2022 için 22 Akıllı Google SEO İpucu

2022 için 22 Akıllı Google SEO İpucu

2022 için sayfa içi SEO ipuçları

1. A/B testi

Bazı sayfa konuları ile başlayacağım. Bir numaralı ipucu, A/B testi veya basitçe test etme.

Son birkaç yılda ortaya çıkan çok daha fazla test aracı gördük, bu harika çünkü SEO bir karar verip uygulamaz ve işiniz biter. SEO uygulamak, değerlendirmek ve ardından kararlar almak veya bazen kurs düzeltmeleri yapmaktır.

Bu geri çekilmemiz gereken bir şey mi? C, D’den daha mı iyi performans gösterdi? Hangisini seçerdik? Bugün bahsettiğimiz tüm ipuçları bu test etme zihniyeti için geçerli olabilir. SEO inanılmaz derecede karmaşık ve eski usul en iyi uygulamalar fikri artık onu kesmiyor. 22’de SEO’nuzla bir test zihniyeti geliştirin.

2. Yazar sayfaları

İki numara, yazar sayfaları. Bunu gerçekten seviyorum çünkü Google bu yıl yazar sayfaları ve şema işaretlemeleri hakkındaki bazı tavsiyelerini güncelledi. Stratejimin ve kullandığım birçok web sitesinin önemli bir parçası. Kaliteli bir yazar sayfası, Google’ın EAT ve diğer şeyler için kullanılabilecek yazarlarınızı değerlendirmesine ve onların uzmanlıklarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Bu nedenle makalelerinizi iyi bir yazar sayfasına bağlamak genellikle diğer web sitelerine bağlantılar, yazar profilleri, yazdıkları makalelere bağlantılar, bazı biyografik bilgileri içerir. Yazarlarınızı belirli bir alanda uzmanlık olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Bu yüzden yazar sayfalarınıza bir göz atın ve onları geliştirmeye çalışın ve bunu bir görev haline getirin. 

3. Google başlığı yeniden yazar

Google başlığı yeniden yazıyor, üç numara. 2022’de Google’ın başlıkları yeniden yazmaktan daha fazla tartışılan bir konu olduğunu düşünmüyorum. Benim yaptığım da dahil olmak üzere birçok çalışma, Google’ın bir sitenin başlıklarının %60, %70 veya %80’ini yeniden yazdığını gösteriyor. Bu sinir bozucu olabilir. Ancak bulduğumuz şey, birçok insanın bu Google başlık yeniden yazımlarını değerlendirmediği. Bunu yaptığınızda, kendi başlıklarınız hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Google neden yeniden yazıyor? Başlığım çok mu uzun? Önemli anahtar kelimeleri mi kaçırıyorum? Orada Google’ın sevmediği tüyler mi var? Veya bazı durumlarda geri dönüp Google’ın yeniden yazdığı başlığı düzeltmeyi deneyebilirsiniz, eğer sadece korkunç bir iş çıkarıyorlarsa. Bu nedenle, Google başlıklarını yeniden yazın, bu Google başlıklarını denetleyin ve neler yapabileceğinizi öğrenin.

4. “Kabarıklığı” yok edin

Kabarıklıktan bahsetmişken, bu, SEO kabartmasını patlatmak istediğiniz yıl olabilir. SEO tüyü ile neden bahsettiğimi biliyorsun. O çiçekli anahtar kelimeler. Bu açıklamalar ve tarif sayfaları. “Ah, ekmeğimi ve bisküvilerimi düşünerek İrlanda kırsalında yürüyordum.” Bu senin tüyün. Bunun gerekli olmayabileceğini ve hatta SEO’nuz için zararlı olabileceğini görüyoruz.

Glenn Gabe , kategori açıklamalarındaki savurganlıklarının çoğunu azalttıkları ve aslında bir artış gördükleri harika bir vaka çalışması yazdı . Google, başlık etiketlerinden tüyleri kaldırıyor. Yani bu pazarlama, çiçekli, SEO yazıları size yardımcı olmayabilir ve aslında size zarar veriyor olabilir. Bugün Google, hızlı yanıtlar ve daha doğrudan etkileşim sağlayan siteleri ödüllendiriyor veya ödüllendiriyor gibi görünüyor.

