Google, Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini’ yi Tanıttı I Gemini Nedir? I Gemini Nasıl Kullanılır?

Google’ın geliştirdiği en gelişmiş yapay zeka modeli olan Gemini, metin, görüntüler, ses, video ve kodlama dilleri gibi farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabiliyor, bunlar üzerinde çalışabiliyor.

GEMİNİ NEDİR?

Gemini metin, görüntüler, ses, video ve kodlama dilleri gibi farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabilen yapay zeka modelidir.

GEMİNİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Farklı görev ve cihazlarda kullanılması planlanan Gemini’nin ultra, pro ve nano gibi sürümleri var. Gemini Ultra, hem dünya bilgisini hem de problem çözme yeteneklerini test etmek için matematik, fizik, tarih, hukuk, tıp gibi 57 konunun birleşimini kullanan MMLU (büyük çoklu görev dil anlayışı) konusunda alanında uzman insanlardan daha iyi performans gösteren ilk model.

Google’ın sohbet botu Bard, ileri düzey akıl yürütme, planlama, anlama ve diğer yeteneklere yardımcı olmak için Gemini Pro’yu kullanacak.

Modelin ilk versiyonu olan Gemini 1.0 üç farklı boyut için optimize edildi: Son derece karmaşık görevler için en yetenekli ve en büyük model olan Gemini Ultra, çok çeşitli görevleri ölçeklendirmek için Gemini Pro ve cihaz içi görevler için en verimli model Gemini Nano.

GOOGLE GEMİNİ NASIL KULLANILIR?

Google’ın yeni yapay zeka sistemi Google Gemini henüz 170 bölgede sadece İngilizce dilinde kullanıma sunuldu. Ancak modele ilerleyen zamanlarda diğer dil seçeneklerinin de geleceği tahmin ediliyor. Dil seçenekleri ile birlikte modelin kullanım bölgesi de arttırılacaktır. Google Gemini’nin versiyonlarından biri olan Gemini Pro, Google Bard’a entegre edilecek. Bu sayede de kullanılacak yapay zekayı kullanabilecek. Diğer versiyonları ise daha çok geliştiriciler tarafından kullanılacak. 

GOOGLE YAPAY ZEKA ARACI TÜRKİYE’DE KULLANIMA AÇILDI MI?

Gemini Pro’nun hassas ayarlanmış bir versiyonunu kullanan Bard, şu anda aralarında Türkiye’nin de olduğu 170’den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilir durumda. Önümüzdeki aylarda Gemini, Arama, Reklamlar, Chrome ve Duet AI gibi daha fazla temel ürün ve hizmet için kullanılabilecek. 13 Aralık’tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Gemini Pro’ya Google AI Studio ve Vertex AI’deki Gemini API aracılığıyla erişebilecekler. Android geliştiricileri aynı zamanda AICore aracılığıyla cihaz içi görevler için en verimli model olan Gemini Nano’yu da geliştirebilecekler.

Gemini Ultra’ya yönelik kapsamlı güven ve güvenlik kontrollerinin bir parçası olarak, önümüzdeki yılın başında geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmadan önce, erken denemeler ve geri bildirimler için seçkin müşterilerin, geliştiricilerin ve iş ortaklarının kullanımına sunulacak. Gelecek yılın başında Gemini Ultra’dan başlayarak en iyi model ve yeteneklere erişilmesini sağlayan yeni, son teknolojiye sahip bir yapay zeka deneyimi olan Bard Advanced de piyasaya sürülecek.