E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Türleri, Avantajları ve Dezavantajları

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret veya elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin internet üzerinden ticaretidir. Şehir merkezinde işlek bir caddede çalışan bir mağaza gibi de düşünebilirsiniz. Dünya çapında tahmini 2,14 milyar insan online olarak mal ve hizmet satın alıyor ve Amazon mağazalarından alışveriş yapan Prime üye sayısı şu anda 200 milyonu aşıyor.

E-ticaret, insanların perakende olarak bir şeyler alıp sattığı birçok yoldan biridir. Bazı şirketler yalnızca online ürün satar, ancak çoğu için e-ticaret, fiziksel mağazaları ve diğer gelir akışlarını içeren daha geniş bir stratejinin parçası olan bir dağıtım kanalıdır. Her iki durumda da e-ticaret, yeni başlayanların, küçük işletmelerin ve büyük şirketlerin ürünlerini geniş ölçekte satmalarına ve dünya çapındaki müşterilere ulaşmalarına olanak tanır.

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Bir e-ticaret web sitesi, internetteki dijital vitrininizdir. Alıcı ve satıcı arasındaki alışverişi kolaylaştırır. Ürünlerinizi sergilediğiniz ve online müşterilerinizin seçimlerini yaptığı sanal alandır. Web siteniz, online iş kanalınız için ürün rafları, satış personeli ve yazar kasa görevi görür.

İşletmeler, Amazon gibi pazar yerlerinde kendi markaları için bir mağaza oluşturabilir, kendi e-ticaret sitelerini oluşturabilir veya hepsini çok kanallı bir yaklaşım benimseyerek eş zamanlı olarak kullanabilir.

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret, online kanallardan alışveriş yapmanın çeşitli yollarından biridir. E-ticaret dünyasını şekillendiren birkaç yaygın iş modeli vardır:

 • B2C – İşletmeler bireysel tüketicilere (son kullanıcılara) satış yapar. En çok tercih edilen modeldir.
 • B2B – İşletmeler diğer işletmelere satış yapar. Genellikle alıcı, ürünleri tüketiciye yeniden satar.
 • C2B – Tüketiciler işletmelere satış yapar. C2B işletmeleri, müşterilerin diğer şirketlere satış yapmasına izin verir.
 • C2C – Tüketiciler diğer tüketicilere satış yapar. İşletmeler, tüketicileri birbirine bağlayan online pazar yerleri yaratır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Online alışveriş her gün gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. İnsanlar bilgisayarlarından, telefonlarından, tabletlerinden ve diğer cihazlarından alışveriş yapıyorlar. Web siteleri inceliyorlar, sosyal medya sayfalarını ziyaret ediyorlar ve online mağazaları geziyorlar. E-ticaret yapmanın üç farklı yöntemini genel olarak inceleyelim.

M-ticaret

Mobil cihazlarda gerçekleşen online işlemler, mobil ticaret veya “m-ticaret” olarak bilinir.

Artık birçok kişi ürün araştırmalarını ve online satın alma işlemlerini telefonları üzerinden yapıyor. Bu trend herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor, bu nedenle online mağazanızı mobil cihazlar için optimize etmeniz çok önemli.

Kurumsal E-ticaret

Kurumsal e-ticaret, ürünlerin büyük şirketlerden veya kuruluşlardan satın alınması ve bu kuruluşlara satılmasıdır. Büyük bir işletme birçok farklı türde ürün satıyorsa veya birden fazla marka çizgisine sahipse, online satışa başladığında kurumsal e-ticarete katılıyor demektir.

Sosyal Medyada E-ticaret

Sosyal medya, e-ticaret mağazalarını geniş bir kitleye pazarlamanıza ve tanıtmanıza yardımcı olabilir. Sosyal medya, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmanıza olanak sağladığı gibi, müşterileri işletmenize çekme potansiyeline de sahiptir. Sosyal medya pazarlaması iyi yönetildiğinde müşterileri gayriresmi bir şekilde ürünlere çeker. Yeni müşteriler çekmenin yanı sıra, marka bilinirliği yaratmanıza ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur.

E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bir işletme büyüdükçe şirket içi operasyonları büyütmek, daha fazla envanter depolamak, yönetmek ve gönderi seçenekleri oluşturmak gibi birçok başlık eş zamanlı düşünülmelidir.

