Başarılı Bir İçerik Stratejisi İçin 8 İpucu

İyi bir içerik stratejisi, hedeflerinizi belirlemenize, öncelikleri belirlemenize ve verimliliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. İşte bir tane oluşturmak için bilmeniz gerekenler.

İçerik pazarlaması söz konusu olduğunda , yaptığınız her şeyin belirli hedeflere ulaşmak için tasarlanmış daha büyük bir stratejinin parçası olması gerekir.

Daha fazla satış, daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla sayfa görüntüleme – her ne ise, net, iyi düşünülmüş ve tanımlanmış bir plana ihtiyacınız var. Bir içerik stratejisine ihtiyacınız var.

İşte bunun neleri içermesi gerektiğine bir göz atın.

İçerik Stratejisi Nedir?

Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bir içerik stratejisi, içeriğin geliştirilmesi ve yönetiminde kullanılan belirli bir taktikler dizisidir.

Belirli iş amaçlarına ulaşmak için bloglar, videolar, podcast’ler ve/veya sosyal medya gönderileri dahil olmak üzere çeşitli medya biçimlerini kullanır.

İçerik pazarlaması ile aynı şey değildir, ancak içerik pazarlama ana planınızdır.

Bir İçerik Stratejisinin Anatomik Unsurları Nelerdir?

1. Hedefler

Başarılı bir içerik pazarlama planı her zaman açıkça belirtilen hedeflerle başlar. Bu, birçok insanın kendi zararına atladığı bir aşamadır.

Farklı pazarlama taktikleri farklı hedeflere ulaşmak için çalışır ve bunların çoğu muhtemelen satış dönüşüm huninizdeki bir adıma karşılık gelir.

Daha yaygın hedeflerden bazıları marka bilinirliği oluşturmak, trafiği artırmak, bir e-posta listesini büyütmek, yeni müşteri adayları oluşturmak, yeni müşterileri dönüştürmek, müşteriyi elde tutmayı iyileştirmek ve satış yapmaktır.

Karar verdiğiniz hedef, her bir pazarlama taktiği için içerik türünü ve kanalı belirleyecektir.

Birden fazla hedefe sahip olmak tamamen kabul edilebilir; ancak, tüm içeriğin her amaç için çalışmayacağını anlayın.

Unutmayın, tüm esnafların bir krikosu hiçbirinin ustası değildir. Daha özel içeriğe sahip olmak daha iyidir.

 2. Araştırma

İçerik stratejinizdeki her taktik, onu haklı çıkarmak için araştırmalarla desteklenmelidir . Ve burada işe koyulmak sizi yolda bir sürü baş ağrısından kurtaracak.

Hedef kitlenize bakarak başlayın. Demografik özellikleri nelerdir? Acı noktaları nelerdir? Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu bilgileri bulmanın, dijital veri madenciliği yapmak, anketler göndermek ve müşterilerle görüşmek dahil olmak üzere çeşitli yolları vardır.

Ardından, bu bilgiyi mevcut içeriğinize uygulayın ve nerede isabet ettiğini, nerede daha güçlü olabileceğini ve nerede tamamen kaçırdığını belirleyin.

Anahtar kelime araştırması yapın ve hangi ifadeler için en üst sıralarda yer aldığınızı ve hangilerinin çalışılması gerektiğini belirleyin. Arama amacını, hacmini ve alaka düzeyini not ettiğinizden emin olun.

Rakiplerinizin ne yaptığını araştırın. Ne çalışıyor gibi görünüyor?

Dijital pazarlama amacıyla, hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını, onlara kimin bağlandığını ve sosyal medyadaki varlıklarını belirleyin.

3. Hedeflenen Konular

Bu noktada, paylaşmak istediğiniz potansiyel fikirlerin ve mesajların bir listesini oluşturmaya başlamış olmalısınız.

Stratejinizin her bir parçası için hangi konuların en önemli olduğunu ve yeni içeriğinizin hedefinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını belirleyin.

Bir konuyu değerlendirmek için kurumsal hedeflerinize nasıl uyacağını belirleyin.

Örneğin, tüketicileri markanız hakkında eğitmek isteyen bir kamp malzemeleri şirketiyseniz, En İyi 5 Kamp Ateşi İnşa Hatası üzerine bir blog yazısı, meraklı web araştırmacılarını çekebilir.

Bu, pek çok uyku tulumu satma olasılığı düşük olsa da, bu onlara markanıza aşinalık kazandıracaktır. Bunun için indirim kodlu bir banner reklam daha faydalı olabilir.

Her konuya yeni açılardan yaklaşmaya çalışın.

Bir şeyleri çerçevelemenin yeni bir yolunu bulabilirseniz, aynı fikrin kaplamalarıyla dolu bir pazarda öne çıkacaksınız. Yaratıcılığınızı sınırlamadan olabildiğince spesifik olun.

4. Editoryal Takvim

Şimdi, her bir içeriği ne zaman yayınlamanız gerektiğini belirleme zamanı.

