Dijital Video Reklamcılığı Piyasayı Avucuna mı Aldı?

Video reklamcılığı dijital ortama hakim durumda. Video reklamları vererek değişen trendlere nasıl ayak uydurabileceğinizi öğrenin.

Videoyu pazarlamayı stratejilerinize dahil etmemek yanlış olur. Aslında işletmelerin %86’sı 2021’de pazarlama için videoları kullanıyordu.

Müşterilerle etkileşim kurmak için bu formatı kullanmıyorsanız, rakipleriniz kesinlikle sizden öndedir.

Video reklamcılığının bu kadar popüler olmasının çok basit bir nedeni var çünkü işe yarıyor.

Yakın zamanda yapılan bir tüketici anketi, %84’ünün bir video izledikten sonra bir ürün veya hizmet satın almaya mecbur kaldığını gösteriyor. Aynı çalışma, tüketicilerin video paylaşma olasılığının diğer içerik türlerine göre iki kat daha fazla olduğunu buldu.

Video reklamcılık, markanızın arama sonuçlarında, sosyal medyada ve web’de çevrimiçi görünürlüğünü artırmaya yardımcı oluyor.

Peki siz bu fırsatı değerlendiriyor musunuz?

Video ve Çağdaş Web

Bu sizin hayal gücünüz değil: Bugün web’de gezinmek, temelde birbirine bağlı sonsuz bir video setini izlemek gibidir.

Sosyal platformlardan haber kuruluşlarına, şirket sayfalarına kadar tüm farklı web sitelerinde dijital stratejistler, doymak bilmeyen izleyicilerinin istedikleri zaman tüketmeleri için şaşırtıcı miktarda video içeriği kullanıyor.

Eğitim içeriği, raporlar, eğlence veya reklamlar biçiminde olsun, kuruluşlar yüksek kaliteli videonun kullanıcılarla derin ve önemli bir düzeyde etkileşim kurma yeteneğine sahip olduğunu fark etti.

Modern web, büyük ölçüde kişisel mobil cihazların her yerde bulunması ve her yerde hazır, güvenilir yüksek hızlı internet bağlantıları sayesinde, 15 yıl önce bile mümkün görünmeyen bir şekilde artık video tarafından yönlendiriliyor.

Web’de video izlemek için tek yerin YouTube adlı niş bir site olduğu 2000’lerin ikinci yarısından bu yana kesinlikle çok yol kat ettik.

İçinde bulunduğumuz çağda videonun çevrimiçi içeriğin itici gücü olarak ne kadar önemli olduğunu anlamak için tek yapmanız gereken, kaç tane satış yerinin büyük kaynakları video prodüksiyonuna kaydırdığını ayrıntılı olarak anlatan raporları okuyabilirsiniz.

Snapchat , büyük ölçüde video hikayeleri temelinde en hızlı büyüyen sosyal medya kuruluşlarından biri olmaya devam ediyor ve Instagram , platformuna benzer bir özelliği ekleyerek başarıya ulaştı.

YouTube’a göre, kullanıcılar sitede her gün 1 milyar saatten fazla video izliyor.

İster dizüstü bilgisayarınızı açın, ister telefonunuzun kilidini açın veya akıllı TV’nizi açın, video içeriğinden kaçış yoktur, bu yüzden onu benimsemelisiniz.

Dijital Video Reklamcılığında Patlama

İşte tam bu noktada dijital video reklamcılığı devreye giriyor.

Şirketler, tüketicilerin her fırsatta videoyu kucaklayacak ve hatta bekleyecek şekilde yenilenmesinin birçok avantajı olabileceğini fark etti.

Video, web’de gezinme deneyiminin o kadar doğal bir parçası haline geldi ki, reklam verenler, özellikle aradıkları içerikmiş gibi izleyicileriyle hızlı bir şekilde etkileşim kurmak için bunu kullanabilirler.

İyi tasarlanmış logolar ve yüksek kaliteli afiş reklamlar, ilgiyi artırmada çok etkili olabilir, ancak video reklamlar, kuruluşlara bir ilişki kurarak, izleyicileri ekrana davet ederek ve görsel olarak daha en baştan daha derin bir düzeyde bağlantı kurma fırsatı sunuyor.

Tüm bunlar, son zamanlarda dijital video reklam harcamalarında bir bolluğa yol açtı.

Yelpazenin her yerinden şirketler, benzersiz video reklam içeriğiyle kullanıcıların ilgisini çekmek için daha fazla kaynak harcıyor.

Dijital video reklamcılığı, her tür şirket için çalışabilecek bir stratejidir: B2B veya B2C, kurumsal veya KOBİ, yüksek teknoloji veya analog ürünler.

Etkileşimi Teşvik Etmek İçin Mikro Video Reklamları Kullanma

Hızla yükselen trendlerden biri, izleyicilerin dikkatini hızla çekmek ve büyük bir izlenim bırakmak için kısa, mikro videolar kullanan şirketler.

Bunlar genellikle sadece 10 saniye (veya daha az) uzunluğundadır ve televizyon reklamlarının ilk yaygın bir uygulama haline gelmesinden bu yana kullanılan uzun süredir devam eden 30 saniyelik video formatına karşı ilginç bir meydan okuma oluşturdular.

Arkalarındaki felsefe, modern dijital pazarlamanın genellikle hemen bir satın alma işlemine yol açan tek bir etkileşim olmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Video reklamınızda ürününüz veya hizmetiniz hakkında her şeyi söylemek zorunda değilsiniz. Önde gelen izleyicilerin içerik pazarlamanız, e-posta yakalama veya başka bir araç aracılığıyla ekosisteminizi daha derinlemesine incelemelerini sağlayacak kadar ilginç bir şey söylemeniz yeterlidir.

