Google AdSense Nedir?

Google AdSense Nedir?

Google AdSense, internet sitenizden reklam vererek para kazanmanızı sağlayan bir Google uygulamasıdır. Kullanıcılar, bu uygulama sayesinde internet sitelerinde belirli yerlere Google tarafından reklam verilmesine izin verir. Ziyaretçiler sizin internet sitenize girdikleri zaman, Google’ın kendileri için belirledikleri reklamları bu alanlarda görürler. Reklamlar gelen ziyaretçilerin ilgi alanlarına göre belirlenir.

Site sahibi olarak, kullanıcıların sizin internet sitenizde tıkladıkları reklamlar için ödeme alırsınız. Böylece reklamlar sayesinde internet sitenize gelen trafikten gelir elde etmiş olursunuz.

Google AdSense Nasıl Kullanılır?

Google AdSense, internet sitenizdeki reklam verilebilecek alanları aktif olarak kullanmanızı sağlar. Sistem, aşağıdaki şekilde işler:

 • Google AdSense hesabı açılır
 • Açtığınız hesap ile internet siteniz eşleştirilir
 • Reklam vermek istediğiniz alanlar seçilir
 • Google internet sitenizi incelemeye alır
 • İnceleme sonucunda onay gelirse, belirlediğiniz alanlarda kullanıcılara özel reklamlar gösterilmeye başlar
 • Web sitenizde yayınlanan reklamların gösterdiği performansa göre ödeme alırsınız.

Eğer internet sitenizde reklam vermek ve Google AdSense’i kullanmaya başlamak istiyorsanız, atmanız gereken ilk adım bir Google AdSense hesabı oluşturmak.

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Kendinize özel bir Google AdSense hesabı oluşturmak düşündüğünüzden çok daha kolay! Eğer kendinize özel bir internet siteniz varsa ve internet siteniz aşağıda vereceğimiz şartlara uyuyorsa, Google AdSense Kayıt adresine gidip, hemen kendi AdSense hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Google AdSense Hesap Açma Şartları Nelerdir?

İnternet sitesi üzerinde AdSense reklamları yayınlayıp, bundan gelir elde etmek isteyen insanların uyması gereken bazı şartlar bulunmaktadır, bu şartlar Google AdSense Politikaları içerisinde listelenmiştir. Politika başlıkları aşağıdaki gibidir:

 • Geçersiz tıklama ve gösterimler
 • Tıklama veya görüntüleme gerçekleştirmeye teşvik
 • Trafik kaynakları
 • Reklam davranışı
 • Reklam yerleşimi
 • Site davranışı
 • Uygulamalarda bulunan web içeriği görüntüleme çerçeveleriyle ilgili teknik koşullar

Google AdSense ile Nasıl Para Kazanılır?

Google AdSense’e üye olup, internet sitenize reklam eklenmesi için gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sitenize gelen trafiğe ve reklamların aldığı tıklamalara göre gelir elde edersiniz. Aşağıda Google AdSense’den daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını sıralayacağız:

Trafiğinizi Artırın

Google reklamlarından para kazanmanızı etkileyen en büyük faktörlerden birisi, internet sitenize gelen trafik miktarıdır. Daha fazla insanın internet sitenizi ziyaret etmesi, daha fazla insanın reklamlarınıza tıklama ihtimali olduğu anlamına gelir. 

İnternet sitenizi ziyaret eden her insan, kendi ilgi alanlarına göre reklamlara maruz kaldığı için kaynağı ne olursa olsun, internet sitenize giren her insan tıklama ihtimali olan reklamlar görecektir.

Kısacası, SEO gibi görünürlüğünüzü ve trafiğinizi artıran pazarlama teknikleri kullanmanız, Google AdSense’den para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İçeriklerinize Odaklanın

İnternet sitenizde yayınladığınız blog yazılarımakalelervideolarresimler ve benzeri her şey, internet sitenizin içeriği olarak adlandırılır.

Ziyaretçiler internet sitenize bu içeriği deneyimlemek için girerler. Eğer içeriğinizi beğenirlerse, internet sitenizde daha fazla zaman geçirirler ve bir daha benzer bir tarzda içeriğe ihtiyaçları olduğunda tekrar sizin internet sitenize gelirler.

Bu sebeple blog yazısı, video veya görsel fark etmeksizin, internet sitenizde paylaştığınız içeriklerin sayısını ve kalitesini artırmanız, daha fazla insanın vakit geçirmesi ve dolayısıyla reklamlara tıklanma şansının artmasıyla sonuçlanacaktır.

Google AdSense Politikalarına Uyun

Yazımızın önceki bölümlerinde bahsettiğimiz Google AdSense Politikaları, reklam geliri elde etmek için kesinlikle uymanız gereken politikalardır. Bu politikalara uymamanız durumunda internet siteniz Google AdSense sisteminden kaldırılabilir. Dolayısıyla bu sistemden para kazanma şansınızı kaybetmiş olursunuz. 

