Facebook Öğrenme Aşaması Nedir? Öğrenme Aşamasında Nasıl Hızlı Çıkabilirsiniz?

Facebook Öğrenme Aşaması Nedir? Öğrenme Aşamasında Nasıl Hızlı Çıkabilirsiniz?

Reklam verdikten sonra reklamlarımızın daha iyi performans göstermesi için facebook tarafından öğrenme sürecine alınır.

Öğrenme süreci iyi optimize edilmiş bir reklamdan genelde 7 günlük sürede 50 dönüşüm olayını almışsa öğrenme sürecinde hızlı bir şekilde çıkar ama iyi optimize edilmemiş reklamlarda bu süre daha da uzamaktadır.

Öğrenme sürecinde olan bir reklam edinme başı maliyeti daha yüksektir ve reklam performansı olarak daha düşüktür.

Öğrenme aşaması makine öğrenimine bağlı olduğu için reklam tam olarak oturması için algoritma tarafından optimize edilir.

Peki! Reklamımızın hızlı bir şekilde öğrenme sürecinden çıkması için nasıl optimize etmeliyiz?

Bu sorunu cevabı olacak 9 madde mevcuttur. Bu 9 madde dışında herhangi ekstra bir araştırmaya gerek yok. Bunları yerine getirirseniz başka bir optimizeye veya ekstra bir araştırmaya gerek kalmayacaktır.

Hazırsanız bu başlıkları sırasıyla inceleyelim!

1-    Hedef kitlenizin yeterince geniş olduğundan emin olun

Burada hedef kitlenizin yeterince büyük olduğundan emin olmanız lazım çünkü hedef kitleniz küçükse reklamınız yeterli sonuç elde edemeyecek ve öğrenme aşaması uzayacaktır. Buna alternatif olarak benzer hedef kitle kullanıyorsanız boyutunu artırabilirsiniz veya detaylı hedeflemede hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz daha büyük olacaktır.

2-    Reklam setlerinizi birleştirin

Hedef kitlenizi oluştururken bu hedef kitlelerin birbiriyle çakışmadığından emin olun. Reklam Yöneticisi > Hedef kitleler bölümünde hedef kitlelerinizin çakışıp çakışmadığını test edebilirisiniz. Çakışan hedef kitlelerinizi farklı reklam setlerinde kullanırsanız reklamlarınız birbiriyle rekabet etmesine neden olacaktır ve bundan dolayı 7 günlük sürece 50 dönüşüm olayı kuralına uymayacak ve öğrenme süreci uzayacaktır. Bunun önüne geçmek için reklam setlerinizi birleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

3-    Otomatik reklam alanları kullanın

Reklam setinde reklam alanları kısmında otomatik ve manuel diye 2 seçenek karşımıza çıkıyor. Burada manuel seçip reklam alanlarında kısıtlama yaparsak yine öğrenme sürecini uzatma ihtimali oluyor ama facebook otomatik reklam alnını seçmemizi öneriyor çünkü en iyi performans gösteren alanda reklamımızı daha fazla gösterecektir. Bu da daha yüksek dönüşüm olaylarının gerçekleşmesini sağlamaktadır.

4-    Bütçenizin yeterli olması lazım

Bütçeniz hedef kitlenizle, reklamınızla eşdeğer olması lazım aksi takdirde 7 günlük bir süreçte 50 dönüşüm olayını alması zorlaşacaktır ve öğrenme sürecinin uzamasına neden olacaktır.

5-    Kampanya bütçesi optimizasyonunu kullanın (Advantage Kampanya Bütçesi)

Reklam setinden birden fazla reklam olduğu zaman kampanya kısmında Kampanya bütçe optimizasyonu yani yeni adıyla Advantage Kampanya Bütçesi’ nin açık olması daha sağlıklı olacaktır. Kampanya bütçe optimizasyonu açık olduğu zaman belirlediğimiz bütçemiz en iyi performans sergileyen reklamımıza en çok bütçe harcanacak ve bu sayede daha hızlı dönüşüm elde etmiş olacağız ve reklamımızın öğrenme aşamasında daha hızlı çıkmasına olanak tanıyacaktır.

6-    En düşük ücret teklif stratejisini kullanın

Kampanyanızda için en düşük ücret teklifini kullanmanız sağlıklı olacaktır. En düşük ücret teklif stratejisi, bütçenizden elde edebileceğiniz sonuçları en üst düzeye çıkarır. Ücret üst sınırınız veya teklif üst sınırınız varsa daha fazla sonuç elde etmek için bunları artırabilirsiniz.

7-    Reklam kreatifinizi iyileştirin

Kampanyanızda kullandığınız kreatiflerinizin belli özellikleri taşıması gerekiyor. Birincisi çözünürlükler net olmalıdır, ikincisi kreatiflerinizde metin çok olmamalıdır, üçüncüsü kreatiflerinizi meta reklam ilkelerine uyması gerekiyor (yasaklı ürünler, tütün ürünler, telif hakkı gibi) yani kısacası özgün ve kaliteli kreatifler kullanmalısınız. Kaliteli kreatifler reklam performansını etkiler ve iyi sonuç getirmesine yardımcı olur.

8-    Kampanyalarınızı düzenlemeden önce bekleyin

Öğrenme aşamasında olan reklamların performansı normalde daha yüksek gidebilir. Bunu gören çoğu reklamcı buna hemen müdahale etmeyi düşünür ama bu yanlış bir hamle olur çünkü bir reklamın gerçek performansı öğrenme sürecinde belli olmaz. Öğrenme sürecinde çıktıktan sonra belli olur. Bu yüzden öğrenme sürecinde olan bir reklamda köklü düzenlemeler yapmak öğrenme sürecini daha da uzatacaktır.

9-    Yeterli optimizasyon olayı elde ettiğinizden emin olun

Bu madde aslında saydığımız diğer 8 maddeyi yani yeterli optimizasyonu yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Eğer yeterli optimizasyonu yani saydığımız 8 maddeyi tam olarak yerine getirmişseniz reklamınızın dönüşüm oranı yüksek olacak ve öğrenme sürecinden hızlı bir şekilde çıkacaktır.