8 Adımda Markanız İçin Instagram Influencerları Nasıl Bulunur?

8 Adımda Markanız İçin Instagram Influencerları Nasıl Bulunur?

Markanız için Instagram etkileyicilerini nasıl bulacağınızı merak ediyor musunuz? Pekâlâ, sizin için tam cevaplarımız var!

Influencer pazarlama , işletmeniz için yeni müşteri adaylarına ulaşmanın ve markanızı sosyal medyada daha fazla kullanıcıya göstermenin mükemmel bir yoludur. Ancak, Instagram’da şirketinize ve sektörünüze uygun etkileyicileri bulmak bazen zor olabilir.

Bu gönderide, erişiminizi genişletmenize ve bu popüler sosyal medya platformunda işletmenizi tanıtmanıza yardımcı olmak için nişinizde Instagram etkileyicilerini nasıl bulacağınıza ilişkin adım adım kılavuzumuzu gözden geçireceğiz.

1. Marka değerlerinizi düşünün

Markanız için Instagram etkileyicilerini nasıl bulacağınızın ilk adımı, önce marka değerlerinizi düşünmektir. Bunlar, işletmenizin en çok önem verdiği şeylerdir. Çevresel istikrardan yüksek kaliteli ürünler sunmaya kadar, değerleriniz markanızın özünü temsil eder.

Kendi marka değerlerinizi düşünmek için zaman ayırmak, aynı şeyi önemseyen bir Instagram etkileyicisi bulmanıza yardımcı olabilir. Etkileyiciler markanızı temsil ettiğinden, ikinizin de benzer değerleri paylaştığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

2. Kampanyanızın ana hatlarını belirleyin

Ayrıca, etkileyici pazarlama kampanyanızı ve ulaşmak istediğiniz hedefleri ana hatlarıyla belirtmek isteyeceksiniz.

Kampanyanız hakkında düşünmek isteyebileceğiniz birkaç nokta:

  • Tek seferlik bir promosyon mu arıyorsunuz?
  • Markanızı düzenli olarak tanıtmak için bir etkileyiciye mi ihtiyacınız var?
  • Öncelikli hedefiniz marka bilinirliğinizi artırmak mı?
  • Satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz?
  • Yeni bir ürün veya hizmeti tanıtmak mı istiyorsunuz?

Kendi kampanyanızın hedeflerini ve ana hatlarını öğrendikten sonra, ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşma deneyimine sahip bir etkileyici aramaya başlayabilirsiniz.

3. Markanız için ideal etkileyiciyi düşünün

Artık marka değerlerinizi ve pazarlama kampanyası hedeflerinizi düşündüğünüze göre, işinize en uygun olan ideal influencer’ı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, şirketiniz güzellik ürünleri satıyorsa, sıklıkla makyajı tanıtan ve belki de makyaj eğitimi veren bir influencer ile ortak olmak isteyebilirsiniz.

Hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir Instagram etkileyicisi bulmak, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırmak için çok önemlidir.

4. İlgili hashtag’leri takip edin

Instagram’da da hashtag’leri takip edebileceğinizi biliyor muydunuz? Sektörünüzle ilgili bir hashtag’i takip ettiğinizde, o hashtag’i de kullanan trend olan gönderileri görebilirsiniz. Muhtemelen, sonunda aynı hashtag’i kullanan etkileyicilerle karşılaşacaksınız.

Sonuç olarak, Instagram’da işletmenize benzer diğer markaları ve ürünleri tanıtan etkileyiciler bulabileceksiniz.

5. Etkileyici içeriği değerlendirin

Birlikte çalışmak isteyebileceğiniz bazı etkileyicileri belirledikten sonra, şirketinize uygun olduklarından emin olmak için biraz araştırma yapmak çok önemlidir. Bunu belirlemenin bir yolu, oluşturdukları içeriğe bakmaktır.

Bir etkileyicinin sosyal medya içeriğine göz atarken kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Diğer markaları tanıtırken orijinal görünüyorlar mı?
  • İçerikleri tüm sosyal platformlarında tutarlı mı?
  • Takipçileri içerikleriyle etkileşime giriyor mu?
  • İçerikleri markanızın sesine ve değerlerine bağlı mı?

İçeriklerini değerlendirerek influencerın markanızın iyi bir temsilcisi olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.

6. Kitlelerini ve takipçilerini analiz edin

Ayrıca, ürünlerinizi ve markanızı tanıtmak için onları seçmeden önce etkileyicinin hedef kitlesini ve takipçilerini göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Kendi kitlenize benzer bir kitleye sahip bir influencer seçmek, markanızı ürünlerinizi satın alma olasılığı yüksek tüketicilere ulaştırmak için çok önemlidir.

Etkileyicinin kaç takipçisi olduğunu da düşünmek isteyebilirsiniz. Milyonlarca takipçisi olan bir Instagram etkileyicisiyle ortak olmanıza gerek olmasa da , erişiminizi genişletebilmeniz ve markanızı mümkün olduğunca çok tüketicinin önüne getirebilmeniz için iyi bir takipçi kitlesine sahip olmalarını sağlamak isteyeceksiniz .

7. Çalışabilecekleri diğer markaları düşünün

Bu Instagram etkileyicisi, sektörünüzdeki diğer markalarla ortak mı? Eğer öyleyse, şirketiniz için mükemmel bir seçim olabilirler!

Etkileyen kişinin benzer marka ortaklıkları ve kitlenizle iletişim kurma konusunda daha önce deneyime sahip olup olmadığını kontrol etmek her zaman harika bir fikirdir.

Geçmişte sektörünüzdeki diğer markalarla çalışıp çalışmadıklarını kontrol ederek, bu etkileyicinin marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırmanıza başarılı bir şekilde yardımcı olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.

8. Etkileyici bir pazarlama ajansıyla ortak olun

Nişinizde Instagram etkileyicilerini nasıl bulacağınızın son adımı, bir etkileyici pazarlama ajansıyla ortak olmaktır. Özel bir ajans sizin için bunu yapabilirken neden zamanınızı ve kaynaklarınızı araştırıp Instagram etkileyicilerine ulaşasınız ki?

Eticaretmarketing.com gibi sektör lideri bir etkileyici pazarlama ajansıyla ortak olduğunuzda, işletmeniz için en iyi Instagram etkileyicilerini bulmaya özen göstereceğiz.

Ayrıca, Eticaretmarketing.com’ da, işletmeniz için ciddi sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak için işletmenizin ve sektörünüzün ihtiyaçlarına uygun özel etkileyici ve dijital pazarlama stratejileri oluşturacak, uygulayacak ve yöneteceğiz.

Etkileyici bir pazarlama ajansıyla ortaklık kurarak, kendinize tonlarca zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilir ve bu süreçte daha yüksek bir yatırım getirisi (ROI) elde edebilirsiniz.