Dijital Pazarlamacılar için Tiktok Yararları ve Tiktok’un 8 Özelliği

Dijital Pazarlamacılar için Tiktok Yararları ve Tiktok’un 8 Özelliği

Neden bir TikTok stratejisine kaynak ve bütçe yatırmalısınız? İşte sizi ikna edebilecek 8 harika sebep.

TikTok’un reklam yönetimi platformunun kullanıma sunulmasından bu yana bir yıl geçti . TikTok’un bir çevrimiçi reklamcılık platformu olarak potansiyeli hakkında herhangi bir şüphe varsa, geçen yılki büyüme tüm şüpheleri ortadan kaldırdı.

Yani TikTok’un pazarlamanızın bir parçasını hak ettiğini biliyorsunuz. Ancak, herkesin bunu yapması dışında neden kaynakları ve bütçeyi bir TikTok stratejisine yatırasınız ki?

TikTok’ta zaten yaşıyorsanız, TikTok’u takip etme veya ikiye katlama konusunda size güven verecek sekiz zorlayıcı neden ve reklam özelliği için yazımızı okumaya devam edin.

1. TikTok’un Üstün Kullanıcı Katılımı

Birçoğu TikTok’un hızla büyüyen kullanıcı tabanını öne çıkarırken, gerçekten dikkate değer olan yüksek kullanıcı katılımıdır.

TikTok’a göre, ortalama TikTok kullanıcısı platformda günde 87 dakika (Nisan 2021 itibariyle) harcıyor. Bu, markaların yararlanabileceği muazzam bir zaman miktarıdır.

Ayrıca, TikTok’un içeriği oldukça etkileşimlidir. Markalar yalnızca tutsak bir kitleye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bu kullanıcılar, pasif olarak izlemek yerine gördükleri içerikle gerçekten etkileşime girer.

Kullanıcıların öncelikle bir video izlediği YouTube, Facebook veya Pinterest’in aksine, TikTok’un büyüyen özellikler listesi, kullanıcıları tükettikleri içeriğe yaratıcı dokunuşlarıyla katkıda bulunmaya davet ediyor.

Snapchat, lens teklifiyle etkileşimde TikTok’a yaklaşıyor . Ancak TikTok kullanıcılarının % 52’si Snapchat kullanmıyor . Bu, TikTok aracılığıyla reklam verilmediği takdirde başka türlü ulaşılamayan önemli bir kitledir.

2. E-Ticaret Yetenekleri

En çok bilinirlik ve katılım çözümleriyle tanınan TikTok, pazarlamacılara bir dizi tam huni teklifi sunmaya kararlıdır.

Geçen yılın sonunda TikTok, şu anda 15 ülkeye ulaşan Shopify ile bir ortaklık başlattı.

Bu yeni işlev, Shopify satıcılarının Shopify panosundan ayrılmadan TikTok For Business Ads Manager’a erişmesine olanak tanır.

Stratejik olarak, bu e-ticaret işletmeleri için büyük bir avantajdır . Potansiyel müşterilere TikTok’ta araştırma yaparken karar verme yolculuklarının erken saatlerinde ulaşmalarını sağlarken, Shopify sayesinde onları sorunsuz bir şekilde bir dönüşüm noktasına yönlendirir.

Yürütme açısından, bu dört özellik sayesinde yetenek de çekici.

Birleşik Kampanya Planlaması

Shopify kullanıcıları, TikTok kampanyalarını planlayabilir, TikTok kitlelerini hedefleyebilir ve sonuçları tek bir yerden takip edebilir.

Ölçeklenebilir Yaratıcı Araçlar

TikTok’un güçlü yaratıcı araçları, kullanıcıları ekstra geliştirme kaynaklarına yatırım yapmaya gerek kalmadan ilgi çekici reklamlar oluşturmaları için ölçeklenebilir bir yol sağlayan yetenekle entegre edilmiştir.

“Anahtar Teslim Piksel İzleme”

Shopify, artık kullanıcılarının TikTok Piksellerini dönüşüm izlemeyi basitleştiren tek bir adımla bağlamalarına olanak tanıyor.

