Her Pazarlamacının Keşfetmesi Gereken Trend Özellikleri

Her Pazarlamacının Keşfetmesi Gereken Trend Özellikleri

Trends araçlarıyla (Trafik Analitiği, Pazar Gezgini ve EyeOn) firmanız hakkında anında bir genel bakışa ve işiniz için ortaya çıkan trendlerin ve büyüme fırsatlarının net bir görünümünü sunan derin rekabet içgörülerine erişim elde edersiniz. 

.Trends’i keşfetmek için zaten zaman harcamış olsanız bile, henüz keşfetmediğiniz özellikler mutlaka vardır. Trends araçları, tümü size sunulan içgörülerin kapsamını genişleten özelleştirilebilir pencere öğeleri, çizelgeler ve grafikler, filtreleme seçenekleri ve geçmiş verileri içerir. 

Bu makalede, her pazarlamacının keşfetmesi gereken ilk 10 trend özelliğini vurgulamak için finansal hizmetler sektörünü analiz ediyoruz. 

1- Market Explorer’ın Pazar Özeti 

Genel olarak, Market Explorer , pazarınızı anlamanıza olanak tanır. Rakiplerinizi belirlemek, pazarın nasıl geliştiğini incelemek ve pazardaki kitlenizi daha iyi anlamak için kullanabilirsiniz. 

Piyasa Özeti pencere öğesi, piyasayı bir bütün olarak kavramsallaştırmanıza yardımcı olabilecek, aşağıdakiler dahil, piyasa hakkında üst düzey bilgiler sağlar: 

  • Pazar rekabeti seviyesi
  • Kilit oyuncular ve bireysel pazar payları
  • Pazar trafiği
  • Pazar trafiği maliyeti
  • Market boyu 

Finansal hizmetler endüstrisindeki en iyi 8 alan için verileri gösteren bir örnek. 

Bu verilerin nasıl yararlı olabileceğini keşfetmek için Pazar Rekabeti ve Pazar Büyüklüğü üzerinde duralım. 

Pazar Rekabeti

Pazar rekabeti grafiği, söz konusu pazardaki rekabet düzeyini size gösterir. Yüzde ne kadar yüksek olursa, rekabet etmek o kadar zor olacaktır. 

Finansal hizmetler söz konusu olduğunda, pazar rekabeti %21’dir ve bu da rekabet etmeyi nispeten kolaylaştırır. Daha spesifik olarak, bu sayı , birçok oyuncunun varlığına rağmen, rakipler arasındaki  pazar payının oldukça eşit olduğu anlamına gelir.

Bu bilgi, yeni bir şirketin pazara girme stratejisini, diğer markalar arasındaki konumlarını veya belirli bir ürün lansmanı için bütçe boyutunu belirlemesine yardımcı olabilir. 

Market boyu 

Pazar büyüklüğü, pazarınızdaki toplam potansiyel müşteri sayısıdır. Bu toplam sayı, iki daha spesifik metriğe bölünmüştür: 

  • Toplam Adreslenebilir Pazar (TAM) 
  • Servis Verilebilir Mevcut Pazar (SAM) 

Seçtiğimiz pazardaki alan adları için TAM 7 milyardır. Bu sayı, satın alma yapamayan veya hazır olmayanlar da dahil olmak üzere hedef kitledeki herkesi yansıtır. 

Ancak SAM, 424 milyonda çok daha küçüktür. Bu, bir finansal ürünü satın almaya hazır ve mümkün olan kişi sayısıdır. 

Bu rakamlara tek tek bakmak, birbirleriyle karşılaştırmak ve farklı aylarda incelemek, yeni ürünleri piyasaya sürerken, iş veya pazarlama stratejileri geliştirirken veya potansiyel yatırım getirisini tahmin ederken stratejiniz hakkında bilgi verebilir. 

#2 Pazar Gezgini’nin Büyüme Çeyreği 

Pazar Gezgini aracında yer alan Büyüme Çeyreği , rekabet ortamını görselleştirmenize ve pazarınızdaki hangi rakiplerin Oyun Değiştirenler, Niş Oyuncular, Liderler veya Yerleşik Oyuncular olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Rekabet matrisindeki konumları, trafik metrikleri ve trafik büyüme yüzdeleri tarafından belirlenir.

