Instagram’da Yerel İşletmenizi Tanıtmak İçin 11 İpucu

Instagram, yerel işletmeniz için güçlü bir araç olabilir. İşte topluluğunuzun ilgisini çekmek ve markanızı tanıtmak için 11 taktik.

Instagram, yerel işletmeniz için mükemmeldir.

Ne düşündüğünüzü biliyorum, “ Komik kedi videoları, etkileyicilerin gönderileri ve yemek resimleriyle dolu bir sosyal medya platformu nasıl daha fazla müşteri kazanmanıza ve daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir ?”

İster inanın ister inanmayın, Instagram’da eğlenceli fotoğraf ve videolardan çok daha fazlası var.

Aynı zamanda, alışveriş yapanların %70’inin bir sonraki satın alma işlemlerini Instagram’da aramasıyla giderek artan bir şekilde bir pazaryeri haline geliyor. Ve %50’si orada bir markanın reklamlarını gördüklerinde o markayla daha fazla ilgilendiklerini bildiriyor.

Şimdi platformu kullanan 1,13 milyar insan olduğunu ve her gün daha fazla katılım olduğunu düşünün. Bu, çok sayıda potansiyel müşteri demek, bu da Instagram’da neden 200 milyondan fazla işletme olduğunu açıklıyor.

Ancak Insta-ünlü olmak, sadece bir hesap oluşturmak ve ürün fotoğraflarını paylaşmaktan daha fazlasıdır. Yerel işletmeniz için takipçiler yetiştirmek için bir sanat var. Ve nasıl yapılacağını öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Bu kılavuzda, daha geniş bir kitleye ulaşmak, etkileşim oluşturmak, yerel işletmenizi tanıtmak ve satış yapmak için Instagram’da kullanabileceğiniz 11 ipucu öğreneceksiniz.

1. Katılın, Katılın, Katılın

Her şeyden önce Instagram, herhangi bir sosyal medya platformu gibi bir topluluktur.

Ve işletmenizin yerel topluluğunuzun değerli bir parçası olması gibi, aynı zamanda Instagram topluluğunun saygın ve değerli bir üyesi olduğunuzu da göstermek istersiniz.

Bu, içeriğinizle etkileşime geçmeye istekli takipçiler kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak harika resimler veya videolar yayınlamak yeterli değil!

Instagram topluluğunda itibarınızı oluşturmak için, etkileyiciler ve diğer markalarla (hatta doğrudan rakipler) ilişkiler kurmak ve onların başlattığı sohbetlere katılmak istiyorsunuz. Ürettikleri içerikle etkileşime geçin ve diğer Instagram kullanıcılarıyla etkileşim kurun.

Takipçileriniz gönderilerinizin yorum bölümünde bir sohbet oluşturduğunda, bu konuşmalara aktif olarak katılın ve sorulara, endişelere, övgülere ve diğer duygulara yanıt verin.

Bu aynı zamanda olası olumsuz deneyimleri ele almak, kötü reklamların önüne geçmek ve takipçilerinize fikirlerinin sizin için önemli olduğunu göstermek için harika bir şans.

2. Yerel İçeriği Yeniden Yayınlayarak Instagram Topluluğunuzu Güçlendirin

Yerel takipçileriniz, bölgenizdeki diğer işletmeler ve yerel ünlüler tarafından yayınlanan içeriği düzenli olarak yeniden yayınlayarak işletmenizin Instagram ve yerel topluluğunuzda itibarını artırabilirsiniz.

İçerik oluşturucu, içeriklerinin işletmeniz tarafından öne çıkarılması konusunda harika hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer takipçiler de bunu fark edecektir.

Gerçek kişiler tarafından oluşturulan içerikleri paylaştığınız zaman markanızın daha ulaşılabilir ve insani görünmesini sağlar.

Başka bir deyişle, şirketiniz satış sonrası bir iş yerine dostça bir komşu gibi hissetmeye başlar.

Bu strateji yalnızca toplulukta daha güçlü bir itibar yaratmada etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda orijinal, benzersiz içerik oluşturmak için size çok zaman kazandırır.

Sadece önce sorduğunuzdan ve kullanıcının Instagram hesabını etiketlediğinizden emin olun.

3. Tutarlı Bir Marka Kimliğini Koruyun

İşletmenizin Instagram hesabı, markanızın bir uzantısıdır.

