Instagram’ın Akış Formatı Tam Ekran Olarak Değişiyor

Instagram, rakip uygulama TikTok‘a benzeyen bir yeniden tasarımla tam ekran beslemesini test ediyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’ın yakında ana beslemesinin tam ekran yeniden tasarımını test etmeye başlayacağını duyurdu.

Gözünüzü kırptıysanız Zuckerberg’in bir Instagram hikâyesi aracılığıyla yapılan duyurusunu kaçırmış olabilirsiniz.

Yeni tasarımın öncesi (üst) ve sonrası (alt) karşılaştırmasını gösteren bazı ekran görüntüleri:

Görsel: Instagram.com/Zuck’tan ekran görüntüsü, Haziran 2022.

Bu, Instagram’ın daha çok bir TikTok klonu gibi görünmesini sağlar ve içerik ekranın tüm uzunluğunu kaplar.

Alt kısımdaki küçük bir alan, gezinme için ayrılırken, diğer tüm öğeler içeriğin üzerine bindirilir.

Zuckerberg, yeni tasarımla ilgili herhangi bir karışıklığı gidermek için, fotoğrafların Instagram’ın önemli bir parçası olmaya devam edeceğini açıklayarak takip ediyor.

Yeniden tasarım, Instagram’ı yalnızca videolara dönüştürmeyecek.

Görsel: Instagram.com/Zuck’tan ekran görüntüsü, Haziran 2022.

Yukarıdaki fotoğrafta Zuckerberg’in açıklaması şöyle:

“İçeriği keşfetmeyi ve arkadaşlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırmak istiyoruz.

Fotoğraflar hâlâ Instagram’ın önemli bir parçası ve tam ekran beslemede görünme biçimlerini iyileştirmenin yolları üzerinde çalışıyoruz.

Bazı insanlar yakında bu testi görmeye başlayacak.

Geri bildiriminizi duymak için çıktım.”

Instagram fotoğrafları şu anda tam ekran boyutlarında yüklenmediğinden, bunun uygulamada nasıl çalıştığını görmek ilginç olacak.

Bunu ortadan kaldırmak için uygulamanın büyük olasılıkla fotoğrafın kenarlarını kırpması gerekecek ve bu da ayrıntı kaybına neden olabilir.

Zuckerberg’in Instagram’daki fotoğraf paylaşım deneyimini koruma konusundaki kararlılığı, Instagram Başkanı Adam Mosseri’nin geçtiğimiz yıl boyunca söylediklerinin tam tersi.

Temmuz 2021’de Mosseri, ” artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması değiliz ” diyecek kadar ileri gitti.

Ocak ayının sonlarında Mosseri, videoların ve mesajlaşmanın en önemli öncelik olduğunu söyleyerek bu yıl Instagram için planlarını açıkladı.

Fotoğraflar yeni Instagram akışının bir parçası olmaya devam edecek olsa da, bunun şirket için bir büyüme alanı olarak görülmediği açık.

Video, özellikle kısa biçimli video, şu anda büyümenin itici gücü. Facebook bile odağını videoya kaydırıyor, bu da Şubat ayındaki hisse senedi düşüşünün tetiklediği bir gerçek.

Son zamanlarda, Facebook çalışanlarına gönderilen dahili bir not, beslemeyi video etrafında yeniden yapılandırma planlarını duyurdu.

Videoya yapılan yatırımın karşılığını alacağının garantisi yok. Yenilerini çekmek kadar sadık kullanıcıları da uzaklaştırma potansiyeline sahiptir.

Emin olmak için bir risk. Yıl sona ermeden büyük ihtimalle tamamen yeni Instagram ve Facebook beslemelerine sahip olacağız, bu yüzden değişikliklere hazır olun.