Karma Müşteri Verilerini Kullanarak Yeniden Hedefleme

Shopify kullanıcıları artık müşteri verilerinden yararlanarak kitleleri yeniden hedefleyebilir ve TikTok reklam dönüşümlerini daha doğru bir şekilde izleyebilir ve tüm bunlar, hash işlemi yapılan veriler sayesinde kullanıcı gizliliğini korur.

3. Marka Etkileri

Brand Effects’te katmanlar oluşturarak reklamlarınızı diğerlerinden ayırın. Snapchat’teki lenslere benzer şekilde, bu video bindirmeleri için bir AR özelliğidir.

Bununla birlikte, markaya özgü unsurları vurgulamak için özel olarak tasarlanmıştır.

En sezgisel uygulamalar CPG, perakende ve eğlence sektörleri içindir, ancak bu esnek özellik seyahat veya otomotiv gibi diğerlerine de uyarlanabilir.

Kullanıcıların kendilerini ifade etme eğiliminden yararlanan bu özellik, yalnızca yüksek düzeyde etkileşim, marka hatırlama ve içeriğinizin paylaşılma olasılığını sağlamak için kullanılacak özelliktir.

4. Katalog Reklamları

Reklamlarınızda çeşitli ürünleri görüntülemek için TikTok’un katalog reklamlarını kullanabilirsiniz.

Çok sayıda ürün sürümüne veya SKU’ya sahip bir perakendeci değilseniz, yalnızca birkaç ürününüz olsa bile, bu yine de dikkate almaya değer bir biçimdir. Bunun dört nedeni var:

  • Her ürün için özel videolar oluşturmak.
  • Ürün ayrıntılarınızı özelleştirmek için otomatik kurallardan yararlanma.
  • Ürünlerle ilgili önemli bilgileri doğrudan TikTok’un Reklam Yöneticisi içinde barındırma yeteneği.
  • Her ürün için özel setler oluşturmak.

5. Harekete Geçirme Reklamları

Bu yazın başlarında başlatılan Spark Ads , TikTok’un en yeni reklam biçimlerinden biridir. Reklam verenlerin kendi video içeriklerini oluşturmasını gerektiren diğer biçimlerin aksine, bu biçim yapmaz – organik sosyal içerikten yararlanır.

Spark Ads, markaların organik içeriğe sponsor olmasına olanak tanır. Markalar, yeni içerik üretip ne kadar viral olacağını araştırmak yerine halihazırda var olan ve ivme kazanarak kendini kanıtlamış içeriklere sponsor olabiliyor.

Bu çözüm, tüm araştırma yolculukları boyunca hedef kitleyi hedeflemese de, orta veya üst huni kitleleri için en uygun çözüm olmakla birlikte, pazarlama cephaneliğiniz için hala harika bir silahtır.

Spark Ads, organik ve ücretli sosyal kanallar arasında sinerji yaratır. Ayrıca, çoğu zaman maliyetli gecikmelere neden olan özel içerik geliştirmeye ihtiyaç duymaması sayesinde pazara hızlı bir şekilde girme avantajını da sağlar.

6. Hashtag Zorlukları

Doğru yapılırsa, bir hashtag çalışması markanız için harikalar yaratabilir.

Geniş bir kitleyi yakalamanın ve yüksek katılımı sağlamanın yanı sıra, sosyal medyada daha doğal etkileşim biçimi olarak görülen hashtag’leri kullanarak markanızı hakim kültüre yerleştirmenin anlamlı bir faydası vardır.

Hashtag kullanımının devam eden kartopu etkisi, genellikle zorluk resmen sona erdikten sonra, bazen haftalarca sürer.

Bununla birlikte, bir TikTok hashtag çalışmasında başarının anahtarının birkaç nokta olduğu konusunda önceden uyarıda bulunalım:

150.000 Dolarlık Önemli Bir Bütçe

Ne yazık ki, bu şu anda miktarda esneklik olmaksızın bir TikTok gereksinimidir.

Hashtag’i Ürün Odaklı Tutun

Kullanıcıların markanızı desteklemeye devam etmesini ve asıl amacın unutulmamasını sağlamak için marka adını eklemek ve içeriği ürünün faydalarına odaklamak çok önemlidir.

İçeriği çok sade veya sadece satışa yönelik yapmamaya dikkat edin, ancak kullanıcıların ürünün temel özelliklerini hatırladığından emin olun.

