2022’de Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

İçeriğinizin sıralamasını etkileyen faktörleri inceleyeceğiz ve Instagram algoritmasının pazarlamacılar için neden önemli olduğunu göreceğiz.

Instagram algoritması, her kullanıcı Instagram beslemelerini her kontrol ettiğinde en iyi ve en alakalı içeriği ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için tanıtıldı. Asıl soru şu: Instagram hangi içeriğin bu kriterleri karşıladığını nasıl belirliyor?

Bu gönderide, Instagram algoritmasını etkileyen faktörleri inceleyeceğiz ve içeriğinizi daha fazla kişinin Instagram zaman tünellerinde görme şansınızı artırmak için ipuçları paylaşacağız.

Instagram algoritması nasıl çalışır? 6 önemli sıralama faktörü

Neden her zaman yeni bir Instagram algoritması olduğunu merak ediyorsanız, bunun nedeni algoritmanın her kişinin Instagram akışında görünenleri özelleştirmek için makine öğrenimini kullanmasıdır. Instagram Keşfet sayfası aynı şekilde çalışır; daha önce etkileşimde bulunduğunuz hesaplara bakar ve bu etkileşimleri, hoşunuza gidebileceğini düşündüğü içerikler önermek için kullanır.

Ancak Instagram algoritması bundan çok daha fazlasını dikkate alıyor. Instagram, Instagram akışınızda ne gördüğünüzü belirleyen altı faktör olduğunu ortaya çıkardı: ilgi, güncellik, ilişki, sıklık, takip ve kullanım.

1. İlgi: Instagram bir gönderiyi ne kadar önemseyeceğinizi tahmin ediyor

Algoritmik zaman çizelgesi duyurulduğunda Instagram, ilk olarak ilginizi çekebilecek içerikleri size gösterdiğinden bahsetmişti:

“Fotoğrafların ve videoların akışındaki sıra, içerikle ilgilenme olasılığına, gönderen kişiyle olan ilişkine ve gönderinin güncelliğine bağlı olacaktır.”

Instagram, potansiyel ilginizi ölçmek için geçmiş etkinliğinize bakar. Bu nedenle, daha sık etkileşimde bulunduğunuz belirli bir içerik türü varsa (ör. yemek), Instagram o türdeki (ör. yemek, restoranlar vb.) içerikleri feed’inizde daha üst sıralarda sıralayabilir.

Bir Instagram sözcüsü Business Insider’a Instagram gönderilerinin sıralamasının bir popülerlik yarışması olmadığını söyledi. Sizinle daha alakalı, daha az etkileşime sahip gönderiler, yine de feed’inizin en üstünde görünebilir.

2. Güncellik: Gönderilerin ne kadar yeni olduğu

Instagram algoritmasındaki bir sonraki anahtar bileşen, güncel olmaktır. Instagram size yeni ve dolayısıyla daha alakalı gönderileri göstermek istiyor.

Instagram’dan Thomas Dimson’ın yaptığı bir konuşmaya göre , Instagram algoritması yalnızca şu anki ziyaretiniz ile son ziyaretiniz arasındaki yeni gönderileri yeniden sıralıyor. Örneğin, Instagram zaman çizelgenizi saat 23:00’te kaydırır ve ertesi sabah saat 9’da tekrar kontrol ederseniz, Instagram yalnızca check-in’leriniz arasında oluşturulan gönderileri sıralar.

3. İlişki: Düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuz hesaplar

Instagram, arkadaşlarınızın katılımıyla ilgili bir gönderi gibi arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen önemli gönderileri kaçırmanızı istemez. Bu, “en iyi arkadaşlarınızdan” gelen içeriğin feed’inizde muhtemelen daha üst sıralarda yer aldığı anlamına gelir.

En iyi arkadaşlarınızın kim olduğunu belirlemek için Instagram’ın algoritması, en sık hangi hesaplarla etkileşim kurduğunuzu görmek için geçmiş etkileşimlerinizi inceler.

Bir Instagram sözcüsü ayrıca Business Insider’a profil aramalarının Instagram’ın yayınlarınızdaki gönderileri sıralarken baktığı bir sinyal olduğunu söyledi.

4. Sıklık: Bir kullanıcının Instagram’ı ne sıklıkla açtığı

Bir kullanıcı uygulamayı her açtığında, Instagram algoritması son ziyaretlerinden bu yana en iyi gönderileri göstermeye çalışır.

Instagram’ı günde bir kez açarsanız, Instagram algoritmasının o gün için en alakalı olduğunu düşündüğü gönderileri görürsünüz. Ancak Instagram’ı saatlik olarak açarsanız, uygulama size daha önce görmediğiniz en alakalı içeriği göstermeye çalışır.

5. Takip: Bir kullanıcının takip ettiği tüm hesaplardan içerikler

Instagram’da binlerce hesabı takip ederseniz, uygulamayı her açtığınızda size ne göstereceğine karar vermek için algoritmanın daha fazla içerik sıralaması gerekir. Bu, çok sayıda kişiyi takip eden kullanıcıların her bir hesaptan daha az şey görebildikleri, oysa sadece birkaç seçilmiş hesabı takip eden kullanıcıların en yakın arkadaşlarından veya favori hesaplarından daha fazlasını görebildikleri anlamına gelir.

