8 İlgi Çekici İnfografik Türleri ve Nasıl Oluşturulur (+ 5 Ücretsiz Araç)

İnfografikler çok moda ama kendinizinkini nasıl gerçekten öne çıkarabilirsiniz? Bu farklı türleri deneyin ve bunları yapmak için kullanabileceğiniz ücretsiz araçları inceleyin.

Doğru yapılırsa, infografikler, içeriğinizde odaklanmalarını istediğiniz önemli noktaları etkili bir şekilde iletirken okuyucuların dikkatini çekmek için harika bir görseldir.

Pazarlama stratejinize yardımcı olabilecek ve marka otoritesi oluşturabilecek infografikleri dahil etmenin sayısız faydası vardır.

İlk olarak, okuyucuları, önemli verileri vurgulayan iyi planlanmış tasarımı aracılığıyla durup bilgiye odaklanmaya teşvik eder.

Aynı zamanda bir hikâye anlatımı rolü oynayabilir ve okuyucuları harekete geçirme çağrınıza götüren yeni bir süreç veya bakış açısıyla yönlendirebilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, B2B pazarlamacılarının %57’sinin pazarlama içeriklerine bilgi grafikleri ve çizelgeler eklediğini gösteriyor.

İnfografikler, okuyucuları bilgilendirmenin veya ikna etmenin harika yolları olmakla kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olmak için sosyal medyada paylaşmaları daha kolaydır.

Genel olarak, insanlar küçük çaplı bilgileri almayı severler ve bu, bunu başarmanın yaratıcı bir yoludur.

Bilgi grafikleri, blog gönderileri, web sayfaları, açılış sayfaları, e-postalar ve olası satış oluşturucular gibi birçok pazarlama içeriği biçiminde faydalıdır.

Bir İnfografi Anatomisi

Artık pazarlama için neden bu kadar önemli olduklarını bildiğinize göre, infografiklerin farklı bileşenlerini, orada bulunan değerli ve etkili infografik türlerini ve bunları oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı ücretsiz araçları inceleyeceğiz.

Dikkat Çekici Başlık ve Alt Başlıklar

Bu nedenle, ilgi çekici bir infografikin ana bölümleri için öncelikle tartışmak istediğiniz konuyu seçmelisiniz.

Ardından, ana konu ve alt konuları, ilgili başlık ve alt başlıklarla birlikte düzenleyebilirsiniz.

İyi düşünülmüş ve açıklayıcı olmaları çok önemlidir, böylece onlara sunmaya çalıştığınız şeyi okuyucunuza çabucak iletebilirsiniz.

Geçmiş ve Araştırma

Ardından, beyin fırtınası yapmanız ve arka plan bilgilerini toplamanız veya konunuz için araştırma yapmanız gerekir. Bu, infografiğinizin temeli olduğu için sürecin çok önemli bir parçasıdır.

Bilgi grafiğiniz için öne çıkarmak için doğru bilgileri çektiğinizden emin olun. Bu, gönderiniz için bilgilerin amacına ve saklanmasına ilişkin istatistikleri, verileri veya önemli gerçekleri içerebilir.

Bu veriler , müşteri verileri veya daha önce yapmış olduğunuz araştırmalar gibi dahili bilgilerin yanı sıra düşünce liderlerinden, endüstri uzmanlarından veya araştırma yolculuğunuz boyunca bulduğunuz herhangi bir güvenilir kaynaktan alıntılardan gelebilir. Sadece kaynaklarınızı doğruladığınızdan emin olun.

Düzen ve Tasarım

İhtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduktan sonra, ne kullanmak istediğinizi seçebilir ve yerleşim ve tasarıma başlayabilirsiniz. Dikkat çekici grafikler, resimler veya simgeler eklediğinizden emin olun.

Grafikler, infografiklerinizi geliştirmek için yararlı ve estetik açıdan hoş öğelerdir.

Temanın yalnızca infografik düzeni boyunca değil, aynı zamanda seçtiğiniz bilgiler içinde tutarlı olmasını sağlamak çok önemlidir.

Ayrıca, infografiklerinizi tasarlarken marka öğelerinizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Şimdi, bir infografik tasarlamak için bazı en iyi uygulamaları inceleyeceğiz ve ardından verilerinizin parlamasına yardımcı olabilecek farklı infografik türlerini inceleyeceğiz.