Daha iyi etkileşim, genellikle müşterileriniz için de daha iyidir. Bu yüzden 2022’de tüylerinizi kaybetmeyi deneyin. 

5. SSS şeması

Beş numara, SSS şeması. Geçen yıl farklı şema türleri, nasıl yapılır şeması, SSS şeması, farklı şeyler hakkında çok konuştuk. 2022’de net bir kazanan varsa, o da SSS idi. SSS’nin kazanmasının nedeni, pek çok sitenin buna hak kazanabilmesi, uygulanmasının kolay olması ve SERP’lerde bir SSS şeması kazanırsanız, çok fazla Google gayrimenkulü kazanabilmenizdir.

Bu nedenle, SSS’ler için nasıl optimize edileceğinden bahseden birçok makale var. SSS’lerde bağlantılar, derin bağlantılar alabilirsiniz. Yapabileceğiniz birçok şey var. Aşağıdaki transkripttekilere bağlantı vereceğiz. Ancak şu anda kullanmıyorsanız SSS şemanıza bir göz atın: 

6. Sekmeli içerik

Geçen yıl sekmeli içerikten, sekmelerdeki içeriğinizi navigasyonda getirmekten ve dışarı çıkarmaktan bahsetmiştik. Bu yıl biraz daha ileri gidiyoruz.

Merj’deki arkadaşlarımız, sekmeli içerik türleri ve Google’ın farklı sekmeli içerikleri ne kadar kolay ayıklayıp oluşturabileceği ve dizine ekleyebileceği hakkında bir çalışma yaptı . Dolayısıyla, hala sekmelerde içeriğiniz varsa, bu her şeyi çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak Google’ın bunları uygun şekilde dizine ekleyip sıralayabildiğini araştırmalısınız. Bu yıl bunu yapmak için daha iyi kaynaklar var.

Bu yüzden sekmeli içeriğinize bir göz atın. 

7. Yönlü gezinme

Aynı hatlar boyunca yönlü navigasyon . Yönlü navigasyondan yıllardır bahsediyoruz, ancak bu yıl onunla biraz daha stratejik olma yılı. Belirli yönlerden, yönlü gezinme her zaman bir kurallar dizisi gibi olmuştur, örneğin yeşil elbisesi varsa, bunu dizine eklemeyeceğiz veya taramayacağız, ancak 12 veya daha büyük boyuttaysa dizine ekleyeceğiz.

Bugün, akıllı SEO’lar, yönlü gezinme ile neyi endeksledikleri, endekslemedikleri ve taradıkları konusunda çok daha fazla bilgi sahibi oluyorlar ve bu araçlar, trafiğe gerçekten bakabileceğiniz WordPress ve benzeri siteler için giderek daha fazla kullanılabilir hale geliyor. her sayfa, bir sayfada sayfa düzeyine göre indeksleme, tarama, yönlü gezinme alır ve bu geniş kurallar zorunlu olarak gerekli değildir.

Nitelikli araçlarla işin özüne inebilir ve trafiğinizi bu şekilde artırabilirsiniz. Yani hem sekmeli içerik hem de yönlü gezinme, eski tarz kavramlar, ancak 2022’de bunlarla çok daha karmaşık hale geliyoruz. 

Pekala, herkesin favori konusu olan linklerden bahsedelim çünkü SEO’da sıralamak için linklere ihtiyacınız var. Ancak birçok akıllı SEO uzmanının bildiği ve konuştuğu şey, SEO’da sıralamak için bağlantılara ihtiyacınız olduğudur, ancak muhtemelen düşündüğünüz kadar çok bağlantıya ihtiyacınız yoktur.

8. Dahili bağlantı optimizasyonu

Yalnızca birkaç iyi harici bağlantınız varsa, bundan yararlanmanın en iyi yollarından biri dahili bağlantı optimizasyonunuzu optimize etmektir . Dahili bağlantı optimizasyonundan bahseden bir dizi yeni araç ve süreç gördük. Optimize edilmiş bağlantı metni altında, çok az bağlantıya sahip sayfalardan bahsediyoruz, olması gereken sıralamada olmayan harika fırsatlara sahip sayfalar .