6. Kullanım: Bir kullanıcının Instagram’da ne kadar zaman geçirdiği

Bir kullanıcının Instagram’a kısa aralıklarla mı yoksa daha uzun oturumlarla mı göz atma eğiliminde olduğu da algoritmanın gösterdiği şeyi etkileyebilir. Bir kullanıcı Instagram’da kısa ziyaretleri tercih ederse, algoritma önce en alakalı gönderileri göstermesini sağlarken, daha uzun göz atma oturumlarını tercih eden kullanıcılar için daha derin bir yeni içerik kataloğu sunabilir.

Instagram algoritması neden iyi bir şey?

Sosyal medya yöneticileri genellikle, eğilmeleri gerektiğinde Instagram algoritmasını nasıl yeneceklerini bulmaya çalışırlar. Uzun vadede işinize yaramayan Instagram algoritma tüyolarını paylaşmak yerine, Instagram algoritmasının hem kullanıcılar hem de pazarlamacılar için neden harika olduğundan bahsedelim.

Sosyal medya platformları kronolojik bir akıştan uzaklaştığında, her zaman bir kamuoyu tepkisi olur. Ancak kronolojik beslemeler düşündüğünüz kadar harika değil. Instagram içerik oluşturucuları hesabı , ” Sıralamalı bir özet akışına geçildiğinden beri, ortalama gönderi artık kronolojik modele göre %50 daha fazla takipçi tarafından görüldüğünü” bildiriyor.

Instagram algoritmasının sıralı bir beslemeye geçişi bir kazan-kazandır. Algoritma, makine öğreniminin yardımıyla, kullanıcıların ilgilenebilecekleri içeriği görmelerini sağlar ve bu, işletme hesaplarının daha fazla hedef kitleye ulaşması anlamına gelir.

İlgi çekici, alakalı ve zamanında içerik oluşturduğunuz sürece, Instagram algoritması aslında sizin için bir avantajdır. Harika içeriğinizi, gönderilerin ters kronolojik olarak düzenlendiği zamana göre daha fazla kişinin önüne çıkarmanıza yardımcı olur.

Instagram algoritması SSS’leri

Instagram algoritması tarafından tercih edilen fotoğraflar mı yoksa videolar mı?

Kısacası Instagram, beslemesindeki videolara veya fotoğraflara fazladan ağırlık vermez. Ancak veriler, belirli bir kullanıcının fotoğraflar yerine videolarla etkileşim kurmayı tercih ettiğini gösteriyorsa, söz konusu kullanıcı özet akışında daha fazla video içeriği görebilir.

Çok sık gönderi yayınlamak sıralamayı etkiler mi?

Instagram hesapları, sık sık içerik yayınlamak için alt sıralarda değildir.

Algoritma, ticari ve kişisel hesaplara farklı şekilde mi davranıyor?

Techcrunch tarafından bildirildiği üzere : “Instagram, kişisel hesaplara veya işletme hesaplarına fazladan özet akışı sağlamaz, bu nedenle geçiş, erişiminize yardımcı olmaz.”

Hikayeler veya Canlı videolar yayınlamak sıralamayı etkiler mi?

Instagram Hikayeleri oluşturmak veya Instagram ile canlı yayın yapmak, içeriğinizin özet akışındaki sıralamasını etkilemez.

Instagram algoritmasının sizin için çalışmasını sağlamanın 5 yolu

Size Instagram algoritmasını nasıl yeneceğinizi anlatmak yerine, aşağıda ona nasıl davranacağınızı ve onu kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı açıklayacağız.

1. En yeni özellikleri benimseyin

Yeni özelliklerin benimsenmesini sağlamak Instagram için önemlidir, bu nedenle uygulamada daha yeni özellikleri daha belirgin hale getirir. Bunun, Instagram algoritmasının herhangi bir belirli gönderi türünü otomatik olarak desteklediği anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, Instagram Hikayelerini ekranın en üstüne yerleştirmek veya daha yakın zamanda Instagram Reels simgesini menü çubuğunuzun ortasına taşımak gibi yeni özelliklere birinci sınıf bir konum sağlar.

2. Gönderi türlerinizi değiştirin

Tek görüntü, Karusel gönderileri, IGTV, Reels, Hikayeler ve Canlı yayın gibi çeşitli gönderi türlerini kullanmak, Instagram algoritmasında başarılı bir şekilde gezinmenin anahtarıdır.

Instagram algoritmasının fotoğraf yerine videoyu tercih ettiği yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte, algoritma, her bir kullanıcının en çok etkileşime girdiği her şeyi tercih edecektir. Örneğin, birisi Instagram Reels’leri diğer gönderi türlerinden daha sık beğenip yorum yapıyorsa, Instagram’ın algoritması o kişi için Reels’leri tercih eder.

Instagram’ın videoyu fotoğraflara tercih ettiği yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte, algoritma, bireysel kullanıcının en çok etkileşime girdiği her şeyi tercih edecektir.