Google AdSense Ödemeleri Nasıl Gerçekleşir?

Reklam verenler, internet sitenize gelen müşterilerin göreceği reklamlar için gerçek zamanlı olarak açık artırmayla fiyat teklifi verirler. Bu fiyat tekliflerinden en uygun olanı, Google algoritması tarafından seçilir. Giren kullanıcının reklama tıklaması durumunda ise, teklif edilen para reklam veren tarafından Google’a ödenir. Google bu paranın bir kısmını site sahibine, yani size verir.

Bulunduğunuz lokasyona göre, aşağıdaki yöntemler ile Google AdSense’den ödeme alabilirsiniz:

 • EFT
 • SEPA
 • Banka Havalesi
 • Çek
 • Rapida
 • Western Union

Google AdSense Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet sitenizden para kazanmak için Google AdSense kullanmanın size sağlayabileceği birçok farklı avantaj bulunmaktadır. “Google AdSense Nedir?” sorusunun cevabını tam olarak verebilmek için bu avantajları öğrenmek oldukça önemli. Öne çıkan avantajları aşağıdaki gibi özetledik:

Kullanması Kolay

Google Adsense, kullanması oldukça kolay olan bir programdır. Kurulum işlemlerini yaptıktan sonra sadece reklamların yayınlanmasını istediğiniz yerleri seçersiniz ve geri kalanını tamamen Google’ın ellerine bırakırsınız. 

Sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek olmadan Google ziyaretçilerinize en uygun reklamları seçer, gösterir ve performans analizlerini tutar.

Tamamen Bedava

Google AdSense ile internet sitenize reklam eklemeniz için herhangi bir şekilde ücret ödemeniz gerekmez. Google reklam ağına ücretsiz olarak katılırsınız. Reklamlara tıklandığı zaman Google sadece reklam verenlerin reklamlar için ödediği ücretten belirli bir komisyon alır. Yani sizin cebinizden herhangi bir ücret çıkmaz.

Kişiye Özel Reklamlar

Google AdSense, internet sitenize gelen her ziyaretçiye özel reklamlar gösterir. Bu reklamlar, kişilerin ilgi alanlarına uygun reklamlar olduğu için, herkes aslında tıklama şansı en fazla olan reklamları görürler. 

İlgi alanına göre seçilmiş reklamların görülmesi, hem ziyaretçilerin kendisiyle hiç alakası olmayan reklamlarla karşılaşma riskini azaltır, hem de tıklama, yani sizin para kazanma şansınızı artırır.

Kalite Standartlarına Göre Seçilmiş Reklamlar

AdSense tarafından seçilen reklamlar internet sitelerinde yayınlanmadan önce kontrol aşamasından geçerler. Gerekli kalite standartlarına uymayan, yalan içerik bulunduran, yanıltıcı veya uygunsuz içerikli reklamlar sizin herhangi bir eylem yapmanıza gerek olmadan engellenir. Böylece müşterilerinize her seferinde kaliteli reklamlar gösterirsiniz.

Performansa Göre Ödeme

İnternet sitenizde reklam yayınlamak için Google AdSense’i kullandığınızda, reklamlar için net bir ücret almazsınız. Aldığınız ücret tamamen aldığınız trafiğe ve reklamlara yapılan tıklamalara bağlıdır. Bu yüzden internet siteniz büyüdükçe aldığınız para aynı kalmaz, artar.

Google AdSense ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Google AdSense Kullanmak Ücretli mi?

Hayır, Google AdSense hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Herhangi bir para ödemeden hesabınızı oluşturup reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Google AdSense 1000 Gösterime Ne Kadar Ödeme Yapar?

Google AdSense, her alan için verilen en yüksek teklife göre ödeme yapar. Bu yüzden 1000 gösterim için ödenen belirli bir miktar yoktur. İnternet sitenize giren ziyaretçilerin ilgi alanlarına ve reklam verenlerin ödedikleri miktara göre her tıklamadan alacağınız fiyat değişecektir. Ancak, BGBG (Bin Gösterim Başına Gelir) hesaplaması ile ortalama olarak kazanabileceğiniz para miktarı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google AdSense Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Google AdSense başvurunuzun onaylanma süresi, web sitenizin boyutuna, trafiğine göre değişiklik görebilir. Genel olarak çoğu internet sitesi iki hafta içerisinde olumlu veya olumsuz sonuç alır. Özel durumlarda bu süre bir aya çıkabilir.

Google AdSense PIN Nedir?

AdSense PIN, hesabınızı ve adresiniz doğrulamak için Google tarafından size verilen bir Kişisel Kimlik Numarasıdır. Bu PIN, sizin fiziksel adresinize posta yoluyla gönderilir ve geldiğinde Google AdSense hesabınıza girmeniz gerekir.

Google AdSense BAN Nedir?

Google AdSense, AdSense politikalarına uymadığınız durumlarda hesabınızı devre dışı bırakabilir. Buna da AdSense BAN adı verilir.