Instagram, diğer temas noktalarından, hatta diğer sosyal medya hesaplarınızdan bile farklı hedeflere ulaşmak için kullanılabilen (ve kullanılması gereken) benzersiz bir platform olsa da, özellikle ton ve kişilik seti açısından tüm platformlarda bir tutarlılık duygusuna sahip olmanız gerekir. markanıza göre.

Birçok müşteri, markanızı bu farklı kanalların tamamında olmasa da birkaçında takip eder.

Instagram kişiliğiniz web siteniz, Facebook sayfanız veya mağaza içi çalışanlarınız tarafından belirlenen tondan farklıysa, müşterilerinizin kafasını karıştırma riskiniz yüksektir.

Bu, Instagram’daki müşteri etkileşimlerinizin ve gönderilerinizin başlıklarında belirlediğiniz tonun, işletmenizi şahsen ziyaret etmenin gerçekte nasıl hissettirdiğiyle uyumlu olması gerektiği anlamına gelir.

Aksi takdirde, Instagram’da tanıştıkları neşeli, iyimser işi bekleyip sadece şaşkına dönen müşterileriniz olabilir.

Bu, müşteri yolculuğunda bir aksama yaratır ve hepsinin büyüsünü bozabilir.

4. Örtülü Gönderilerden Kaçının

Gönderilerinizin arkasındaki ton ve kişiliğin farklı kanallarda tutarlı kalması gerekse de, çok fazla benzerlik zarar verebilir.

Farklı sosyal medya platformlarında tam olarak aynı mesajı ve içeriği kullanarak, kapsamlı gönderi yapmadan, tutarlı kalma ve benzersiz içerik gönderme arasındaki boşlukta dikkatli bir şekilde gezinmeniz gerekir.

Kapsamlı gönderilerin tehlikesi, sizi birden fazla sosyal medya kanalında takip eden müşterilerin aynı mesajı birden çok kez görmesidir.

İlk seferden sonra ilgi çekici olmayı bırakır ve yıkıcı olmaya başlar. Unutmayın, her kanal farklıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır.

Bununla birlikte, işletmenizin yerel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı veya yeni ürünler piyasaya sürdüğü ve bu haberleri/olayları/ürünleri mümkün olduğunca çok kişinin duymasını istediğiniz zamanlar gibi genel yayınların kabul edilebilir olduğu zamanlar vardır.

Ancak yine de sorumlu bir şekilde çapraz tanıtım yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

Sorumlu çapraz tanıtım, yalnızca çabalarınızı bir platformdan diğerine kopyalayıp yapıştırmak değil, aynı amacı desteklemek için her kanalı uygun şekilde kullanmaktır.

5. Yerel Yaşam Tarzınızı Gösterin

İşletmenizin yerel yaşam tarzı, en iyi şekilde, bir müşterinin ürünlerinizi satın aldıktan sonra sürdürdüğü yaşam olarak tanımlanabilir.

Instagram çok görsel bir sosyal medya platformu olduğundan, markanızın yerel yaşam tarzının nasıl olduğunu göstermek için mükemmel bir kanaldır.

Müşterilerin bu yaşam tarzını yaşamayı hayal etmelerini sağlamak için ürünlerinizin resimlerini harekete geçirin.

Bu, genel marka değerinizi güçlendirir ve bu müşterileri satın almaya teşvik eder.

Ürünleriniz tarafından sunulan yerel yaşam tarzını gösteren görseller veya videolar oluştururken, her zaman şehrinizdeki popüler simge yapıları dahil etmeyi hedeflemelisiniz.

Bu yerler yalnızca tanınabilir ve tanıdık olmakla kalmaz, aynı zamanda, özellikle sık ziyaret ettikleri yer işaretlerini kullanırsanız, müşterinin ürünleriniz hakkındaki vizyonunu yaşamlarında tamamlamaya yardımcı olurlar.

6. Trendleri Takip Edin

Tatillerin her zaman trend bir konu haline geleceğine güvenilebilir ve işletmeler, tatil temalı mesajlarla müşterilerin ilgisini çekmek için bu günlerden uzun süredir yararlanmaktadır.

Ancak, etkileyici Instagram içeriği oluşturmak için yararlanabileceğiniz birçok popüler konu var.

Bu, yerel takipçilerinizle alakalı ve ilgi çekici içerikler yayınlarken yerel ilgi çekmenin harika bir yoludur.