Bu nedenle, bir süredir dahili bağlantı optimizasyon denetimi yapmadıysanız, bu yıl bunu yapmanın yılıdır ve elde ettiğiniz  dahili bağlantılardan yararlanmanın yolu budur.

9. Derin bağlantı

Konu açılmışken, derin bağlantı. Eski günlerde, bir sayfaya bağlandıysanız, sadece URL’ye bağlandınız. Ancak derin bağlantı, belirli pasajlara bağlantı, metin parçaları, bunun gibi şeyler, gezinme, atlama bağlantılarında bir artış görüyoruz.

Bu, insanları sayfanın derinliklerine çekmek ve Google’a ve diğer arama motorlarına sayfaların çok özel bölümleri hakkında sinyaller vermek için giderek daha popüler bir strateji haline geliyor. Bu, Google’ın yakın zamanda yalnızca tüm sayfayı değerlendirmediği pasaj sıralamasını tanıttığı için alakalı görünüyor. Bireysel pasajları da anlayabilirler.

Bu nedenle, yalnızca URL’ye bağlanmak yerine derin bağlantı oluşturmayı stratejinizin bir parçası haline getirmek, ilerlemek için harika bir yol gibi görünüyor. 

10. Yüksek ROI bağlantı kurma

Yüksek ROI bağlantı kurma. Bu yıl Ross Simmonds’tan, varlıklarla bağlantı kurma ve her birinin yatırım getirisini belirleme konusunda harika bir sunum olan En Havalı’yı izledim, çünkü bağlantı kurduğunuz her şey, ister bir araç, bir blog yazısı, ücretsiz bir PDF olsun, bir maliyeti vardır ve bu maliyetin bir yatırım getirisi vardır.

Ross, bazı şeylerin diğerlerinden daha yüksek yatırım getirisine sahip olduğunu buldu. Araçların inanılmaz derecede yüksek bir YG’si vardır, ancak bunları oluşturmaları da pahalıdır. İstatistikleri olan sayfalar, oluşturulması o kadar pahalı değil, aynı zamanda gerçekten yüksek bir yatırım getirisi. 

O videonun linkini vereceğim . Ücretli bir abonelik olabilir. Bunun için özür dilerim. Ama bu harika. MozCon’da bir numara seçildi. Bağlantı kurma yaparsanız, kesinlikle izlemeye değer ve kesinlikle maliyetine değer. Yüksek ROI bağlantı kurma, ürettiğiniz her şeyin maliyetini ve bundan ne kadar değer elde ettiğinizi bilin.

11. Yönlendirmeleri azaltın

Hadi yine eski okula gidelim. Arkadaşımız Nick LeRoy çok uzun zaman önce yeniden yönlendirmeleri azaltmakla ilgili bir tweet attı. Bu gerçekten eski bir okul, ama bugünlerde birçok insan bunu unutuyor. Büyük bir siteniz varsa ve hepsi kafa karıştırıcı sinyaller gönderen binlerce veya milyonlarca yönlendirmeniz varsa, 301’den 302’ye atlar, 404’e atlarsa bu nedir? 

Yönlendirme zincirlerinize bakmak ve bunları net bir yönergeyle tek bir yönlendirmeye indirgemek, kurallılaştırma hatalarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Tarama verimliliğini artırabilir ve ölçekte sıralamalarınızı etkileyebilir. Dolayısıyla, büyük bir siteniz veya çok sayıda yönlendirmeye sahip küçük bir siteniz varsa, bu yıl yeniden yönlendirme denetimi yapmak istediğiniz yıldır. Bunun üzerine olsun. Denetim, üzerinde.

12. Bağlı kuruluş bağlantıları için SEO

Bağlı kuruluş bağlantıları için SEO’ya ne dersiniz? Burada Moz’da bağlı kuruluş bağlantıları hakkında çok fazla konuşmuyoruz ve Google da geleneksel olarak bunun hakkında çok fazla konuşmadı.

Ancak bu yıl, Google’ın daha önce yapmadıkları bir şey olan bağlı kuruluş siteleri için özel rehberlik sunduğunu gördük . Özellikle inceleme siteleri için , Google iyi bir incelemenin neye benzediğinden bahsediyor, ürünün iyi ve kötü yanlarından bahsediyor, tüketicilerin bir seçeneğe sahip olması için birden fazla satıcıya bağlantı vermeniz gerektiği gerçeğinden bahsediyor.

