Kreatif Yorgunluğu Nedir? Bu Durumda Ne Yapmalıyız?

Kreatif Yorgunluğu Nedir? Bu Durumda Ne Yapmalıyız?

Kreatif Yorgunluğu Nedir?

Hedef kitleniz aynı kreatifi çok fazla kez gördüğünde kreatif yorgunluğu meydana gelir.

Sürekli kreatifi gören hedef kitleniz, reklamınızla her seferinde etkileşimde bulunmuyor ve bu da sonuç başına ücretin artmasına neden olabilmektedir.

  • Kreatif yorgunluğu, çoğunlukla kampanyanın ilk 7 gününde oluşabilmektedir.

Peki Kreatif Yorgunluğunu Nasıl Anlarız?

Eğer reklamınız Kreatif Yorgunluğu yemişse reklam setinizin “Yayın Durumu” sütununda ya Kreatif sınırlandı ya da Kreatif yorgunluğu ifadesi yer almaktadır.

Kreatif sınırlandı: Sonuç başına ücretin geçmişte yayınladığınız reklamlardan fazla, ama bunların iki katından daha az olması durumunda oluşur.

Kreatif yorgunluğu: Sonuç başına ücretin geçmişte yayınladığınız reklamlardan daha fazla veya buna eşit olması durumunda meydana gelir.

Kreatif Yorgunluğu Durumuna Ne Yapmalıyız?

Kreatif yogunluğu durumunda 3 seçenekle bu durumun üstesinden gelebiliriz:

  • Yeni bir reklam oluşturun: Mevcut kullandığınız görselden farklı olacak şekilde bir görsel veya video ile başka bir reklam oluşturun.
  • Hedef kitlenizi genişletin: Hedef kitlenizin boyutunu artırın ve böylece, reklamınızı henüz çok fazla kez görmemiş yeni kişilere erişin.
  • Meta Advantage+ kreatifi: Advantage+ kreatifi, tek bir görseli veya videoyu kullanarak reklamınızın varyasyonlarını otomatik olarak oluşturun ve yanıt verme olasılığı en yüksek olabilecek kişilere kişiselleştirilmiş bir reklam gösterin.

***Advantage+ kreatifi sadece site yönlendirme hedefiyle Trafik veya Dönüşümler reklam verme amaçlarını kullanan reklamlarda kullanılabilir.