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

Online satış yapmanın bazı önemli avantajları vardır. En büyük faydaları sayacak olursak;

 • E-ticaret hızla büyüyor
 • Küresel pazarlama erişimi sunuyor
 • Online ürün siparişi kolaylığı sağlıyor
 • Genellikle daha düşük işletme maliyetleri içeriyor
 • Doğrudan tüketiciye erişim sağlıyor

Tüm bu noktalar, e-ticarete katılmak için güçlü fırsatlar sunar. Her birini ayrıntılı olarak incelemek gerekirse:

E-ticaret Hızla Büyüyor

Online harcamalardaki son artışın çoğu COVID-19 pandemisi nedeniyle olsa da uzmanlar bu eğilimin devam edeceğini tahmin ediyor.

Küresel Pazarlama Erişimi

Geçmişte, bir işletmenin erişimi, mağazasının ön kapısından fiziksel olarak girebilen insan sayısıyla sınırlıydı. Bugün, e-ticaret, dünyanın her yerindeki müşterilere ulaşmanızı sağlar. İnternet kullanımındaki artış ve sosyal medyanın büyümesi, e-ticaret işletme sahiplerinin çeşitli ve yeni müşteri kitlelerine ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Ürün Siparişi Kolaylığı

Farklı e-ticaret türleri ile müşteriler seçeneklere cihazlarından göz atabilir ve sadece birkaç tıklamayla her yerden alışveriş yapabilir. Amazon, ürünleri fiyat veya özelliklere göre sıralamayı ve karşılaştırmayı kolaylaştırır.

Daha Düşük İşletme Maliyetleri

Bir web sitesi oluşturmak ve satış yapmak, geleneksel fiziksel bir mağaza işletmekten daha ucuzdur. Perakende alanı kiralamadan, bir mağaza ekibi işe almadan veya büyük bir depoya sahip olmadan bir e-ticaret iş kanalı kurabilirsiniz.

Tüm bu avantajlar, bütçenize katkıda bulunur. Kira ödemenize veya bina bakımı konusunda endişelenmenize gerek yok. Online satış yaparken, mağazanız günün 24 saati açıktır – fiziksel bir mağaza gibi izlenmeye veya personele ihtiyaç duymaz.

Kendi e-ticaret mağazanızı hızlı bir şekilde kurmak için web sitesi oluşturma araçlarını ve hizmetlerini kullanabilir veya bir web sitesi oluşturmadan satışlarınızı Amazon gibi bir mağazada başlatabilirsiniz. Birçok işletme çok sayıda online kanalda satış yapmaktadır.

Doğrudan Tüketiciye Erişim

İnternet sayesinde, e-ticaret markaları hedef kitleleriyle doğrudan iletişim kurabilir. Kitlenizin dikkatini çekmek için dev bir reklam panosu kiralamanız veya TV reklamı planlamanız gerekmez. Markanızı ve pazarlamanızı, özel tekliflere ve kişiselleştirilmiş ürün tavsiyelerine kadar müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

E-Ticaret Dezavantajları Nelerdir?

Birçok avantajına rağmen, e-ticaretin dezavantajları da vardır. Bazı işletmeler, aşağıdaki gibi zorluklar nedeniyle e-ticaretten kaçınabilir:

 • Sınırlı yüz yüze etkileşim
 • Teknik zorluklar
 • Veri güvenliği
 • Sevkiyat ve lojistik planlamaları

Sınırlı Yüz Yüze Etkileşim

Bazı işletmeler ve işlemler için yüz yüze etkileşim gerçekten önemlidir. Ürününüze, hizmetinize veya satış tarzınıza bağlı olarak, tüm aktarmak istediklerinizi online bir alana taşımak zor olabilir.

Sihirli bir çözüm olmasa da, marka hikayenizi ön planda tutmak online özgünlüğünüzü korumanıza yardımcı olabilir.

Teknik Zorluklar

Kontrolünüz dışındaki teknik zorluklar, satışları olumsuz etkileyebilir. Tedarik zincirinizdeki bir aksaklığın ürünlerin zamanında teslimatını engelleyebileceği gibi, internet sorunları veya bilgisayarınızdaki bir arıza da size zaman ve paraya mal olabilir.

Unutmayın, ortaya çıkabilecek her teknik sorun için muhtemelen bir çözüm veya alabileceğiniz bir önlem vardır. Verilerinizi düzenli olarak yedeklediğinizden emin olun. Amazon gibi bir mağaza kullanmak, yerleşik ve güvenilir bir teknik altyapıyla bu riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Veri Güvenliği Endişeleri

Müşteriler, bilgilerinin nasıl saklandığı ve paylaşıldığı konusunda giderek daha dikkatli davranıyor. Gizlilik politikanız hakkında ayrıntılar vererek müşteri güveni oluşturmalısınız. Bu, işletmenizin şeffaflığını gösterir ve müşterilere kişisel bilgilerini koruyacağınız konusunda güvence verir.