Bunu daha önce Google’dan görmedik. Dolayısıyla, bağlı kuruluş siteleri için SEO yapıyorsanız, siteleri gözden geçirirsiniz, bu Google belgelerini gözden geçirme ve Google’ın ödüllendirdiği siteler oluşturduğunuzdan ve aslında Google’ın bu konudaki rehberliğini takip ettiğinizden emin olmanın yılıdır ki bu, geçen yıllarda yapmadığım bir şeydi. Bunu söyleyebileceğimi sanmıyorum. Bu yüzden görmek harika.

2022 için Google SEO ipuçları

13. İtibar araştırması

Pekala, farklı konulara geçelim, itibar araştırmasına. Arkadaşım Lily Ray , EAT açısından itibar araştırmasından çok bahsediyor . Google’ın sitenizi başkalarının sizin hakkınızda söylediklerine göre değerlendirebileceği fikri. Dolayısıyla, Dr. Mercola ve aşı karşıtı iseniz ve herkes diğer web sitelerinde sizin hakkınızda tüm bu korkunç şeyleri söylüyorsa, Google sizi aramadan kaldırabilir.

İncelemeler, diğer web siteleri incelemeler açısından sizin hakkınızda neler söylüyor? Google kalite değerlendiricileri , itibar araştırması yapmak için genellikle diğer web sitelerine bakar ve Google’ın aynı şeyi algoritmik olarak yapabileceğine inanılır. Bu nedenle, itibar araştırmasını SEO denetim sürecinizin bir parçası haline getirmek, diğer siteler sizin hakkınızda ne diyor, inanılmaz derecede olumlu mu, inanılmaz derecede olumsuz mu, bu özellikle paranız için mi yoksa yaşamınız için mi önemli, sitelerden daha fazla etkilenecek siteler EAT algoritmaları.

Dolayısıyla, bir şeyler satıyorsanız veya tıbbi tavsiye veriyorsanız, bu siteler için itibar araştırması biraz daha önemlidir. 

14. Önemli Web Verileri — minimumlar

Oğlum, geçen yıl Core Web Vitals hakkında çok konuştuk. En mutlu olduğum şeylerden biri, bunun hakkında çok daha az konuşuyor olmamız. Google büyük bir güncelleme duyurdu. Büyük bir çemberdi. Google’ın açıkladığı şekilde pek işe yaramadı.

Olan, Google’ın Önemli Web Verilerini yayınlamasıydı ve bazı siteler bir artış gördü, diğer siteler bir düşüş gördü, ancak düşündüğümüz kadar yoğun değildi. Bir çok site düzeldi. Ama 2022’de belki de düşündüğümüz kadar endişelenmemize gerek olmadığını anlıyoruz.

Meslektaşım Tom Capper , yavaş sitelerin hala sıralamada olduğunu ve hızlı sitelerin daha da üst sıralarda olduğunu gösteren bir çalışma yaptı , ancak etkisi o kadar fazla değildi. Yine de Tom’un önemli olan bulduğu tek şey, üç Temel Web Vital gereksiniminin hepsinde başarısız olan sitelerin kesinlikle çöplükte olmasıydı. Bu yüzden her zaman hız için optimize etmeliyiz, ancak belki de 2022’de Google’ın tavsiyesine dayanarak bunu mümkün olduğunca takıntı haline getirmemize gerek yok.

Hız harika. Sitelerinizi olabildiğince hızlı yapmalısınız. Ama Core Web Vitals, 2021’de olduğumuz kadar terletmeyin.

15. Hendek AMP?

Terlememeyi düşünmek isteyebileceğimiz diğer şeyler, AMP . 2021, birçok sitenin AMP’lerini terk etmeye başladığını gördüğümüz yıldı. Bunun nedeni, Google’ın artık en iyi haberlerinde bir sıralama faktörü olarak buna ihtiyaç duymamasıdır. Bazı hız avantajları sağlar. Güzel bir teknoloji. Üzerinde çalışan insanları tanıyoruz. Bu gerçekten havalı. Ancak birçok şirket, bu sıralama artışını elde etmek için web sitelerinin iki farklı sürümünü sürdürmeye çalışmanın stresini yaşıyordu. Pek çok site, “İki farklı sürüme sahip olmak istemiyoruz. Çok fazla ek yük. Çok fazla mühendis var. Ya ondan kurtulsaydık?”

