Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Google Trends; belirli anahtar kelimelerin, konuların veya kelime öbeklerinin Google üzerinde ne sıklıkta arandığını gösteren, çevrimiçi bir araçtır.

Google Trendler, Google’da yapılan aramaların bir bölümünü analiz ederek çalışır. Google Trends tarafından sağlanan veriler, günlük olarak güncellenir. Google, Trends’in ürettiği verilerin “verileri analiz ederken çeşitli nedenlerle yanlışlıklar içerebileceğine” dair bir sorumluluk reddi beyanını da kullanıcılarına sunar.

Google Trendler’de aynı anda en fazla beş kelime veya konuyu sorgulamak mümkündür. İlgili sonuçlar, Google’ın “Arama Hacmi Dizini” grafiğinde görüntülenir. Grafikte yer alan veriler, Excel’de ve diğer elektronik tablo uygulamalarında da açılabilen bir .csv dosyasına aktarılabilir.

Ayrıca dilediğiniz bir zaman aralığı seçerek, ilgili dönemde kullanıcılar tarafından en çok aranan ve en güncel konulara ulaşabilirsiniz. Web siteniz için hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeleri bu alanda arayabilir ve ne zaman, nerede daha çok sorgulandığını görebilirsiniz.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends, ilgili işletmelerin veya kullanıcıların Google arama motoru üzerinde gerçekleşmiş sorgular hakkında bilgilendirir. Bu sayede özellikle e-ticaret siteleri, ürün ve reklam yönetimlerini daha etkili stratejiler ile geliştirebilir. Bölgesel olarak yapılan arama yöntemleri ile de kullanıcılarına daha güncel ve tercih edilir hizmetler sunabilir. Yıllık olarak elde edilen arama trendleri akabinde ise pazar araştırmaları daha geniş kapsamlı sürdürebilir.

Google Trends sayesinde, online ortamda aranan ve merak edilen trendlere ulaşmanız son derece kolaydır. Ayrıca dilediğiniz zaman aralığında ve bölgede, popüler bir konunun veya anahtar kelimenin aranma raporuna erişme imkanınız bulunur. Böylelikle gündemi ve trendleri takip etmek de oldukça kolay bir hal alır.

Tüm bunlarla birlikte aratılan anahtar kelimelerden sektörel rekabet analizi de yapabilirsiniz. Hedef pazarınızı daha iyi tanıyabilir ve pazarlama stratejileriniz için daha gelişmiş yöntemler izleyebilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trendler, SEO çalışmaları gibi birçok sebeple kullanılabilir yani Google Trends’i nasıl kullandığınız, beklentilerinize bağlıdır. 

Google Trendler’e giriş yaptığınızda, aramak istediğiniz kelimeyi veya konuyu ana sayfada bulunan ‘’Bir arama terimi veya konu girin’’ bölümüne girmelisiniz. Yapmış olduğunuz arama sonucunda Google Trends, ilgili konu hakkında yapılan aramaları ekranınıza getirecektir. Belirtilen grafikte ilk sırada belirtilen değer, aradığınız teriminin hangi zaman aralığında en çok arandığını gösterir. Bu aramaları yalnızca Türkiye konumunda değil;

  • Farklı ülkelerde
  • Farklı kategorilerde
  • Youtube ve Google arama sonuçlarında
  • Farklı zaman dilimlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Google Trendler’de aşağıya doğru ilerlediğinizde, aradığınız terim ile ilgili bir harita görebilirsiniz. Koyu ile belirlenen alanlarda yapılan aramaların sıklığı ifade edilirken, açık renkli alanlarda da aramaların seyrekliği gösterilir. Bu haritada görebileceğiniz gri alanlar ise aramanın gerçekleşmediği bölgeleri temsil eder.

Google Trends sizinle, aradığınız terimlerle alakalı olan konuları da paylaşmaktadır. Paylaştığı konuların içerisinden seçtiğiniz bir başlığa tıklayarak o konuda da en çok yapılan aramalara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aramaların hangi zaman aralığında % kaç arttığını öğrenme şansınız da bulunur. Google Trends tarafından kullanıcılara sunulan bir diğer özellik de anahtar kelime aramalarını karşılaştırma olanağı sağlamasıdır.