Daha Sezgisel Yazı Daha İyi Olacaktır

Aşırı yaratıcı kısaltmalardan, sembol veya sayı ikamelerinden ve markanın içinden olmayan birinin hemen tanıyamayacağı herhangi bir şeyden kaçının.

Hashtag’lerin anında yakalanması ve yazarken olabildiğince kolay olması gerekir. Tek bir yazım hatası, büyük yatırımınızı boşa çıkarabilir veya hashtag’i öngörülemeyen bir yöne götürebilir. Daha az yenilikçi ama daha öngörülebilir bir şeye yönelmek daha güvenlidir.

Tarih veya Ay Referanslarını Kullanmaktan Kaçının

Hashtag’in raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak için eski olabilecek referansları kullanmayın. Haziran ayında Mayıs’tan bahseden bir hashtag’i kimse kullanmak istemeyecektir.

Pek çok amaç belirli bir süre boyunca kutlansa da (örneğin, Anneler Günü genellikle fiili güne kadar olan ve sonraki etkinliklerle ilişkilendirilir), daha tematik bir hashtag seçmek daha fazla ivme kazanacaktır (genel olarak anneler ve Özel Olarak Anneler Günü gibi).

TikTok Kanallarınızı Diğer Platformlarda Güçlendirin

Meydan okumanız gerçekleştiğinde, diğer sosyal medyada ve genel olarak pazarlama çabalarınızda onu desteklemeyi unutmayın. Çoğu kullanıcı birden fazla platformda bulunur ve nerede olurlarsa olsunlar hashtag’i kullanmalarının hatırlatılmasından faydalanacaktır.

Influencer Desteğinden Uzak Durmayın

Özellikle TikTok veya genel sosyal medya takipçileriniz o kadar güçlü değilse, hashtag mücadelesinin mümkün olduğunca güçlü bir şekilde başlatılmasını sağlamak için etkileyici desteğine yatırım yapmaya değer.

Evet, bu zaten oldukça yüksek olan asgari miktarın üzerine daha da fazla ödeme yapmak anlamına gelir. Bununla birlikte, bu, bir hashtag çalışmasının başlaması ile çok daha yavaş bir şekilde yakalanması arasında bir fark yaratabilir.

7. Açık Artırma Bilgileri

Son olarak, kampanyanız başladıktan sonra TikTok’un açık artırma bilgilerine göz atmayı unutmayın.

Optimizasyon fırsatlarına rehberlik etmek için çeşitli grafikler ve farklı metriklerle kampanya performansının farklı görünümlerini gösteren değerli bir analiz portalıdır.

Bu alanı bulmak için TikTok Reklam Yöneticisi’nin Kampanya düzeyindeki Verileri Görüntüle’ye gidin.

8. Yaşlı Kullanıcılarla Artan Benimseme

TikTok’ta reklamcılığa karşı olası bir argüman, diğer sosyal medya platformlarına kıyasla satın alma gücünün düşük olması nedeniyle kullanıcı tabanının çok genç olması. Sonuçta, TikTok kullanıcılarının %59’u 24 yaşında veya daha genç.

İster inanın ister inanmayın, TikTok’un en hızlı büyüyen segmentleri daha eski. Bu, benzer bir aşamada Facebook, Twitter, Pinterest ve hemen hemen her sosyal medya platformunda gördüklerimizle hemen hemen aynı.

TikTok’a göre, en hızlı büyüyen yaş demografisi 25-34 ve 35+.

Ocak 2021’den Nisan 2021’e kadar, aylık toplam aktif kullanıcı payı olarak:

  • 25 ila 34 yaşındakiler segmenti %22 ila %24 büyüdü.
  • 35+ segmenti %19’dan %25’e yükseldi.

TikTok’un büyümesinin bir parçası olun ve en ilgi çekici, yenilikçi çözümleriyle dijital stratejinizi renklendirin!

Dijital pazarlamada tüm kanal ve platformlarda olduğu gibi, masaya erken gelmenin bazı avantajları var. Rakipler başka yerlere odaklanırken, yeni bir kitleyle etkileşim kurmak ve işinizi kurmak için yukarıdaki güçlü özellikleri ve avantajları kullanabilirsiniz.