İnfografik Tasarlamak İçin En İyi Uygulamalar

Aşağıda, bir infografik tasarlarken akılda tutulması gereken bazı değerli noktalar bulunmaktadır:

 •   Hedef kitlenizi seçin ve infografiğinizi bu kitleye göre özelleştirin.
 •   Bilgiye en uygun infografik türünü belirleyin.
 •   Bir tasarımcı seçin veya bir tel kafes oluşturun.
 •   Temel performans göstergelerinizi seçin.
 •   Bilgi grafiğinizi çekici başlıklarla pazarlayın.
 •   İnsanları çekmek için iyi bir meta açıklama veya ilk kopya oluşturun.
 •   Bilgi grafiğinizi kolayca paylaşabildiğinizden ve bulabildiğinizden emin olun.
 •   Bilgi grafiğinizi inceleyin ve ekip üyelerinden geri bildirim alın.

İnfografik Türleri ve Ne Zaman Kullanılmalı

Aşağıdaki bilgi grafiklerini nasıl ve ne zaman kullanacağınızı anlamak, okuyucularınızla daha iyi etkileşim kurmanıza ve onların hatırlamalarını istediğiniz bilgilere odaklandıklarından emin olmanıza yardımcı olabilir.

İşte göz önünde bulundurmanız gereken farklı infografik türleri:

1. Zaman Çizelgesi

Zaman çizelgesi bilgi grafikleri, bir etkinlik planlamanın farklı adımlarını göstermek, bir konu için bir hikaye oluşturmak veya şirketinizin yakın zamanda ulaştığı önemli kilometre taşlarının bir zaman çizelgesini sunmak için mükemmeldir.

Ayrıca, çalışma geçmişindeki kritik noktaları göstermek veya bir olayın tahminlerini daha fazla tartışmak istediğinizde harikadırlar.

Bir projenin ne kadar süreceğini göstermeye çalışıyorsanız, bir projenin her bir hedefinin veya yönünün ne zaman tamamlanacağını bir zaman çizelgesi bilgi grafiğinde gösterebilirsiniz.

Örneğin, yaklaşan bir projeniz varsa ve bu projenin görsel olarak nasıl gerçekleşeceğini göstermek için yol boyunca kilometre taşlarının tarihlerini ayrıntılandırmak istiyorsanız bu türü kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir zaman çizelgesi infografik oluşturmayı seçerseniz, farklı yazı tipi boyutları kullanarak ve her tarihi bir çizgiyle bağlayarak tarihlerin veya noktaların öne çıkmasını sağlamak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, tarih ve alt metin arasında ayrım yapmak için farklı renkler kullanabilirsiniz.

2. İstatistiksel

İstatistiksel bilgi grafikleri, okuyucularınızın sağladığınız bilgilerin anahtarı olan belirli veri noktalarını veya istatistikleri daha iyi anlamasına ve saklamasına yardımcı olur.

Bu, bir noktayı kanıtlamak ve okuyucunuzu kaliteli kaynaklarla ikna etmek için bilgileri vurgulamaya yardımcı olabilir.

Yine, bu, iletişim çabasını sayılara koyar ve sizin lehinize çalışmasını sağlar.

Firmanız yakın zamanda bir çalışmayı tamamladıysa ve sonucu sergilemek istiyorsa veya verileri hızlı bir şekilde vurgulamak için bir vaka çalışmasına bir bilgi grafiği eklemek istiyorsa, istatistiksel bir bilgi grafiği bunu yapmanın harika bir yolu olabilir.

3. Akış çizelgesi

Zaman çizelgesi bilgi grafiği gibi, bir akış şeması da bir olayın veya projenin ana bileşenlerini parçalara ayırır, ancak daha çok bir görevi tamamlama yolundaki gerçek adımlara veya önemli noktalara odaklanır.

Anahtar fikirlerin görselleştirilmiş ve özetlenmiş bir temsilidir. Bu, bir süreci açıklamayı basitleştirmeye çalışıyorsanız ve okuyucularınızın her adımı daha iyi anlamasına yardımcı oluyorsanız faydalı olabilir.

Bir akış şeması infografik seçerseniz, her adımın bir sonraki adım için ipuçları içerdiğinden emin olun.

Örneğin alt yazıları ve içerikleri farklı renk ve büyüklükteki yazı tipleriyle ayırabilirsiniz. Bu, şirketinizde yeni bir süreç iletmeye çalışıyorsanız, bir nasıl yapılır kılavuzu oluşturmanız veya bir hiyerarşi göstermeniz gerekiyorsa da yardımcı olabilir.

4. Bilgilendirici

Birkaç önemli noktayı öne çıkarmak istiyorsanız, bilgilendirici bir infografik mükemmel olabilir.

Bir olay veya yeni bir fikir hakkında genel bir bakış sunacaksanız da bu yararlı olacaktır. Daha derinlemesine bir konuyu özetlemenin veya ana noktaları vermenin harika bir yolu.

Belirli bir konsept hakkında gelecekte içerik sağlamayı planladığınız okuyucularınıza bilgileri hızlı ve etkili bir şekilde iletmeye yardımcı olmak için bu tür bilgi grafiklerini bir blog gönderisine dahil etmek yararlı olabilir.