Bazı şeylerin açıkça tanımlanmış mevsimleri vardır. Örneğin, kimse Haziran ayında Noel ağacı satın almıyor, ancak Aralık ayında büyük bir pazar. Diğerleri daha gevşek bir şekilde tanımlanmıştır (örneğin, insanların yıl boyunca yeni arabalara ihtiyacı vardır).

Her bir içerik parçasını bırakmak için en iyi zamanı ve yeni içeriği ne sıklıkta yayınlayacağınıza ilişkin bir kadansı belirleyin. Bu, hedef kitlenize ve platformunuza göre değişir, bu nedenle zor ve hızlı kurallar yoktur.

Düzenli olarak içerik üretmenin ve yayınlamanın çok fazla iş gerektirdiğini unutmayın. Her şeyi yolunda tutmak için bir içerik takviminiz yoksa, geride kalmak kolaydır.

Her zaman birkaç ay önceden çalışıyor olmalısınız, bu yüzden boru hattında gitmeye hazır şeyler var. Bu, yeni bir fırsat veya acil durum ortaya çıktığında size daha fazla esneklik sağlar ve içerik oluşturma stresini en aza indirir.

5. Yazım Yönergeleri

Şirketinizin sesi nasıl? Profesyonel mi? karşılama? Bilgili? Eğlenceli? Kuruluşunuzun sesini anlayın.

Bunu açıklayan bir belge yazın ve ister şirket içi ister serbest çalışanlar olsun, içerik oluşturucularınıza dağıtın. Bu, tüm içerik parçaları ve tüm kanallar arasında bir tutarlılık duygusu yaratacaktır.

Aynı belgede, noktalama işaretleri, başlık stilleri ve stil (örneğin, AP stili) dahil olmak üzere biçimlendirme gerekliliklerini özetlemelisiniz. Görsel yönleri ekliyorsanız, marka renklerini, yazı tiplerini ve logo kullanımını net bir şekilde tanımladığınızdan emin olun.

Tamamen farklı amaçları ve dağılımı olsa bile, her parçanın bir sonraki ile açık bir ilişkisi olmalıdır.

6. Dağıtım Kanalları

İçerik hedeflerinizi, konularınızı ve takviminizi belirlediniz; şimdi, nerede kullanacağınıza karar verme zamanı.

Hikayenizi anlatmak için kullanacağınız platformları ve her biri için süreçlerinizi ve hedeflerinizi belirleyin.

İçeriğin nerede yaşayacağı genellikle biçimini ve ritmini etkiler, ancak amacınız tüm kanallarda tutarlı bir marka anlatımı sunmaktır.

Dağıtım kanallarınızın ana hatlarını çizerek, her bir içerik parçası için en iyi platformu belirlersiniz.

Çapraz gönderme fırsatları arayın. İnfografikleri blogunuzdan Instagram’da paylaşmamanız için hiçbir neden yok. Bu, aynı miktarda çalışma ile size iki kat daha fazla maruz kalma sağlar.

7. Analitik

Oluşturulan ve dağıtılan içeriğe sahip olmanız, defne üzerine oturabileceğiniz anlamına gelmez.

Şimdi, onu değerlendirmenin ve neyin işe yaradığını ve en az neyin işe yaramadığını görmenin zamanı geldi. Analitiklere dalmanın zamanı geldi .

Yalnızca web siteniz üzerinden yapılan paylaşım, tıklama veya satın alma sayılarına bakmıyorsunuz; “neden”i arıyorsunuz. Diğer parçalar başarısız olurken, içeriği neyin başarılı kıldığını anlamaya çalışıyorsunuz.

Bir kanalda iyi çalıştı, ancak diğerinde başarısız oldu mu? Bu neden oldu? Farklı bir kitle mi yoksa sadece maruz kalma eksikliği mi?

Google Analytics bu adımda son derece yardımcı olabilir.

8. Temel Performans Göstergeleri

Bu, önceki adımla el ele gider; içerik performansını analiz ederken, onu yedeklemek için temel performans göstergelerini (KPI’lar) bulmalısınız.

Yine, ölçtüğünüz şey hedefe bağlı olacaktır.

Göz önünde bulundurabileceğiniz bazı KPI’lar, organik web trafiği, oluşturulan satış fırsatları, anahtar kelime sıralaması değişiklikleri, sosyal paylaşımlar ve katılım, gelen bağlantılar ve müşteri adayı başına maliyettir.

Başarılı Olmayı Planla

Kötü bir planın bile hiç plan olmamasından daha iyi olduğu söylenir, bu yüzden güçlü yeni içerik stratejinizle elde edeceğiniz harika sonuçları hayal edin.

Bu stratejiyi oluşturmak biraz çalışma gerektirir, ancak en küçük pazarlama bütçelerine sahip en basit kuruluşlar bile bir tanesini kullanmaktan fayda sağlayacaktır. Ve her türlü karmaşıklığa sahip pazarlama departmanları için mutlak bir zorunluluktur.

Burada listelenen adımları izleyin ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak iyi düşünülmüş bir içerik stratejisi oluşturacaksınız.