İşletmeniz İçin En İyi Instagram İnfluencer Bulmanın 4 Yolu

Markanız için en iyi Instagram influencer’ları  nerede bulacağınızdan emin değil misiniz?

Instagram, bu yılda İnfluencer pazarlama için en iyi sosyal medya platformu olmaya devam ediyor.

Linqia’nın  en son State of Influencer Marketing raporunda, pazarlamacıların %93’ü Instagram’ın etkileyici pazarlama için en iyi sosyal kanal olduğu konusunda hemfikir.

Influencerlar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmak için ana Instagram haber akışını kullanmanın yanı sıra, %73’ü Instagram Stories ve %37’si Instagram Reels kullanıyor.

Instagram ve diğer sosyal ağlar arasında seçim yapmak, süreçteki sadece bir adımdır. Doğru Influencerlar olmadan herhangi bir platformda veya sosyal ağda istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Bu makalede, influencer pazarlama kampanyalarınız için doğru influencerları seçerken takip etmeniz gereken dört temel ipucunu ele alacağız:

1. Hedeflerinizi Belirleyin ve takip edin

Etkileşim oranı ve takipçi sayısı gibi etkileyicinin hayati metriklerini aramaya başlamadan önce iş hedeflerinizi düşünün.

Geri çekilin ve Instagram etkileyici pazarlama kampanyalarını neden ve nasıl kullanmayı düşündüğünüzü belirleyin.

Neden Influencerlara İhtiyacınız Var?

Influencer marketing için aklınızda ne gibi spesifik hedefler var?

Üç temel hedef olmalıdır:

 • Marka bilinirliğini artırmak.
 • Olası satışlar veya satışlar artırmak.
 • İnstagram takipçi arttırma.

Influencer seçiminiz bu hedeflere bağlı olacaktır.

Örneğin, Instagram takipçilerinizi artırmak, belirli bir hashtag kullanarak yarışmalar veya testler oluşturmanızı gerektirecektir.

Yarışmaya katılabilecek ve takipçilerini de katılmaya teşvik edebilecek bir influencer’ı ipe çekmek doğru yol olacaktır.

Öte yandan, satış ve olası satış yaratma, bağlı kuruluş pazarlaması ve indirim kodlarını kullanmanıza ihtiyaç duyacaktır.

Bu nedenle, kitlenizin ürününüzü satın alması muhtemel olan  Influencerlarla ortak olmanız gerekecek.

Markanızın Kişiliğine Uyuyorlar mı?

Influencerlar markanızın kimliğiyle veya en azından satmak istediğiniz ürünlerle uyumlu olması gerekir.

Kampanya hedefleriniz hakkında net bir fikre sahip olan, markanızı yakından tanıyan veya sattığınız kategori hakkında bilgi olması gerekir.

Örneğin, bir bütçeyle seyahat ettiği bilinen bir influencer, düşük maliyetli seyahat ekipmanlarını tanıtmak için doğru seçim olacaktır.

Yakın zamana kadar Canon, Instagram’daki en son yeniliklerini yürütmek için profesyonel fotoğrafçıları kullanmaya odaklandı.

Ancak kalıpların dışında düşünen marka, ürünlerini Instagram’da tanıtmak için film yapımcıları Elise Bauman gibi yeni nesil Instagramcıları benimsemeye başladı.

Bu Influencerların daha az sayıda takipçisi olmasına rağmen, sektördeki uzmanlıkları sayesinde daha iyi katılım sunarlar.

2. Takipçilerinin Ne Kadarı Gerçek

Etkileşim , Instagram Influencer pazarlamasının kritik ölçümlerinden biridir.

Bir Instagram Influencerı için ortalama katılım oranı 2021’de yaklaşık %3 idi ve Influencerların 1.000’den az takipçisi olan en yüksek katılım oranı %8’di.

Takipçi sayısı arttıkça etkileşim oranı düşüyor. Ancak, popülerlik her zaman dönüşümle sonuçlanmadığından bu ölçüm bazen yanıltıcı olabilir.

Yorumları Analiz Edin

Markalardan çalışmak için bot satın alma ve sahte “tüm masrafları karşılanan” fotoğraf çekimleri yapma gibi taktikler kullandılar. Muhtemelen sahte Influencerlarla da karşılaşacaksınız.

Influencerın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu belirlemenin en kolay yollarından biri, gönderilerine yapılan yorumları analiz etmektir.

Genellikle, “güzel resim” veya “havalı elbise” veya “iyi görünüyorsun” gibi belirsiz yorumlar ve emojili yorumlar genellikle sahte etkileşim anlamına gelir.

Öte yandan, alakalı ve sohbete dayalı yorumlar, bizi bir sonraki noktaya getiren gerçek katılımın bir işaretidir.

Ağızdan Ağıza Tepkileri Arayın

Gerçek takipçiler sorular sorar, kişisel açıklamalar yapar ve ayrıca yorumlarda arkadaşlarını etiketler. Bunlar, gerçek takipçilerin ağızdan ağıza verdiği tepkilerdir.

3. Markanızla İlgili Hashtag’leri Keşfedin

Halihazırda markanız veya ürünleriniz hakkında konuşan Instagramcıları ipe çekmek daha iyidir. Markanızı tanıtmak için bir sonraki Influencerlar olabilirler.

Bazı hashtag araştırmaları bu konuda yardımcı olabilir.

Yüksek Yoğunluklu Hashtag’lerden Kaçının

Hashtag’ler, SEO için anahtar kelimeler gibidir. Birkaç yüksek yoğunluklu anahtar kelimeyle karşılaşacaksınız. Bunlar Instagram’da en çok kullanılan hashtag’ler.