İçeriğinizi farklı şekillerde paylaşmak, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, içeriğinizi yeniden tasarlamanın harika bir yolu. Herkes video izlemez, bu nedenle video içeriğinizi dönen bir gönderiye dönüştürebilirsiniz. Veya hikayelerinizde yayın gönderilerini yeniden paylaşarak Instagram Stories severlere hitap edebilirsiniz.

3. İşletmeniz için en iyi zamanlarda yayınlayın

Güncellik, anahtar algoritma sıralama faktörlerinden biridir. Ancak Instagram’da paylaşım yapmak için herkese uyan tek bir en iyi zaman yoktur.

Göndermek için en iyi zamanınızı bulmak için iki şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir:

  1. En fazla takipçi sayınız platformda aktif olduğunda
  2. Markanız onlar için en alakalı olduğunda.

Bir kullanıcı, ​​takipçilerinin çoğu çevrimiçi olduğunda promosyonlar veya haberler hakkında paylaşımda bulunacak ve Markanın ürünleri hakkında sabah ilk iş olarak (saat 7.30-8 civarında) bu ürünlerin takipçilerinin günlük programlarıyla en alakalı olduğu zamanlarda paylaşacaktır.

4. Bir hashtag stratejisi oluşturun

Kullanıcılar hashtagleri arayabildikleri ve hatta takip edebildikleri için, onları her gönderiye eklemek daha geniş bir kitleye ulaşma şansınızı artırır. Ayrıca araştırmalar , hashtag içeren gönderilerin, içermeyenlere göre daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Instagram ilk yorum özelliği ile daha sonra gönderilere kolayca eklemek üzere hashtag gruplarını kaydetmenizi sağlayan Hashtag uygulamalarını kullanarak en iyi hashtagleri keşfedebilirsiniz.

4. Gerçek etkileşime odaklanın

Instagram’ın algoritması etkileşimi ödüllendiriyor. Bu nedenle, size yalnızca kısa vadeli sonuçlar veren Instagram algoritmalarına enerji harcamak yerine, hedef kitlenizle kurduğunuz bağlantılara odaklanın.

Gönderilerinizle ilgili doğrudan mesajlara ve yorumlara yanıt verdiğinizden emin olun. Hayranlarınızla ne kadar çok etkileşim kurarsanız o kadar iyi.

Ancak Instagram’da beğeni, takip ve bahsetme bildirimleri arasında yeni yorumları kaçırmak gerçekten çok kolay. 

Katılımı teşvik etmenin bir başka basit yolu, Instagram Hikayelerinizde anketler, sorular ve kayan ölçek sıralamaları gibi etkileşimli çıkartmalar kullanmaktır. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği de unutmayın. İnsanlar, marka sayfalarında paylaşılan kendi fotoğraflarını veya videolarını görmeyi sever.

Müşterilerin Instagram Hikayelerinde içeriğini yeniden paylaşarak övgülerini dile getirmelerini sağlayabilirsiniz.

5. Sonuçları analiz etmek için İnstagram Analitiği kullanın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Instagram, “Fotoğrafların ve videoların akışındaki sıra, içerikle ilgilenme olasılığına göre belirlenecek” paylaşımında bulundu.

Ve hedef kitlenizin neyi görmekten hoşlandığını ve neyle ilgilendiğini anlamanın en iyi yollarından biri de Instagram analiz verilerinizi incelemektir.

Instagram Insights’ı kullanarak, hangi gönderilerinizin en çok etkileşime sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, daha spesifik etkileşim metriklerini incelemek isterseniz, gönderileri çoğu yorum, beğeni ve kaydetmeye göre de sıralayabilirsiniz.

Instagram Insights ile gönderileri çeşitli etkileşim metriklerine göre sıralayabilirsiniz.

En ilgi çekici Instagram gönderilerinizin bir listesine sahip olduğunuzda, hangi ortak noktaların olabileceğini belirlemeye başlayabilirsiniz. Örneğin:

  • Ne tür gönderiler bunlar?
  • Reklam öğesinin stili nedir?
  • Altyazı nasıl yapılandırılır?

Bu verilerle, kitlenizin etkileşime girme olasılığı en yüksek olanı tersine mühendislik yapmaya başlayabilir ve Instagram’ın algoritmasından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bir strateji oluşturabilirsiniz.

Instagram’ın algoritması tamamen en iyi deneyimi sağlamakla ilgilidir

Hedef kitlenizle bağlantı kurmaya ve harika içerikler üretmeye odaklanırsanız, Instagram güncellemeleri ve Instagram algoritma değişiklikleri hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Instagram Creators hesabı , “Özgünlük ve şeffaflık, Instagram’da sürdürülebilir katılım oluşturmanın anahtarıdır” diyor ve ekliyor: “Sistemi oyuna getirmeye çalışmak kısa vadeli bir fayda sağlayabilir, ancak bu, uzun vadeli başarı için bir reçete değildir… Şundan emin olun: takipçilerinizi ve topluluğunuzu meşgul eden ve sürekli olarak daha fazlası için geri gelen içerikler yaratıyorsunuz!”