Gerçekten bir fark yaratmadığını buluyorlar. Sadece bir platformla çalışabilirler ve yine de istedikleri kadar sıralama elde edebilirler. Bu nedenle, şirketiniz AMP ile mücadele ediyorsa, bu, onu terk etmeyi denemek için bir yıl olabilir. Ya da isterseniz saklayın. Harika, ama birçok insan uzaklaşıyor gibi görünüyor. 

16. Google Keşfet

Öte yandan, birçok insan Google Discover’a akın ediyor .

Google Keşfet ilginç. Bir anahtar kelimeyi araştırdığınız ve insanların dönüşüm sağladığı geleneksel SEO trafiği değildir. Biraz daha sosyal medya trafiği gibi. Aslında, sosyal medya paylaşımı, Google Discover’dan ne kadar trafik alacağınızı etkileyebilecek sıralama faktörlerinden biri gibi görünüyor. 

Ancak geçen yıl bazı yayıncıların Google Discover için optimizasyon yaptığını, bu hikayeleri yayınladığını ve bunun için çok büyük miktarda trafik gördüklerini gördük. Haber siteleri, bloglar, popüler şeyler, popüler konulardan bahseden şeyler gibi için harika. 

Moz’da biraz Google Discover trafiği aldık. Google Discover için nasıl optimize edeceğinizi göstermek için birkaç makaleye bağlantı vereceğiz . Ama henüz denemediyseniz, 2022’de keşfetmeniz gereken bir kanal olabilir. 

17. Yerel SEO GBP kategorileri

Bir yerel SEO ipucunu sıkıştırmamız gerekiyor. Bunu, her yıl Yerel Arama SEO Sıralama Faktörlerini yayınlayan ve bu konuda harika bir iş çıkaran arkadaşımız Darren Shaw için yapıyoruz. Yerel bir siteniz varsa ve 2022 için bir numaralı SEO ipucu olan tek bir şey yapmak için beş dakikanız varsa, GBP kategorilerinizi sırayla alın . Sıralama faktörleri çalışmaları, sıralamayı etkileyebilecek bir numaralı şey olduğunu göstermektedir.

Google İşletme Profili kategorilerinizi denetleyin. Darren’ın bu Yerel SEO Sıralama Faktörleri ile ilgili birçok ipucu var. Bakmanı tavsiye ederim. Ayrıca Joy Hawkins deneylerle çok şey yapıyor. Sitesine de bakmanızı tavsiye ederim. 

18. Favicon incelemesi

Benim ipucum, bu tepede öleceğime dair ipucu – favicon optimizasyonu. Neden favicon optimizasyonu?

Geçen sene bundan bahsetmiştim ama insanların beni yeterince ciddiye aldığını düşünmüyorum. Arama sonuçlarının %50’den fazlası, site simgenizin gösterildiği bir cep telefonunda gerçekleşir ve insanlar bu favori simgelerini optimize etmemektedir. İyi bir favicon dikkat çekebilir. Sizi çok yoğun bir SERP’de sıfırlayabilir ve bunu sadece birkaç pikselle yapar.

İyi bir site simgesi, tıklama dönüşüm oranınızı yüzde bir veya iki oranında artırabilir, bu harika. O nasıl çalışır? Bu ekranda ne fark ediyorsunuz? Favicon ile ipucunu fark edersiniz. İyi bir site simgesi genellikle parlaktır, genellikle yüksek kontrastlıdır ve dikkatinizi arama sonuçlarınıza çeker. Favicon’unuzu optimize edin millet. O tepede ölüyorum.

Tamam. Bu yüzden SEO kariyeriniz hakkında konuşmak için birkaç ipucu harcamak istiyorum çünkü bunun hakkında yeterince konuştuğumuzu düşünmüyorum. Herkes Python’u sevdiği için Python dışında bu yıl ne öğrenmelisiniz? 

