SEO ve SEM Nedir? | SEO ve SEM Tartışması

SEO ve SEM Nedir? | SEO ve SEM Tartışması

SEO’yu 5000 parçalı bir yapboz ve SEM’i 1000 parçalı bir yapboz olarak düşünün. Her iki stratejinin de uygulanması zaman ve çaba gerektirir, ancak SEO, SEM kadar hızlı sonuç almayacak.

SEO ve SEM nedir?

SEO

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitenizin organik olarak arama motoru sonuçlarında daha yüksek görünmesini sağlamayı amaçlayan bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir. 

Organik derken, bir reklamda yaptığınız gibi arama motorlarında görünmek için para ödemiyorsunuz demektir. Bunun yerine, web sitenizi anahtar kelimeler için optimize eder, geri bağlantılar kazanır, web sitenizin teknik tarafında çalışır ve daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olan diğer ücretsiz görevleri yaparsınız. 

SEO stratejiniz için bir ajansla ortak olursanız, o ajansa çalışmaları için ödeme yaparsınız. Ve SEO’yu kendi başınıza yapsanız bile, muhtemelen kullandığınız araçların maliyetini, sizin veya ekibinizin işi yapması için geçen süreyi ve işinizi etkileyen diğer faktörleri düşünmeniz gerekecektir. Ancak yine de kaydınız için doğrudan bir arama motoruna ödeme yapmıyorsunuz. 

Formun Altı

SEM

SEM veya arama motoru pazarlamacılığı hakkında iki farklı açıklama duyabilirsiniz. Birincisi, SEM, web sitenize arama motorlarından trafik gönderen ücretli ve organik stratejiler için bir tür şemsiye terimdir. Bu açıklama ile SEO, SEM şemsiyesi altına düşecektir. Şimdi daha yaygın olarak kullanılan ikinci açıklama, SEM’i web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) alan ücretli bir taktik olarak tanımlar. 

Bugün SEM, arama motorlarında tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığıyla hemen hemen eş anlamlıdır, bu yüzden bu videoda bunu böyle tanımlayacağım. SEM, SERP’lerdeki reklamlar için ödeme yaptığınız  bir dijital pazarlama stratejisidir .

Bu videoda SEO ve SEM arasındaki bazı benzerlikleri ve farklılıkları ele alacağım, bu yüzden hiçbir yere gitmeyin. Bir sonraki bölüme geçmeden önce, en son dijital pazarlama tavsiyelerinden haberdar olmak için YouTube abone düğmesine basmayı ve zili çalmayı unutmayın. 

SEO vs. SEM

Dediğim gibi, SEO ve SEM arasındaki en büyük fark, SEM’in ücretli reklamlara dayanması ve SEO’nun web sitenizi arama motorlarında almak için organik taktiklere odaklanmasıdır. 

İster inanın ister inanmayın, anahtar kelimeler hem SEO hem de SEM’in önemli bir parçasıdır. 

Anahtar kelimeler

SEO ile bir hedef anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimeler kullanarak içerik oluşturursunuz. Bu anahtar kelimeler, diğer faktörlerin yanı sıra, arama motorlarının sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu anlayarak doğru sorgularda görünmelerine yardımcı olur. 

Bir SEM kampanyası için, işletmenizle ilgili belirli anahtar kelimeler için teklif verebilir ve bu anahtar kelimeler için organik arama sonuçlarının üzerinde görünebilirsiniz. Anahtar kelime hedeflemeye ek olarak, SEM kampanyanız demografik bilgilere, işletmenizle önceki etkileşimlere ve çok daha fazlasına dayalı olarak  insanlara ulaşabilir .

Örneğin, Google’da “hava koşullarına karşı korunmaya yardım et” anahtar kelimesini kullanarak arama yaparsam, hem anahtar kelime hedefli reklamları hem de hava koşullarına karşı organik içerik içeren bir sonuç sayfası görüyorum. 

Artık, arama sonuçlarında görünmek için SEO veya SEM kullanabiliyor olsanız da, SEO anahtar kelime optimizasyonunuzun devreye girmesi biraz daha zaman alıyor. Sırada daha fazlası var. 

Zaman

SEO zaman alır . Stratejinizin hemen çalışmasını sağlayan sihirli bir düğme yok. Özellikle web siteniz yeniyse veya daha önce hiç SEO yapmadıysanız, önemli SEO sonuçlarını görmeye başlamanız  altı ay veya daha uzun sürebilir.

Öte yandan SEM, reklamınızı başlattıktan hemen sonra sonuç almaya başlayabilir. Kısa sürede sonuç almak için harika bir stratejidir. Ancak, PPC bütçenizin tamamını harcadığınızda veya kampanyanız sona erdiğinde ne olur? Sonuçlar durur. Reklamlarınız artık arama sonuçlarında yok.  

SEO’ya girin. SEO’nun çalışması zaman alabilir, ancak bir kez çalışmaya başladığında, bir kampanyaya daha fazla para yatırmadan sonuçları görmeye devam edebilirsiniz. 

SEO’nun sürekli bakım gerektirdiğini unutmayın. Web sitenizin bir zamanlar en iyi sonuç olması, her zaman o en iyi noktada olacağı anlamına gelmez. Arama motoru güncellemelerinin ve rakiplerinizin yaptığı her şeyin önünde kalmak  için sayfalarınızı düzenli olarak optimize etmeniz gerekir.

Ancak web siteniz, optimize ettikten sonra bir reklamın yapacağı gibi arama sonuçlarından kaybolmaz. Değerli sayfa trafiği kazanarak ve çevrimiçi kitlenizde güven oluşturmaya yardımcı olan içerik sağlayarak en üst sıralarda yer almaya devam edebilir. 

Peki, SEO vs. SEM tartışmasında sizin için doğru seçim nedir? 

SEO ve SEM: Hangisini seçmelisiniz?

Sana şunu sorayım. SEO ve SEM’i neden birlikte kullanmıyorsunuz?

SEO’ya yeni başlıyorsanız, SEM insanları web sitenize çekebilir ve optimizasyon çabalarınız meyve vermeye başlamadan önce boşlukları doldurabilir. 

SEO bir süredir dijital pazarlamanızın bir parçası olsa bile, özellikle sınırlı bir süre boyunca özel fırsatlar veya promosyonlar yürütüyorsanız SEM, pazarlamanızla daha spesifik, hedeflenmiş bir insan grubuna ulaşmanın harika bir yolu olabilir.

PPC kampanyanız sona erdiğinde, insanlara çevrimiçi olarak ulaşmaya devam etmek için cebinizde SEO’ya sahip olacaksınız. Daha fazla insan sizi organik olarak buldukça, müşterilerinizle daha güvenilir ilişkiler kurarsınız, böylece insanlar satın almaya hazır olduklarında işletmenize gelebileceklerini bilirler.