Meta, Facebook Reels’i 150’den Fazla Ülkeye Açıyor

Meta, Facebook Reels’i 150’den Fazla Ülkeye Açıyor

Meta, Facebook Reels’lerini 150’den fazla ülkeye açıyor ve TikTok ile rekabet edebilmek için çok sayıda özellik ekleyeceğini duyurdu.

Meta, programı 150’den fazla ülkeye açarak, düzenleme ve para kazanma gibi özellikleri ekleyerek son derece popüler olan TikTok için büyük bir rakip olarak Facebook Reels’i kullanıma açıyor.

TikTok, düzenli kullanıcılar ve bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan markalar için müşteri erişimi açısından bir güç merkezidir.

Milyonlarca kısa video günlük olarak dünyanın her yerindeki insanlara ulaşıyor.

Ayrıca marka yönetimi ve sponsorlu reklamlarla reklam yapmak için önemli bir araçtır.

Meta, trendden yararlanmak amacıyla ABD, Kanada, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde 2020’de Instagram Reels’i ve 2021 Eylül’ünde Facebook Reels’i tanıttı.

Meta, yeni ve ilginç içerik oluşturmaya yardımcı olmak, kullanıcılara para kazanmanın bir yolunu sağlamak ve kullanıcılarla bağlantı kurmak için dünya çapında 150 ülkeye Reels’i  açıyor.

TikTok Vs. Facebook Reels

TikTok 2016’da Çin’de piyasaya sürüldü, ancak 2017’ye kadar iOS veya Android için mevcut değildi. Popülerliği, 2018’de music.ly ile birleşene kadar yükselmedi. Bu, onu mevcut videolar ve kullanıcılarla dünya çapında kullanılabilir bir uygulama haline getirdi.

TikTok, insanların video oluşturmasına ve bunları uygulamada paylaşmasına olanak tanıyor. İnsanlar videoyu daha ilginç veya pazarlanabilir hale getirmek için filtreler ve diğer filtreler ekleyebiliyor. Komedi, komplo teorileri ve daha çok fazlasından çeşitli konulara sahiptir.

Kullanıcılar, içerik oluşturucuları takip edebilir, videolar hakkında yorum yapabilir, videoları beğenebilir ve videoları değiştirmek için kaydırabilir veya aşağı kaydırabilir. Markaların organik erişim için kendi TikTok hesapları olabilir veya markalar sponsorlu reklamlar için TikTok reklam hesabı oluşturabilirler.

Reels’ler benzer bir arayüze sahiptir, ancak reklamlar için birkaç seçeneğe ve yakın gelecekte daha fazla kullanıma sunulacaktır. Bu reklam seçenekleri, yer paylaşımlı reklamları, afiş reklamları ve çıkartma reklamlarını içerir. Meta, insanların sevdikleri içerik oluşturucular için yıldız satın alabilecekleri içerik oluşturucular için bir gelir akışını test ediyor.

Arttırılmış Düzenleme Özellikleri

Meta ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere yeni düzenleme özelliklerini tanıtıyor:

  • İnsanların mevcut ve herkese açık olarak paylaşılan bir Reels’in yanında bir Reels oluşturmasına olanak tanıyacak
  • 60 saniye uzunluğunda Reels’ler
  • Taslak Reels’lerin oluşturulması
  • İçerik oluşturucuların canlı ve uzun biçimli içerik için farklı biçimleri test etmelerini kolaylaştırmak için video kırpma

Reels’ler Tik Tok ile Rekabet Edebilir mi?

Facebook ve Instagram’ın devasa erişimi, Meta’ya Reels’lerle TikTok’tan çok daha fazla kişiye ulaşma fırsatı veriyor. Soru, insanlar bundan faydalanacak mı yoksa daha tanıdık TikTok için görmezden mi gelecek.

Facebook’un demografik yapısı TikTok’tan daha eski ve Reels’leri kullanmaya istekli olacaklar mı yoksa yeni program için mevcut TikTok’larını yeniden şekillendirecekler mi? Bekleyip göreceğiz…