Bu örnek, finansal hizmet şirketlerinin yerleşimini, 2021 yılının Nisan-Ekim ayları arasındaki son altı aydaki trafik verilerine dayalı olarak göstermektedir. 

Rekabetçi konumlandırmanın zaman içinde nasıl değiştiğini görmek istiyorsanız, widget’ın sağ üst köşesinde Çeyrekten Çeyrek (ÇÇ) veya Yıldan Yıla (Yıllık) seçeneğini belirleyin. 

QoQ seçeneği, geçen yıl için her çeyrekte rakiplerin büyüme kadranındaki hareketini gösterir. Bu görünümle, bir bütün olarak piyasadaki değişen trendler veya piyasadaki bireysel oyuncuların faaliyetleri hakkında bilgi sağlayarak, konumlandırmanın nasıl değiştiğini görebilirsiniz. 

#3 Market Explorer’ın Demografi Raporu

Demografi raporu, yaş ve cinsiyet dağılımı, Sosyal Medya Tercihleri ​​ve ilgi alanları dahil olmak üzere,  pazarınızın kitle demografisi hakkında size geniş bilgi verebilecek birkaç pencere öğesi içerir .

Pazarınızın demografisini anlamak, onlarla daha iyi iletişim kurmanıza ve ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, Sosyal Medya Tercihleri ​​tablosu, kitlemizdeki insanların en büyük yüzdesinin Facebook kullandığını ve Youtube’un ikinci sırada geldiğini gösteriyor. Ayrıca, TV ailelerine yönelik şovlarla pazar izleyicileri arasında büyük bir örtüşme var. 

Bu bilgilerle, reklamların nereye yerleştirileceği, ortaklıklar oluşturulacağı veya ek pazarlama çalışmaları geliştirileceği konusunda stratejik kararlar almak daha kolay hale geliyor. 

#4 Market Explorer’ın Kıyaslama Raporu 

Market Explorer’ın Karşılaştırma raporu, rakipleri birbirleriyle ve bir bütün olarak pazarla karşılaştırmayı kolaylaştırır. Kolay analiz için farklı metrikleri yan yana gösteren bir dizi widget sağlar. 

Bireysel grafikleri değerlendirirken, aracın sağ üst köşesinde tarihi ayarlayarak rakipler arasındaki zaman içindeki değişiklikleri görüntüleyebilirsiniz. 

Örneğin aşağıdaki Sosyal Medya Dağıtım Stratejisi Grafiği’ni alın. Ekim 2019’da Capital One, Youtube tanıtımına yönelik pazar eğiliminin nispeten küçük olmasına rağmen sosyal medya pazarlama çabalarının %3’ünü Youtube’a odakladı. 

Ancak Ekim 2021’de, Youtube genel pazarda çok daha popüler hale gelmesine rağmen Youtube’da hiç pazarlama yapmadılar – Discover’un 2021 grafiğinde Youtube pazarlamasını nasıl artırdığına dikkat edin. 

Bu verileri farklı zaman dilimlerinde görüntülemek, sizi pazardaki değişimler konusunda uyarabilir ve rakiplerinizin stratejilerini aydınlatarak kendinizinkini daha iyi geliştirmenize olanak tanır. 

#5 Trafik Analizinin Kitle Örtüşmesi 

Trafik Analizine geçildiğinde , hedef kitle çakışması grafiği, hedef kitlenizin ne kadarını rakiplerinizle paylaştığınızı ve yakalama konusunda hangi kitleleri kaçırıyor olabileceğinizi ortaya çıkarabilir. Daha fazla ayrıntı için grafiğin ilgilendiğiniz bölümünün üzerine gelin.

 

Seçtiğimiz finansal hizmetler alanlarımıza göre, Chase.com en fazla site ziyaretine sahiptir ve Capitalone.com ile en büyük kitleyi paylaşırlar. 

Belirli web sitelerine bakmak için grafiğin sağındaki onay kutularına tıklayarak da grafiği basitleştirebilirsiniz. Örneğin, Experian.com’un hedef kitlesinin en büyük iki rakip olan Chase ve Capital One ile nasıl örtüştüğünü görmek istersek, sadece bu üç web sitesini seçebilirdik. 