Amazon, güvenli bir alışveriş deneyimi yaratmak için onlarca yıldır çalışıyor ve Amazon’da satış yapan işletmeler, uzun süredir devam eden müşteri güveninden yararlanıyor. Kendi e-ticaret sitenizi yönetirken de müşteri verilerini riske atmaktan kaçınmak için güvenli bir ödeme hizmeti kullanıyor olmanız gerekir.

Sevkiyat ve Lojistik

E-ticarete başladığınızda, garajınızdan veya çalışma odanızdan siparişleri paketlemek ve göndermek kolay olabilir. Ancak işletmeniz büyüdükçe sipariş yönetimi çok daha fazla zaman alan bir süreç haline gelir. Siparişlerdeki ani artışlar, siparişleri yönetirken daha fazla emek vermenize ve zaman harcamanıza neden olabilir. Amazon Lojistik (FBA) gibi bir hizmetin kullanılması, işletmenizin üzerindeki yükün azalmasına ve müşteri memnuniyetinin artmasına yardımcı olur.

Başarılı bir E-Ticaret Etkenleri Nelerdir?

Her yüksek performanslı e-ticaret işinde birkaç temel bileşen vardır. Başarıya giden yolda her şeyden önce ürünlerinize odaklanın. Ayrıca marka mesajınızı, hedef kitlenizi ve mağazanızın kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurun. Maksimum müşteri memnuniyeti için ürünlerin zamanında teslim edilmesini sağlamalısınız. Bu kritik bileşenlerin her birini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Harika Ürünler

Yüksek kaliteli, güvenilir ürünler ve hizmetler, her başarılı e-ticaret markasının çıkış noktasıdır. Ürününüz karşılanmamış bir müşteri ihtiyacını karşılamalı, ayrıca bunu cazip bir fiyat ile sunmalıdır.

Ürünlerinizin kalitesi ve fiyatlandırması, e-ticaret serüveninizi güçlendirebilir veya yavaşlatabilir. Rakiplerinizin ne tür ürünler sattığını ve benzer ürünlerin piyasa değerini anlamak için pazar araştırması yapmalısınız.

Etkileyici Bir Marka Hikayesi

Benzersiz markalar öne çıkar, ancak harika bir marka harika bir üründen fazlasını gerektirir. Bir müşterinin dikkatini çekmek için işletmenizin amacını ve vizyonunu iletin.

Kendinize sorun, işinizin neden var olması gerekiyor? Ürünleriniz müşterilerinizin hayatlarını nasıl daha iyi hale getirecek? Markanız, bu gibi soruların cevaplarını müşteriye iletmelidir.

Markanızın görünümüne ve vermek istediğiniz mesaja odaklanın. Düşünün; işinizin kökenini ve misyonunu aktarmanın basit ve güçlü bir yolunu bulun.

Hedef Kitle

Sadık ve potansiyel müşterileri çekmeye yardımcı olmak için hedef kitlenizi biliyor olmalısınız. Ürünlerinizle kime hizmet etmek istiyorsunuz? Pazarlama çalışmalarınızı bu kitleye göre planlamalısınız.

İşletmeniz hız kazandığında, marka hikayenizden kimlerin etkileneceğini düşünerek ivmeyi devam ettirin. Ürününüze ihtiyacı olmayan alıcıların peşinden koşmak yerine, çabalarınızı markanızı takdir edecek bir kitleye odaklayın.

Sorunsuz Bir Online Deneyim

Online mağazalar kullanıcı dostu olmalıdır. Bir mağazanın online deneyimi iyi tasarlanmışsa, satın alma işlemi zahmetsizce gerçekleşir. Müşteriler ürün satın almak için çok fazla adımdan geçmek zorunda kalırlarsa, işlemi tamamlamadan sepetlerini terk ederler ve satışlarınız zarar görür.

Başarılı e-ticaret mağazaları, ödeme sürecini kolaylaştırarak ürünlerine dikkat çekiyor. Gereksiz adımları kaldırarak ve kullanıcı deneyiminizi anlaşılır hale getirerek mutlu müşterilerin keyfini çıkarın.

Siparişleri Zamanında Karşılama

Müşteriler, özellikle online alışveriş yaparken hız ve verimlilik ister. Ne satarsanız satın, müşteriler satın aldıkları ürünlerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesini ister.

Lojistik, bir müşterinin “satın al” düğmesine bastığı andan ürünü kutusundan çıkardığı ana kadar müşteri yolculuğundaki her adımı içerir. Başarılı e-ticaret mağazaları, lojistik sürecine çok dikkat eder ve en yoğun sezonlarında bile siparişlerini karşılamak için yeterli ürüne sahip olduklarından emin olurlar.