19. GA4’ü öğrenin

Bu, nihayet GA4’ü tanımak istediğiniz yıl olabilir . GA4, geleneksel Google Analytics’in yerini alan üründür.

Bunu çok daha fazla müşteri hesabında göreceksiniz. İnsanlara biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Bazı metrikler orada değil. İçinde kuşkusuz harika şeyler var, temelde hemen çıkma oranından kurtulup yerine katılım metrikleri koymuşlar gibi, bu harika çünkü birçok SEO uzmanı hemen çıkma oranına biraz fazla odaklanmış durumda ve katılım daha temsili, bütünsel bir yol olabilir. Google’ın web sitenizi görüntülediğini

Arkadaşımız Dana DiTomaso’nun LinkedIn’de kontrol edebileceğiniz bir kursu var . Ancak GA4 ile tanışın, böylece bu toplantılara katılabilirsiniz ve bu raporları sunabilir ve neden bahsettiğinizi anlayabilirsiniz. 

20. Sanal konferanslara katılın

Konferanslar. COVID birçok konferansı sanal olarak çevrimiçi ortama taşıdı. İnsanlar onlara katıldı.

Pek çok insan sanal konferanslarda canı sıkılıyor. Ancak 2021’deki tüm sanal konferanslara baktığımızda, orada büyük bir değer var. Burada Moz’da MozCon vardı. Müthiş konuşmalar yaptık. Aynı zamanda dünyanın her yerindeki insanlar için daha uygun fiyatlı hale getirir. Geleneksel konferanslar, sadece konferansa katılmak ve seyahat etmek ve tüm bunlar için 1.000 ila 2.000 dolar ödüyorsunuz.

Ancak sanal konferanslarda çoğu zaman ücretsizdir veya sadece 100 $ veya 200 $’dır. Sanal olarak katılabilir, içeriğe ve öğrenmeye odaklanabilir ve kariyerinizi ilerletebilir ve ağ kurmayı yapabilir, konuşmacılara ulaşabilirsiniz. Orada birçok fırsat var. Bu yüzden 2022’de iki veya üç sanal konferansa katılmayı ve kariyer gelişiminizin bu bölümünü yapmayı taahhüt ediyorum.

21. Daha fazla şarj edin

Son olarak, kariyerle ilgili son ipucu, daha fazla şarj edin. 2022, SEO hizmetleriniz için daha fazla ücret alacağınız yıldır. Get Credo’daki arkadaşımız John Doherty, yıllık maaş raporunu veya acente ücreti raporunu yayınlıyor. Bağımsız bir danışman veya temsilciyseniz, emsallerinize kıyasla ne kadar ücret ödediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Ancak genel olarak SEO hizmetleri, özellikle yüksek kaliteli SEO hizmetleri olmak üzere tüm dünyada yoğun talep görmektedir. Değerinizi şarj etmek için güç sizin elinizde, kendinizi baltalamak değil. Şirket içinde çalışıyorsanız, maaşınızı değerlendirmenin ve hak ettiğinizi aldığınızdan emin olmanın zamanı gelmiş olabilir, özellikle de iş arkadaşlarınız kadar maaş almıyorsanız veya yeterince temsil edilmeyen bir grubun parçasıysanız. grup.

2022’de daha fazla şarj edin. Daha fazla para kazanın. 

Ve sonunda…

22. Son tıklama olun

2022’nin son ipucu, bu 2021’in son ipucuydu. Tüm zamanların en sevdiğim SEO ipucu. Son tıklama olun . Bu, kullanıcılarınızı tatmin etmek anlamına gelir. Birisi Google’da veya başka bir arama motorunda arama yaptığında ve kendilerine bir sonuç listesi sunulduğunda, tıklıyorlar, ne olmak istediklerini arıyorlar, tıkladıkları son site olduğunuzdan emin olun.

Niye ya? Çünkü sitenize tıkladıklarında aradıklarını buldular. Onları o kadar memnun ettiniz ki, sitenizi tekrar gördüklerinde, onlara cevabı verdiğiniz için ilk tıklayacakları siz olacaksınız. Kullanıcılarınız için harika deneyimler sağlayın. Önce onları düşün. Onlara istedikleri her şeyi verin. Google’a arama sonuçlarında bir numara olmamanız için bahane vermeyin.