Experian.com, Capital One ile paylaştıkları hedef kitlenin, Chase ile neredeyse 2 milyon ziyaretçi tarafından paylaştıkları paydan daha büyük olduğunu not edebilir. Bunu akılda tutarak, kaçırdıkları izleyicilerden bazılarını nasıl yakalayacaklarını stratejik olarak düşünmeye başlayabilirler. Kitle örtüşme verilerine dayanan bu yeni strateji, ortaklıkları, reklam yerleşimlerini veya işletme genişletmelerini içerebilir. 

#6 Trafik Analizinin Trafik Yolculuğu 

Petabaytlarca tıklama akışı verisinden yararlanan Trafik Yolculuğu grafiği, rakibinizin trafiğinin nereden geldiğini ve siteden ayrıldıktan sonra nereye gittiğini gösteren görsel bir akış sunar. Bu widget ile, hangi sitelerin rakiplere en fazla trafik gönderdiğini ve ayrıldıktan sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini anlayabilirsiniz. 

Trafik kaynakları açısından, Direct, Google organik arama ve Craiglist, insanların seçili alanlarımıza ulaştığı en iyi kanallardır. Bu bize, insanların finansal hizmetleri arama şekli ve bu şirketler için  ne kadar marka bilinirliği olduğu hakkında çok şey söyleyebilir.

En iyi destinasyonlara bakıldığında, grafik, kullanıcıların ayrıldıktan sonra gitme eğiliminde olduğu birkaç siteyi gösterir. Farklı şirketlerin giden trafiği arasındaki farklara bakarak müşteri deneyimi hakkında bilgi edinebiliriz.

Örneğin, Chase ve Capital One’ın web sitelerini ziyaret ettikten sonra kullanıcıların %40’ından fazlası Google.com’a geri dönerken, Discover kullanıcılarının yalnızca %7’si Google’a geri döner. Bu bilgiler, Discover’ın neyi farklı yaptığını ve Chase ve Capital One kullanıcılarının aramaya devam etmek için neden Google’a döndüklerini anlamak için daha derin bir dalışa yol açabilir. 

#7 Trafik Analizinin En İyi Sayfaları Raporu 

En İyi Sayfalar Raporu , rakip sitelerdeki hangi sayfaların en fazla trafiği aldığına dair paha biçilmez bilgiler sağlar. Tekil Ziyaretçileri, Sayfa Görüntülemelerini ve Trafik Kaynaklarını belirlemenize yardımcı olmak için sayılar birkaç kategoriye ayrılmıştır. 

Daha spesifik bilgiler elde etmek için bu araç çeşitli filtreleme seçenekleri sunar. İlginizi çeken bir kelime girerek “Sayfaya Göre Filtrele” arama seçeneğini kullanabilirsiniz. Araç, URL’de kelimeyi içeren sayfaları göstermek için filtre uygulayacaktır. 

Örneğin Discover Card ürünlerine kaç kişinin başvurduğunu anlamak için “Başvur” girdik. 

Bu filtre, öğrenci kredilerinin ve ev kredilerinin, Discover’ın insanların başvurduğu en popüler ürünlerden bazıları olduğunu ortaya koyuyor. Rakiplerinizin aldığı dönüşüm sayısı hakkında bir fikir edinmek için “Onay”, “Ödeme” veya “Teşekkürler” gibi terimler girmeyi de deneyebilirsiniz. 

Grafiğin üst kısmındaki filtreleri de kullanabilirsiniz. Örneğin ücretli kaynaklar nedeniyle en çok trafik alan sayfaları görüntülemek için “Ücretli” sekmesine tıklayarak filtreleme yapabilirsiniz. 

Bu filtre ile, ücretli kaynaklardan en fazla trafik alan sayfalar, grafiğin en üstünde sunulur ve size, rakipleriniz tarafından başarılı bir şekilde tanıtılan ürünleri gösterir. Örneğin, Discover’ın BT Kartı, trafiğinin yaklaşık %25’ini ücretli aramadan alır ve bu, bu ürünün yoğun bir şekilde tanıtıldığını gösterir. 

#8 Trafik Analizi’nin Bölgesel Trafik Analizi 

Trafik Analizi aracının içindeki Coğrafi Dağılım raporu, bir rakibin dünya çapındaki faaliyetleri hakkında geniş bir veri sunar. İşlerinin en iyi performans gösterdiği ülkeleri görüntüleyebilir ve genişleme için hangi bölgesel pazarları hedeflediklerini belirleyebilirsiniz. 