Başlık ve alt başlıklar burada anahtardır; Karmaşık bir konuyu açıklıyorsanız açıklayıcı ve ilgi çekici olmaları gerekir.

Noktaları farklı renklerle bloke edilmiş bölümlere koyarak ayırt etmenize yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte, aşırıya kaçmayın, infografik teması için birkaç renk seçin.

5. Karşılaştırma

Karşılaştırma infografikleri, iki farklı ürün veya hizmeti karşılaştırmak için mükemmeldir.

Örneğin, şirketinizin ürününü başka bir ürünle karşılaştırabilir veya bir ürünün neden bir durumda diğerine göre daha iyi çalıştığının artılarını ve eksilerini açıklayabilirsiniz.

Karşılaştırma infografikleri, bir bakış açısının bazı olumlu ve olumsuz yanlarının bir listesini oluşturmak veya bir konu hakkındaki farklı duruşları karşılaştırmak istiyorsanız da harikadır.

Ancak, okuyucuyu çok fazla veriyle boğmamak için bilgileri kısa ve öz tutmak önemlidir.

6. Liste

İnsanlar genellikle günlük yaşamlarında neyi başarmak istediklerini takip etmek için yapılacaklar veya kontrol listeleri oluştururlar ve bu, yardımcı bilgi grafiklerine aktarılabilir.

Örneğin, bir konu hakkında bir özet veya ipuçları veya ana noktalar listesi oluşturmak istiyorsanız, bir liste infografik kullanışlı olabilir.

Bir liste infografik için bilgileri kısa ve öz tutun; bunun kısa biçimli içerik olduğunu unutmayın.

Ayrıca, noktaları karıştırmamak için ilgili bilgileri düzende birlikte gruplayın.

7. Haritalar

Harita infografikleri, bir işletmenin farklı coğrafi bölgelerdeki konumlarının birikimi hakkında bilgi sunmak veya demografik bilgilerin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesini sağlamak için mükemmeldir.

Bu bilgi grafiğini, bir bölge hakkında önemli bilgileri görüntülemek için dünyanın veya belirli bir ülkenin veya şehrin görsel bir görünümü olarak kullanabilirsiniz.

Şirketinizin belirli bir bölgeyle ilgili bir anketi veya araştırmayı tamamladığını ve sergilemek istediği değerli bilgiler ve istatistiklere sahip olduğunu varsayalım, o zaman bu bilgi grafiği yardımcı olabilir.

Bir şirket, hizmet verdikleri alanları veya yaklaşan bir etkinlik için konumları göstermek için bu bilgi grafiğini de kullanabilir.

8. Etkileşimli

Okuyucuları yavaş yavaş daha karmaşık bir fikir veya süreçten geçirmek istiyorsanız, etkileşimli bir infografik bu görevi tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Bu bilgi grafiği, okuyuculara kendi zamanlarında ileri geri gidebilecekleri daha küçük veri parçaları sağlarken bir yolculukta rehberlik etmek için mükemmeldir.

İnfografikte okuyucuların ilk önce öğrenmek istedikleri önemli noktalar varsa, daha fazlasını keşfetmeden önce bunları seçebilirler.

Bilgi grafiğinizdeki harekete geçirici mesaja yönlendirildiklerinden emin olmak için buradaki kullanıcı deneyimi hakkında düşünmek çok önemlidir.

5 Ücretsiz İnfografik Aracı

Aşağıdakiler, çok sayıda özellik ve özelleştirilebilir şablonlarla etkili infografikler oluşturmak için bazı harika araçlardır.

Etkili bilgi grafiklerini kolayca oluşturmanıza yardımcı olabilecek kullanıcı dostu bir platform bulmak önemlidir, bu nedenle bir bilgi grafiği aracı kullanmakla ilgileniyorsanız şunlara göz atabilirsiniz:

 • Canva
 • Piktochart
 • Visme
 • Snappa
 • Mind The Graph

Sonuç

Infograafikler, içerik oluşturma ve pazarlama için harika bir yaratıcı araçtır.

Bir hikâye anlatmanın ve okuyucularınızın bir içerik parçası için istediğiniz temel bilgileri tutmalarına yardımcı olmanın çekici bir yoludur.

Etkili olduklarından emin olmak için doğru infografik seçmek için zaman ayırmak ve tasarım sürecinin her aşamasına odaklanmak önemlidir.

Bilgi grafiğinizin amacı ile başlamayı unutmayın, ardından içerik için hangisinin en iyi olduğunu ve en çok yardımcı olacak grafik ve tasarım öğeleri türlerini bulmak daha kolay olacaktır.

Bu görsel hikaye anlatımı, okuyucularınızla verimli bir şekilde iletişim kurmanın en iyi yollarından biridir.