Bölgenizde trend olan hashtag’leri bulmak için haberlere, yerel etkinliklere ve topluluğa özel tatillere dikkat etmek istersiniz.

Bu nedenle diğer işletmeleri, yerel ünlüleri ve diğer topluluk düşünce liderlerini takip etmek akıllıcadır çünkü trend olan ve kullanılacak yerel anahtar kelimeler hakkında ilham almak için Instagram’larına bakabilirsiniz.

Ancak, trend olan konulardan yararlanmanın karanlık bir tarafı var. Bazı markalar sınırları zorlar ve kendi haline bırakılması daha iyi olan konuları ele geçirmeye çalışır.

Örneğin, trajik bir olay meydana gelirse, bundan kaçınmak istersiniz. Aksi takdirde, başkalarının talihsizliğinden yararlanmaya çalışıyormuşsunuz gibi görünebilir.

7. Yerelleştirilmiş Hashtag’lere Odaklanın

Hashtag’lerden bahsetmişken, hashtag’ler ve SEO anahtar kelimeleri arasında birçok paralellik vardır.

Instagram sayfanızın yerel erişimini optimize etmek için yerelleştirilmiş hashtag’lere odaklanmanız gerekir.

Bu, bölgenizdeki kişilerin, bölgeye özgü hashtag’ler aracılığıyla gönderilerinizi ve işletmenizi bulmasını sağlar.

Dış mekan fotoğrafınızın başlığına genel bir #doğa yazmak yerine, #NewportNature gibi konumunuzu içeren bir hashtag kullanın.

Bölgenizi ve yürüttüğünüz işletme türünü içeren hashtag’leri eklemek de iyi bir uygulamadır. Yine, hashtag’ler anahtar kelimelere çok benzer.

İnsanlar Instagram’da Ankara’da bir kuaför arıyorsa (ve siz Ankara’da bir kuaförseniz), işletmenizin Instagram içeriğinin bu aramada görünmesini istersiniz.

Bu nedenle, içeriğinizi #AnkaraHairStylist, #AnkaraHair veya #AnkaraBeauty gibi etiketlerle etiketlemeniz daha doğru olacaktır.

Yerelleştirilmiş hashtag’ler açısından zorluk, nasıl yerel olunacağını bilmektir.

Belirli bir kasabaya mı yoksa tüm eyalete mi odaklanıyorsunuz? Sadece şehrinizin adını içeren bir hashtag kullanmak daha mı iyi, yoksa kasaba ve eyalette daha fazla hacim var mı? Belki de kendi mahallenizde hedefleme yapmalısınız?

Bu sorunun evrensel, doğru bir cevabı yok. Bu büyük ölçüde insanların bölgenizde nasıl arama yaptığına bağlıdır. Bölgenizde kullanılacak en iyi yerel hashtag’leri belirlemek için biraz araştırma yapmanız gerekecek.

Bir anahtar kelime/hashtag girmenize ve diğer ilgili kelimeleri ve kelime öbeklerini görmenize izin verdikleri için Hashtagify veya Focalmark gibi üçüncü taraf araçlarını faydalı bulabilirsiniz.

Bu araçlar, çeşitli hashtag’lerin performansını izlemek için harikadır ve aynı zamanda yenileri için ilham alır.

Harika yerel hashtag’ler bulmak ve insanların bölgenizde nasıl arama yaptığını daha iyi anlamak için bu araçlardan yararlanabilirsiniz.

8. Biyografinize Bir Bağlantı Ekleyin

Bu bariz görünebilir, ancak web sitenize Instagram’da bağlantı vermek mutlak bir zorunluluktur.

Ve işletme sayfanızın biyografisi, Instagram’da bir bağlantı içerebilen tek alandır, bu nedenle ondan büyük harfle yararlanmalısınız.

Bu bağlantı olmadan, takipçiler web sitenizi ziyaret ederek, ürünlerinizi satın alarak veya başka bir yerde markanızla etkileşim kurarak dönüşüm gerçekleştiremez.

Instagram içeriğinizi tükettikten sonra takipçilerinizin nereye gitmesini istiyorsanız, bu bağlantının biyografinizde olması gerekir.

Şirketinizin Twitter hesabı gibi diğer sosyal medya hesaplarınız hakkında da bilgi eklemek isteyebilirsiniz.

Ve yerel bir işletme olarak, takipçilerin sizi nerede bulacaklarını bilmeleri için adresinizi eklemek de çok önemlidir.