Mikro videoların, dikkat süreleri hayatlarının çoğunda internet tarafından şekillendirilmiş olan Y kuşağı alıcılarının ilgisini çekmede özellikle yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak mikro videoları kullanmak, geleneksel 30 saniyelik videoyu ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Farklı uzunluktaki parçaları karıştırıp eşleştirerek dijital video reklam stratejinizi oluşturmalısınız.

Ayrıca, mikro videoların ses yardımı olmadan izleyiciyle bağlantı kurabilmesi gerektiğini unutmayın.

Birçok kişi sessiz modda gezinir ve mikro videonuzun sesini açmayı düşündüklerinde muhtemelen sona ermiş olacaktır.

Sosyal Medya ve Video Reklamları

Sosyal medyanın kullanım kalıpları ve video reklamcılığın çevrimiçi hakimiyet yolunda birbiriyle çarpışması pazarlamacılar için neredeyse bir kısmet gibi görünüyor çünkü bunlar gerçekten birbirleri için yapılmış bir çıkış ve form.

Facebook kullanıcıları, beslemelerinin çeşitli kaynaklardan otomatik olarak oynatılan videolarla doldurulmasına alıştı.

Instagram ve Snapchat kullanıcıları, alışılmış bir şekilde canlı video hikayeleri arasında gezinmek için bir seferde dakikalar harcamayı düşünmezler.

Bu arada şirketler, kullanıcıların takipçilerinden gelen içeriğe oldukça benzeyen bu ayarlar için video reklamları uyarlayabilir.

Kitleniz takip ettikleri birinden video içeriği beklediğinde, hızlı bir şekilde etkileşim kurma ve ardından reklamın tamamında kalma şanslarını artırır.

Instagram gibi sosyal medya platformları, alıcı ve marka arasındaki engelleri ortadan kaldırmak için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (daha sonra anlatacağız) birleştirmek için de harikadır.

Ayrıca, hedefleme ve kişiselleştirme yeteneklerinizi geliştirmek ve daha tutarlı dönüşümler sağlamak için Facebook’un demografik verilerini derinlemesine inceleyebilirsiniz.

Dijital video reklamcılığının gerçek gücü, katılım ve kişiselleştirmenin kesiştiği noktada yatıyorsa, çeşitli sosyal medya kuruluşları onu optimize etmek için doğal bir seçimdir.

Video Reklamcılığı İpuçları ve Kaynakları

Önümüzdeki yıl için video reklamcılık dünyasına girmek veya oyununuzun seviyesini yükseltmek mi istiyorsunuz?

Güncel olaylara ve trend olan konulara dokunarak kültürel olarak alakalı olma fırsatlarını araştırın. Örneğin, COVID-19 sonrasında video hazırlamak için bu anahtar kelime ve konu araştırma ipuçlarına göz atın.

Güncel olaylar markanız için doğru gelmiyorsa, nostalji pazarlamasını düşünün. İzleyicilerin markanızla anında bir bağ hissetmelerine yardımcı olan duygusal bir tepki uyandırmak için güçlü bir taktiktir.

Nasıl yapıldığını görmek için İngiliz perakendeci John Lewis’in ve diğer video reklam kampanyalarının analizine göz atabilirsiniz.

Bütçenizin video reklamların ulaşılmaz görünmesine izin vermeyin. Kısıtlı bir bütçeyle bile görsel olarak çarpıcı, ilgi çekici videolar oluşturmanıza yardımcı olacak her türlü araç mevcuttur. YouTube Video Oluşturucu yalnızca bir örnektir.

Önümüzdeki On Yıla Başka Neler Hakim Olacak?

Video reklamcılığı bugün manzaraya hakim olan eğilimse, bu, yakın gelecekte sıçrama yapmaya hazır başka dallar olduğu anlamına gelmelidir.

Bir sonraki dalgayı ne temsil ediyor?

  • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik : Bu, reklam dünyasında mutlaka yeni bir şey değil, ancak şirketler, reklamdan başka bir şeye benzeyen reklam içeriği oluşturmanın yollarını bulma konusunda daha yaratıcı hale geliyor ve böylece kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin etkinliğini ve yaygınlığını artırıyor. İşe yarıyor çünkü size sahip olmadığınız bir şey sunuyor: gerçek bir alıcı deneyimi ve bakış açısı ve bunu markanızın pazarlama sesiyle birleştirmenize olanak tanıyor.
  • Sanal gerçeklik :  Bu, izleyiciyi kendi yarattığınız bir dünyaya sokmanıza olanak tanır ve size sanal dünyadaki deneyimlerini şaşırtıcı derinlik ve karmaşıklıkla şekillendirme fırsatı veriyor.
  • Artırılmış gerçeklik :  Bu, video reklamcılığıyla tam olarak aynı olmayabilir, ancak benzer DNA’ları paylaşırlar ve artırılmış gerçeklik pazarlaması, yoğun bir şekilde kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için hedeflenen verileri kullanma konusunda mükemmeldir.

Bu stratejilerin bazı etkilerini şimdiden görmeye başlıyoruz, ancak kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi geniş çaplı taktikler hala gelecektir.

Sonuç

Dijital video reklam harcamalarının 2021’de yalnızca ABD’de 55 milyar doları aştığı tahmin ediliyor ve bu harcama herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Aslında uzmanlar, 2023’ün sonunda 78,5 milyar doları aşacağını tahmin ediyor.

Video reklamcılığı henüz pazarlama stratejinizin bir parçası değilse, harekete geçme zamanı. Tüketicilerin her türlü bilgiyi ve mesajı alabilmesi için tercih edilen yöntem videodur ve siz orada değilseniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz düşünülemez bile.