Alakalı olsa da, Influencerları aramak için bu anahtar kelimeleri kullanmak zaman kaybı olacaktır.

Örneğin, #organik ile aramaya başlarsanız, 54 milyondan fazla gönderiyi gözden geçirmeniz gerekecektir.

Ancak, uzun kuyruklu (veya düşük yoğunluklu) hashtag’lerde daha derine indikçe, gönderi sayısı da azalır.

Bu durumda #organikgıdalar’ın 338.491 gönderisi, #organikgıdalar’ın 14.054 gönderisi ve #organikgıdaistanbul’un yalnızca 66 gönderisi var.

Hem #organikgıdalar hem de #organikgıda mağazası size daha doğru arama sonuçları sağlayacaktır. #organikgıdaistanbul, influencer araması için dikkate alınamayacak kadar az gönderiye sahip.

Markanızı veya Hedef Kitlenizi Tanımlayan Anahtar Kelimeler Kullanın

Ayrıca markanızı veya hedef kitlenizi tanımlayan anahtar kelimelerle de aramaya başlayabilirsiniz. Influencerları bulmak için önemli sayıda gönderi içeren etiketlere odaklanın.

Koşu veya koşu aksesuarları satıyorsanız, aramaya #koşu gibi bir şeyle başlayın ve Instagram en trend ve alakalı hashtag’leri önerecektir.

#sponsorlu veya #reklam Hashtag’lerini kullanın

Instagram ayrıca, Influencerların promosyon içeriğini ayırt etmek için #sponsorlu veya #reklam hashtag’lerini kullanmasını gerektirir. Nişinizdeki potansiyel etkileyicileri bulmak için bu hashtag’leri takip edebilirsiniz.

#Sponsorlu veya #reklam hashtag’lerini kimlerin kullandığını görmek için takipçilerinizi veya rakibinizin takipçilerine bakabilirsiniz.

Kullanıyorlarsa, Influencerları pazarlamanın ne olduğunu zaten biliyorlar. Ürününüzü tanıtmalarını isteyebilirsiniz.

4. Bir Influencer Platformu Kullanın

Tüm bu yöntemler, faydalı olmakla birlikte, manuel ve zaman alıcıdır.

Neyse ki, sadece birkaç tıklamayla doğru Influencerları bulmak için bir Influencer pazarlama platformu kullanabilirsiniz.

Popüler olanlardan bazıları HYPR, Tap Influence, Upfluence, Famebit, NeoReach, Revfluence ve Influencer’dır.

Doğru Influencerları Bulun

Takipçi sayısı, takipçi türü (demografik) ve iş deneyimi gibi farklı parametre setlerini kullanarak nişinizdeki en uygun etkileyicileri arayabilirsiniz.

Komple Kampanya Yönetimi

Bu platformları kullanarak bir veya daha fazla influencer pazarlama kampanyanızı da yönetebilirsiniz.

Reklam metni, grafikler, hashtag’ler, sosyal medya sözleri, çekiliş detayları, influencer ödemeleri ve tüm kampanya zaman çizelgesi gibi kampanya özelliklerini tek bir platform üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Analitik

Görüntülemeler, erişim, etkileşimler, YG hesaplamaları ve URL izleme dahil olmak üzere çeşitli kampanya metriklerini hesaplayabilirsiniz. Çeşitli platformlar, pazarlama ekibinizle paylaşabileceğiniz günlük, haftalık ve aylık raporlar oluşturmanıza olanak tanır.

Belki de tek dezavantajı, tüm bu platformların genellikle sizden yinelenen aylık veya yıllık bir ücret almasıdır. Bunun için bir bütçe ayırabilirseniz, çok fazla zaman ve kaynak tasarrufu sağlarsınız.

Bir platform seçerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Nişinizden önemli sayıda Influencera sahip bir platform seçin . Ancak, Influencerların kalitesinin de iyi olduğundan emin olun.
 • Bir platformda hangi içerik oluşturma, dağıtım ve izleme araçlarının mevcut olduğunu öğrenin. Kampanyanızın her yönünü platform üzerinden kontrol edebilmelisiniz.
 • Platform ayrıca iyi bir gerçek zamanlı analitik ve raporlama araçları seçkisi sunmalıdır.
 • Ayrıca Influencerlara ödeme yapmak için yerleşik ödeme ve işlem olanaklarına sahip olmalısınız.
 • Başkalarının platform hakkında söylediklerini kontrol etmeyi unutmayın. Kaydolmadan önce platformun ne kadar süredir kullanımda olduğu ile birlikte kullanıcı incelemelerini kontrol edin.

İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç Influencer pazarlama platformu örneği:

 • TapInfluence: Bulut tabanlı bir influencer pazarlama platformudur. TapInfluence’a göre, platformları, Influencer pazarlama kampanyalarınızın yatırım getirisinde 11 kat artışla sonuçlanabilir. Ayrıca, satış hedeflerinizin bir pazarlama kampanyasına yatırım yapmaya değer olup olmadığını bilmenizi sağlayan bir yatırım getirisi hesaplayıcısı ile birlikte gelir.
 • Famebit: Başlangıçta YouTuber’lara odaklanmıştı, ancak şimdi Famebit neredeyse tüm sosyal ağ sitelerini destekliyor. Çeşitli nişlere ait 5000 takipçi ile başlayan sosyal medya Influencerlarını bulabilirsiniz.
 • HYPR: HYPR, dünyanın en büyük markalarının, ajanslarının ve Influencer pazarlama platformlarının yüzde 30’undan fazlasının verilerine güvendiğini iddia ediyor. Zengin özelliklere sahip bu platform, kayıtlı Influencerları analiz etmeye yardımcı olmak için karmaşık algoritmalara dayalı çeşitli araçlarla birlikte gelir.