9. Profesyonel, Yaratıcı İçerik Oluşturun

Bunu söylemeye gerek yok ama Instagram’da düzenli olarak daha düşük kaliteli, bulanık veya kötü oluşturulmuş resim ve videolar yayınlayan birçok işletme sayfası var.

Instagram’da ciddi bir avantaj elde etmek istiyorsanız, yalnızca akıllı telefonunuzu kullanmak yerine daha kaliteli bir kameraya yatırım yapmayı düşünün.

İlgi çekici fotoğraflar çekmenize yardımcı olması için profesyonel bir fotoğrafçıya yatırım yapmaya bile karar verebilirsiniz.

Ne de olsa Instagram görsel bir platformdur, işinizi bu ortamda tanıtmakta gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, mümkün olan en iyi görsel içeriği oluşturmanız gerekir.

Bu, özellikle ürün resimlerini paylaşıyorsanız önemlidir. Gerçekten, takipçilerin öğeyi görmelerini ve onu kullanarak kendilerini hayal edebilmelerini istiyorsunuz (unutmayın, yerel yaşam tarzı).

Resim düşük kaliteliyse, bunu yapmakta başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda ürünlerinizin de kalitesiz olduğuna ikna olabilirler.

10. Gönderilerinizi Coğrafi Olarak Etiketleyin

Bu, bariz görünse de birçok yerel işletmenin yapmayı unuttuğu başka bir stratejidir.

Instagram takipçilerinin yerel işletmenizi keşfetmesini ve ziyaret etmesini istiyorsanız, onlara (ve Instagram’a) işletmenizi nerede bulacaklarını söylemeniz gerekir.

Tek tek gönderileri bir konumla coğrafi olarak etiketleyebilirsiniz.

Kullanıcılar bu konum bağlantısını tıkladıklarında, uygulama içinde, işletmenizin tam olarak nerede olduğunu gösteren bir harita sayfasına yönlendirilirler. Ayrıca bu konumdan gönderilen diğer içerikleri de gösterir.

Ancak, her zaman işletmenizin tam konumunu coğrafi olarak etiketlememelisiniz.

Bulunduğunuz yerdeki bir dönüm noktası veya belirli bir alan hakkında içerik yayınlarsanız, o konumun coğrafi olarak etiketlenmesi gönderi çeşitliliği yaratabilir ve içeriğinizin Instagram’da bu konumları arayan kişiler tarafından keşfedilmesi için fırsat yaratır.

Bu aynı zamanda işletmenizin toplulukta aktif bir katılımcı olduğu hissini göstermeye de yardımcı olur.

11. Çabalarınızı Sürekli Takip Edin ve Ölçün

Tüketici tutum ve davranışları değişir ve bu, Instagram takipçilerinizin de tercihlerini değiştireceği anlamına gelir.

Her zaman en çok etkileşim yaratan içeriğe dikkat etmeli ve beğeni, yorum ve paylaşımlarda neden ani artışlar olduğunu araştırmalısınız.

Mümkün olduğunda, Instagram çabalarınızın bir sonucu olarak yerel işletmenizi ziyaret eden kişilere onları neyin çektiğini sorun. Sizinle paylaştıkları bilgiler çok değerli olacaktır.

Çözüm

Ve Instagram’ın gerçekten parladığı yer, kültürü hayata geçirme yeteneğidir.

Paylaşılan hikayelerden yorumlar bölümündeki etkileşimlere kadar, işinizi harika yapan şeyleri sergilemeniz için birçok fırsat sunar.

Instagram, işletmelere kendilerini tanıtmaları için bir sürü seçenek sunar.

Ve ister tamamen organik gönderilere güveniyor olun, ister ücretli reklamlarla destekleyin, insanların sizi keşfetmesi ve sizinle etkileşim kurması için size birçok yol sunar.

Platform, markalı içerik özelliklerini ve alışveriş özelliklerini artırdıkça, bu trendin devam edeceği kesin gibi görünüyor. E-Ticaretin, perakende sosyal ticaretin 2025 yılına kadar 80 milyar dolarlık bir sektör olacağını tahmin ediyor, bu nedenle işe ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi.

Ancak, genişletilmiş sosyal medyanın bu heyecan verici yeni dünyasında gezinirken yerel pazarınızı da unutmayın.

Hedef kitlenizi aklınızda tutun, trendlere dikkat edin ve yeni bir şeyler denemekten korkmayın.

Sağlıcakla Kalın!