtag’lerden en iyi şekilde yararlanmak için, benzer içerikleri beğenen insanlardan daha fazla görünürlük elde etmek için hashtag çalışmalarınızı gönderilere ve reels’lere odaklayın.

Gönderileriniz için ilham almak için kullanmayı düşündüğünüz hashtag’leri takip edin.

Ve sektörünüzdeki en iyi içerik oluşturucularla iletişim kurmayı unutmayın, yorumlarınız onların hayranları tarafından da görülecektir.