Ülkelere Göre Trafik Trendi grafiği, konu dünya genelindeki rakip faaliyetlerini belirlemeye geldiğinde bakmak için harika bir yerdir. Bu grafik, trafik açısından incelemek istediğiniz ülkeleri seçmenize ve içinde bulunulan ay, son 6 ay, geçen yıl veya tüm zamanlar gibi belirli zaman dilimlerini filtrelemenize olanak tanır.

Discover’ın birkaç Avrupa ülkesindeki trafiğini gösteren bu grafik göz önüne alındığında, İspanya pazarına girmede önemli ilerleme kaydettikleri açıkken, Almanca’daki sayıları hafif bir düşüş eğiliminde görünüyor. 

Bu bilgi, farklı ülkelerdeki potansiyel pazar gücü, oradaki rakipler arasındaki rekabet seviyeleri veya yeni bir pazara girmek istiyorsanız olası giriş stratejileri hakkında karar verme sürecini bilgilendirebilir. 

#9 EyeOn’un Trendleri ve Zaman Çizelgesi 

.Trends’in en yeni aracı EyeOn , rekabeti yakından takip etmenizi sağlar. En fazla 5 yarışmacı girebilirsiniz ve EyeOn, Google Arama Reklamlarını ve yeni blog içeriğini otomatik olarak izleyecektir. 

EyeOn aracındaki Trend grafiği, rakiplerinizin reklamlarındaki ve içerik gönderilerindeki eğilimleri görmenizi sağlar. Örneğin, Discover.com’un Kasım ayı Google Arama Ağı Reklamları Trendine bir göz atın.

 

Grafik, Google arama ağı reklamlarında, pazarlama stratejilerini daha derine inmek istersek ilgimizi çekebilecek birkaç zirve gösteriyor. 

Ayrıca, reklamların ve yeni içerik yayınlarının Zaman Çizelgesi’ni de görüntüleyebilirsiniz. Zaman Çizelgesi, açılış sayfasına ve güne, haftaya veya aya göre düzenlenen reklam metnine bir bağlantı sağlar. İşte 1 Aralık 2021 tarihli Discover Google Arama Ağı Reklamlarına bir örnek. 

Rakiplerinizin tüm etkinlikleri tek bir raporda görünürken, pazarlama faaliyetlerindeki eğilimleri ortaya çıkarabilir, reklam ve içerik oluşturmalarındaki mevsimsel değişimleri takip edebilir ve işinizi etkileyebilecek yeni ürünlerden veya kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 

#10 EyeOn’un Haftalık Rakip Güncelleme E-postaları 

Rakipleri takip etmek bunaltıcı olabilir. EyeOn aracı , rakiplerinizin çevrimiçi etkinliklerine genel bir bakış içeren haftalık bir e-posta güncellemesi göndererek işinizi kolaylaştırır. 

Doğrudan e-postanıza gönderilen otomatik raporlarla, rakiplerinizin faaliyetlerini kolayca gözden geçirebilir ve enerjinizi kendi pazarlama çabalarınıza odaklayabilirsiniz.

İlgi çekici bir şey fark ederseniz, doğrudan e-postadan Semrush .Trends hesabınıza gidebilir ve daha derine inmeye başlayabilirsiniz. 

Basit Bir Anlık Görüntüden Çok Daha Fazlası…

Artık favori Semrush .Trends özelliklerinden birkaçını derinlemesine ele aldığımıza göre, .Trends araçlarının gerçek gücünü ve faydasını daha iyi anladığınızı umuyoruz. 

Piyasalar asla statik değildir. Parmağınızı nabzınızın üzerinde tutabilmek için, sürekli değişen koşulları anlamanızı sağlayacak araçlara ihtiyacınız var. Semrush .Trends’in içerdiği araçlar, yalnızca anlaşılması kolay çizelgeler ve grafikler sunmakla kalmaz, filtreleme, geçmiş veriler ve mümkün olan en derin bilgileri elde etmenizi sağlayan otomatik raporlama gibi özellikleri de içerir. 

Avantajı korumak, yalnızca geçmiş piyasa koşullarını gözden geçirmek ve rakip trafik sayılarına göz atmakla ilgili değildir, değişen piyasa dinamiklerini, ortaya çıkan eğilimleri ve rakibin gelişen stratejilerini anlamakla ilgilidir. Semrush .Trends ile çağın ötesinde kalabilir ve rekabeti geride bırakmaya devam edebilirsiniz.