Google Trends Kullanmanız E-Ticaret Sitenize Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Bir e-ticaret işletmesine sahipseniz, sektörünüzde veya ürün kategorinizde oluşan yenilikleri sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Rekabette bir adım önde olmanızı sağlayacak en önemli koşullardan birisi, bu araştırmaları sürekli hale getirmektir. Böylelikle birçok fırsat yaratma imkanına sahip olabilirsiniz.

Google Trends de Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının; pazarlama, reklam ve SEO çalışmalarında kullanabilecekleri online analiz araçlarından birisidir. “Google Trends Nedir?” başlığında da bahsettiğimiz gibi Trend olan konuları belirlemenize ve birçok kritere göre kullanıcıların ilgilendikleri alanları görmenize olanak sağlar. 

E-Ticaret siteleri için de birçok avantajı beraberinde getirir. Bu avantajlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

Yeni Ürünler Keşfedebilirsiniz

Özellikle e-ticaret ile ilgilenen girmek girişimciler için, yeni ürünler araştırmak uzun ve zorlayıcı olabilir. Fakat Google Trends bu işlemi oldukça kolay hale getirebilir. Popülaritesi artan ürünleri keşfetmenizi sağlayarak, e-ticaret sitenizde bulunan ürün kategorisini genişletebilirsiniz. Böylelikle hangi ürünlerin hangi zaman aralıklarında daha fazla arandığını ulaşabilirsiniz.

Dönemsel Aramaları Görebilirsiniz

E-Ticaret işletmeniz için; fiyatlandırma, pazarlama ve reklam politikaları belirlerken, ürünlerinizin dönemsel aranma hacimlerini öğrenmeniz, politikalarınızı güçlendirmenizi sağlar. Ürünlerinizin daha çok arandığı dönemlerde düzenleyeceğiniz, kampanya ve indirimler müşteri sayınızda artış yakalamanıza olanak sağlayabilir.

Ayrıca sezonluk trendleri görmeniz, ürün skalanızı artırmanıza da sebep olabilir. Yılın belirli dönemlerinde kullanıcılar tarafından tercih edilen ürün gruplarını listeleyerek, satış stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirebilirsiniz

“Google Trends Nedir?” başlığında da bahsettiğimiz üzere Trendler, anahtar kelime bulamanız konusunda en işlevsel kaynaklardan bir tanesidir. Ayrıca içerik pazarlama stratejilerinizi geliştirmeniz için de birçok fikir sunabilir. E-Ticaret sitenizde paylaşmak üzere içerik fikri bulmakta zorluk çekiyorsanız, bu araç sayesinde aranma hacmi en yüksek anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Böylelikle blog içeriklerinizi daha stratejik bir yöntemle planlayabilir ve web sitenizdeki takipçi oranlarını artırabilirsiniz.

Bölgesel Araştırmalar Yapabilirsiniz

E-Ticarette hangi bölgelere hitap ettiğinizi bilmek son derece kritiktir. Çünkü; pazarlama, reklam ve kampanya stratejileri bölgesel olarak planlandığı sürece daha fazla dönüş sağlayabilir.

Google Trends aracılığıyla anahtar kelime araştırması yaparken, hangi bölgelerden daha fazla talep oluştuğunu da görebilirsiniz. Stratejilerinizi de bu yönde ilerleterek, satış hacminizi artırabilirsiniz.

Google Trends ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Birçok kullanıcı “Google Trends Nedir? veya Ne İşe Yarar?” gibi sorulardan çok daha fazlasını merak eder. Kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulara aşağıdakiler örnek olarak verilebilir:

Google Trends Ücretli mi?

Google tarafından sağlanan ve çevrimiçi analiz araçlarından biri olan Google Trendsücretsiz bir servistir. Bu ücretsiz araç sayesinde dilediğiniz anahtar kelimenin ne sıklıkta aratıldığını öğrenebilirsiniz.

Google Trends’de Filtreleme Yapabilir miyim?

Google Trends yalnızca Google üzerinde yapılan arama sonuçlarını veri olarak sunar. Bu sonuçları filtrelemek için ise birçok kategoriye sahiptir. Bu kategoriler aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Ülke
  • Tarih aralığı
  • Ürün kategorisi
  • Arama yöntemleri

Dilediğiniz kriterleri belirleyerek, Google Trends sonuçlarınızı özelleştirme ve filtreleme imkanınız bulunur.